Przeszczep włosów to popularny i bezpieczny zabieg pozwalający odzyskać piękny wygląd i pewność siebie. I chociaż problem wypadania włosów utożsamiany jest z czasami współczesnymi, to dotykał on ludzi już dawno temu. Od dawna zatem marzeniem było sprawić, by w jakiś sposób temu zaradzić. Dlatego historia przeszczepiania włosów sięga… starożytności! 

Pierwsze próby przeszczepiania włosów sięgają starożytności. W starożytnej Mezopotamii i Egipcie próbowano przeszczepiać włosy wykorzystując do tego wszczepy pochodzące z włosów zwierząt. Ale to dopiero XIX wiek przyniósł pierwsze udokumentowane próby przeszczepiania włosów u ludzi.

Pionier przeszczepów włosów

Pionierem przeszczepów włosów był  niemiecki chirurg Johann Dieffenbach[1], który w 1822 roku dokonał pierwszej udokumentowanej próby przeszczepienia włosów. Metoda Dieffenbacha polegała na przeniesieniu skóry z obszaru głowy, gdzie włosy rosły, do obszaru łysienia. Technika ta była prymitywna i jak niełatwo się domyślić – nieefektywna. Jednak stanowiła początek zabiegów przeszczepów włosów.

Rozwój technik przeszczepiania włosów

XIX i XX wiek przyniósł wiele eksperymentów i technik przeszczepiania włosów, niestety skuteczność tych metod często pozostawiała wiele do życzenia. Dopiero w latach 50. XX wieku amerykański dermatolog Norman Orentreich wprowadził technikę „donor dominance”, która zakładała przeszczep włosów z obszarów głowy, gdzie włosy były odporne na łysienie, na obszary dotknięte utratą włosów. I to był przełomowy moment w historii zabiegów pozwalających spełnić marzenie o pięknych włosach.

Po rewolucyjnych badaniach Normana Orentreicha, dekadę później – w latach 60. XX wieku, normański lekarz dermatolog, Dr. William Rassman, wspólnie z Dr. Robertem Bernsteinem, opracowali technikę znaną obecnie jako przeszczep jednostek włosowych FUT. Metoda ta polega na usuwaniu pasm skóry z obszaru dawczego i przeszczepianiu ich w naturalnych grupach włosów w obszarze odbiorczym. Technika ta zyskała na popularności, ponieważ była skuteczna oraz nie pociągała za sobą większych powikłań.

Kolejny przełom w przeszczepach włosów nastąpił w latach 90. XX wieku. Opracowano kolejną innowacyjną metodę FUE. Jej ojcem jest australijski dermatolog Dr. Raymond Lee. Metoda ta polega na indywidualnym pobieraniu jednostek włosowych z obszaru dawczego i wszczepiania do obszaru biorczego. Swoją popularność zawdzięcza skuteczności i doskonałym efektom, nie pozostawia blizn i co ważne – czas rekonwalescencji jest zdecydowanie krótszy i łagodniejszy, niż w metodzie FUT.

Więcej o przeszczepie włosów, metodzie FUE i o tym, jak właściwie wybrać lekarza: https://centrumkierach.pl/jak-wybrac-lekarza-do-przeszczep-wlosow-fue/ 

Przeszczep włosów – Era współczesna

Współczesne przeszczepy włosów wykorzystują zaawansowane techniki chirurgiczne, a postęp medycyny pozwala na osiągnięcie rewelacyjnych efektów. Czasy współczesne przyniosły nowe metody obejmujące stymulację wzrostu włosów za pomocą terapii komórkowych. Mamy tutaj terapię komórkową bogatą w płytki PRP oraz transplantację komórek macierzystych.

Terapia komórkowa bogata w płytki PRP oraz transplantacja komórek macierzystych są obecnie powszechnie stosowane i są fantastycznym wsparciem dla przeszczepów włosów. W pierwszej metodzie wykorzystywane jest osocze z krwi pacjenta, które jest bogate w płytki krwi. Osocze wstrzykiwane jest w obszary przeszczepu, a efektem jest stymulacja wzrostu włosów. Natomiast transplantacja komórek macierzystych polega na pobraniu komórek macierzystych z obszaru dawczego i ich przeszczepieniu do obszaru biorczego, efektem tej metody jest regeneracja włosów. 

Podsumowanie

Historia przeszczepiania włosów obejmuje wiele eksperymentów, prób, błędów, niepowodzeń i sukcesów. Od prymitywnych prób stosowanych przez starożytnych medyków, po zaawansowane techniki współczesnej medycyny. Przeszczep włosów jest skutecznym rozwiązaniem dla osób dotkniętych i cierpiących z powodu łysienia. Dzięki postępowi w medycynie, tym chirurgii plastycznej, pacjenci mogą cieszyć się pięknym wyglądem włosów!