Brwi to jeden z kluczowych elementów twarzy, to one dodają urody, podkreślają charakter spojrzenia oraz mimikę definiując tym samym nie tylko nastrój, ale rysy i wyraz twarzy. Dlatego ich piękno jest tak bardzo ważne dla wielu kobiet i mężczyzn.

Przeszczep brwi jest zabiegiem potrafiącym skutecznie, bezpiecznie i przede wszystkim bez użycia skalpela rozwiązać ten problem. Niestety z problem ich utraty boryka się wiele osób. Utrata brwi może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak genetyka, choroby skóry, urazy, zabiegi medyczne i oczywiście upływ czasu – wraz z wiekiem brwi się przerzedzają, siwieją i tracą swój młodzieńczy urok. Utrata brwi jest źródłem wielu kompleksów, obniżeniem pewności siebie i dobrego postrzegania własnej osoby. Na szczęście medycyna estetyczna może pomóc w odzyskaniu naturalnego wyglądu i pewności siebie. Istnieje wiele różnych metod rekonstrukcji brwi, wśród nich mamy te trwałe, jak i te, które trzeba powtarzać.

Przyczyny utraty brwi

Utrata brwi może wynikać z wielu czynników, w tym jednym z głównych jest genetyka. Skłonność do utraty włosów na brwiach oraz rzadsza, bądź nadmierna ich ekspozycja może wynikać z predyspozycji genetycznych i może być dziedziczona. Drugim istotnym czynnikiem decydującym o wyglądzie brwi i ich kondycji są choroby skóry, które wpływają na ich osłabienie. Najczęstszą chorobą jest łysienie plackowate[1], które podobnie jak w przypadku włosów na głowie prowadzi do utraty włosków na brwiach.

Mechaniczne uszkodzenia, a także silne i negatywne przeżycia psychiczne również mogą prowadzić do częściowej lub trwałej utraty brwi. Wpływ na to mają również zabiegi medyczne, jak na przykład chemioterapia, radioterapia i inne mogące prowadzić do tymczasowej lub trwałej utraty włosów na brwiach.

Metody rekonstrukcji brwi

Współczesna medycyna estetyczna oferuje kilka metod rekonstrukcji brwi, które mogą być przeprowadzone w zależności od indywidualnych preferencji pacjenta oraz stopnia utraty brwi – dobry lekarz specjalista dobierze odpowiednią, przeprowadzi rozmowę z pacjentem, jakie są jego oczekiwania, dokładnie przeanalizuje, jaką metodę najlepiej wybrać i po konsultacji z pacjentem wybierze rodzaj zabiegu. Oto najpopularniejsze metody przywrócenia pięknych brwi.

  • Tatuaż medyczny 

Metoda ta polega na wprowadzeniu pod skórę pigmentu, który imituje włoski na brwiach. Jest to trwałe rozwiązanie, doskonałe dla osób, które nie chcą się martwić codziennym rysowaniem brwi oraz okresową koniecznością dopigmentowywania brwi. Jeśli chodzi o naturalność efektu końcowego w przypadku brwi, to lepszym rozwiązaniem będzie makijaż permanentny. 

Więcej o tatuażu medycznym: https://centrumkierach.pl/tatuaz-medyczny-wszystko-co-warto-wiedziec/ 

  • Makijaż permanentny 

Podobnie jak tatuaż medyczny, makijaż permanentny polega na wprowadzeniu pigmentu pod skórę, ale jest to rozwiązanie tymczasowe, w zależności od wielu czynników – implementację pigmentu należy powtarzać co kilka lat, zazwyczaj co dwa, trzy lata. Plusem tej metody jest naturalny wygląd brwi, makijaż permanentny może też być bazą pod makijaż, a dokładnie być “szablonem” do rysowania brwi kredką. 

