1. Strona główna
 2. /
 3. Przeszczep włosów

Przeszczep
włosów FUE

Metoda FUE (Follicular Unit Excision) jest obecnie najnowszą i najbardziej wyrafinowaną metodą transplantacji włosów na świecie.

Dzięki pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych (graftów) eliminujemy powstawanie linijnej blizny, jak miało to miejsce po zabiegach starszą metodą FUT (tzw. strip).

Umów wizytę

bg fue
DHI (Direct Hair Implantation) dotyczy drugiej części zabiegu, czyli sposobu wszczepiania pobranych wcześniej mieszków włosowych.

Wykorzystuje się specjalnie skonstruowane narzędzie, które pozwala wszczepić mieszek pod pożądanym kątem i w odpowiednim kierunku.

Są to kluczowe elementy by włosy po zabiegu rosły naturalnie i naturalnie się układały. Oczywiście samo narzędzie nie gwarantuje naturalnego wyglądu. Wiedza i wieloletnie doświadczenie lekarza pozwala taki efekt uzyskać, a narzędzie ułatwia i przyspiesza pracę.

przeszczep 061 1 g

Implantery, podobnie jak roboty i inne „rewolucyjne” maszyny do pobierania włosów, to tylko narzędzie, które w niedoświadczonych rękach może nie dać zamierzonych efektów.

Należy również zaznaczyć, że roboty (i inne) nie przeszczepiają włosów, ani nawet nie pobierają włosów. Narzędzie typu robot wykonuje 1 krok z 4 kroków w przeszczepie włosów, czyli nacinają naskórek wokół mieszka włosowego.
Etapy przeszczepu włosów metodą FUE-DHI:
  Nacięcie naskórka wokół mieszka
  1
  Nacięcie naskórka wokół mieszka
  Wyciągnięcie mieszka pęsetą (pobranie mieszka)
  2
  Wyciągnięcie mieszka pęsetą (pobranie mieszka)
  Zaprojektowanie linii włosów
  3
  Zaprojektowanie linii włosów
  Wszczepienie mieszków włosowych w skórę
  4
  Wszczepienie mieszków włosowych w skórę

Doświadczenie podstawą udanego zabiegu
Należy pamiętać, że tylko doświadczony lekarz zajmujący się takim zabiegiem może prawidłowo doradzić wybór metody, biorąc pod uwagę oczekiwania pacjenta oraz dostępne możliwości techniczne. Zasadą rekonstrukcji owłosienia jest zapewnienie możliwie trwałego efektu zabiegu. Stosowanie niektórych leków pomaga w zachowaniu owłosienia, co jednak w przypadku, kiedy włosy już wypadły? Nie jest tajemnicą, że najodporniejszymi i najtrwalszymi są te z tyłu i boków głowy. Widać to wyraźnie na skali łysienia Norwood
Doświadczenie podstawą udanego zabiegu

Bazując na tej wiedzy, zaczęto próbować przenieść te silne włosy w miejsca, gdzie pacjenci już ich nie mają, czyli najczęściej przód głowy z zakolami i czubek głowy. I dlatego właśnie tył głowy i boki to tak zwana okolica dawcza, ponieważ „daje” włosy.

To z tych okolic chirurg pobiera mieszki włosowe. Pierwsze transplantacje polegały na wycięciu owłosionego fragmentu skóry i wszyciu go w miejsce bez owłosienia.

Bardziej naturalny wygląd uzyskano dopiero po wymyśleniu metody Strip. Najnowszą metodą, najmniej inwazyjną i niepozostawiającą widocznych śladów zabiegu, jest metoda przeszczepu włosów FUE. W tym przypadku pobiera się pojedyncze mieszki włosowe, bez użycia skalpela. Przeszczep włosów to metoda trwała odtwarzania owłosienia skóry głowy. Włosy, które są pobierane z tylnej części głowy oraz boków są bardziej odporne na wypadanie (zwróć uwagę, że osoby, które utraciły włosy, wciąż mają ich sporo z tyłu i na bokach głowy). Korzystając z tej wiedzy, możemy przenieść te „silne” i trwałe w okolice, które potrzebują zagęszczenia lub odtworzenia owłosienia.