  • Przeszczep brwi 

Przeszczep brwi jest najbardziej naturalną metodą rekonstrukcji, dającą najlepsze efekty. Metoda ta polega na pobraniu włosków z innych części ciała i przeszczepieniu ich na miejsca pozbawione włosów na brwiach. W przypadku tatuażu medycznego i makijażu permanentnego widać pigmentację skóry głowy, decydując się na przeszczep brwi – efekt jest całkowicie naturalny. Ale niezwykle istotne jest wybranie renomowanej kliniki oraz specjalisty z bogatym doświadczeniem zawodowym, który nie tylko bezpiecznie pobierze grafty, to przeszczepić je w taki sposób, aby włoski rosły we właściwym kierunku nadając naturalny i piękny wygląd. Wystarczy delikatnie niewłaściwy kierunek ich ułożenia, aby efekt zabiegu był groteskowy. Dlatego nie cena zabiegu, a doświadczenie lekarza powinno być kluczowym kryterium wyboru specjalisty. Źle wykonany przeszczep może pacjenta drogo kosztować.

Dlaczego warto wybrać przeszczep brwi?

Przeszczep brwi oferuje najbardziej naturalny efekt końcowy i jest rozwiązaniem zdecydowanie najlepszym, ponieważ wykorzystuje włosy pacjenta z innych części jego ciała. Na brwiach nie mamy pigmentacji, która jest widoczna i wskazuje, że pacjent borykał się z problemami z przerzedzeniem włosów w obrębie brwi. Jest to metoda trwała, co jest olbrzymią jej zaletą, a przeszczepione na brwiach włosy rosną tak samo jak te naturalne. Po przeszczepie nie ma konieczności poprawiania ich wyglądu codziennym makijażem.

Przygotowanie do zabiegu

Przeszczep brwi jest bezpiecznym zabiegiem, ale jak przed każdą ingerencją chirurgiczną należy przestrzegać zaleceń lekarza. Podczas konsultacji specjalista oceni stan skóry, skalę braku włosków, określi ilość koniecznych do pobrania graftów, a także przeprowadzi wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia pacjenta, w razie konieczności zleci dodatkowe badania. 

Przed zabiegiem lekarz wskaże jakich leków i preparatów pacjent powinien unikać, a także podpowie z jakich preparatów pielęgnacyjnych warto zrezygnować – niektóre z nich mogą wpływać na proces gojenia.

Przeszczep brwi – zabieg

Zabieg przeszczepu brwi jest bezpieczny i polega na pobraniu mieszków włosowych z innej części ciała pacjenta, a następnie precyzyjnym umieszczeniu w miejscach pozbawionych włosów na brwiach, nadając im naturalne rozmieszczenie, naturalną gęstość i naturalny kierunek wzrostu. Sam zabieg nie różni się – oprócz skali oczywiście – od przeszczepu włosów na skórze głowy – o tym przeczytasz w naszym artykule: https://centrumkierach.pl/jak-wybrac-lekarza-do-przeszczep-wlosow-fue/ 

Zalecenia po zabiegu

Rezultaty zabiegu przeszczepu brwi zależą od wielu czynników, tym głównym jest wiedza, doświadczenie i zmysł estetyczny lekarza, a także od przestrzegania zaleceń. Należy unikać dotykania brwi, które może doprowadzić do infekcji skórnych i które ma wpływ na utrzymanie przeszczepionych graftów. Ważne są także regularne kontrole po zabiegu, co pozwoli lekarzowi monitorować proces gojenia i zapobiec ewentualnym powikłaniom.

Przeszczep brwi cena

Cena zabiegu uzależniona jest od ilości przeszczepionych mieszków i ostateczny koszt określany jest podczas konsultacji.

Podsumowanie

Przeszczep brwi to doskonałe rozwiązanie dla osób borykających się z utratą włosów w tej części twarzy. Zabieg ten jest bezpieczny, bezbolesny dzięki znieczuleniu miejscowemu i dający piękny, naturalny efekt. Pozwala nie tylko odzyskać ładny wygląd, ale i utraconą pewność siebie.