Doświadczenie podstawą udanego zabiegu
Metoda FUE nie wymaga skalpela ani szycia skóry, dzięki czemu nie ma żadnych widocznych śladów przebytego zabiegu uzupełniania włosów u mężczyzn.

Mieszki są pobierane jeden po drugim narzędziem o średnicy 0.8 – 1.0mm. Taki zabieg jest praco- i czasochłonny, ale jednocześnie mniej inwazyjny niż zabieg FUT (strip), co pozwala ograniczyć ilość ewentualnych powikłania, skrócić czas rekonwalescencji, a powtórzyć go można już po 6 miesiącach od ostatniego zabiegu. Jeżeli interesuje Cię przeszczep włosów FUE we Wrocławiu lub Warszawie, to prosimy o zapoznanie się z naszą ofertą. Aby uzyskać więcej informacji na temat tych zabiegów, prosimy o kontakt.

Umów się na pierwszą konsultację
Większość pacjentów decydujących się na obniżenie linii włosów w Polsce to mężczyźni chcący poprawić swój wygląd, a co za tym idzie – samopoczucie.
Większość pacjentów decydujących się na obniżenie linii włosów w Polsce to mężczyźni chcący poprawić swój wygląd, a co za tym idzie – samopoczucie.

Ustalenie oczekiwań na samym początku leży w interesie zarówno pacjenta, jak i lekarza. Ułatwia wybór odpowiedniej metody chirurgicznej oraz satysfakcjonującej dystrybucji pobranych mieszków.

Podstawowe przyczyny, dla których pacjenci decydują się na zabieg przeszczepu włosów to poczucie przedwczesnego starzenia się z powodu utraty owłosienia oraz obniżenie poczucia własnej wartości. Wielu mężczyzn nie przyznaje się, że łysienie stanowi dla nich problem i jest przyczyną negatywnych emocji. Ma to jednak wpływ na ich samoocenę, sposób postrzegania siebie w społeczeństwie, wśród przyjaciół, rodziny i rówieśników. Przedwczesna utrata włosów może być szczególnie dotkliwa dla osób, które czują się młode duchem, co w konsekwencji prowadzi do poczucia niezgodności wyglądu z samopoczuciem. Inna grupa mężczyzn ma poczucie, że brak włosów zaczyna ich definiować.

Dlatego wiele osób decyduje się na popularny zabieg przeszczepu włosów. Pacjent wraz z lekarzem muszą wspólnie wybrać odpowiednią metodę zabiegu, spełniającą oczekiwania pacjenta oraz dającą możliwość lekarzowi do spełnienia tychże oczekiwań. Pacjentom, którzy mają nierealne oczekiwania co do zabiegu, należy przedstawić rzeczywiste, realne możliwości zagęszczenia włosów. Możliwości są u mężczyzn ograniczone najczęściej przez jakość okolicy, z której włosy są pobierane. Jeżeli, dla przykładu, okolica ta również jest przerzedzona, to niemożliwym będzie odtworzenie gęstego owłosienia skóry głowy. Lekarz przeprowadzający zabieg, ograniczony jest potencjałem okolicy dawczej pacjenta.

Czynniki wpływające na zabieg
Wiek pacjenta
Męski typ łysienia jest procesem postępującym. Inaczej planuje się zabiegi osób młodych, u których należy brać pod uwagę możliwość postępującej utraty włosów, a inaczej u osób po 50 roku życia, u których bardzo często utrata owłosienia jest ustabilizowana na określonym poziomie.
Typ łysienia
Należy wziąć pod uwagę ewolucję utraty włosów u kobiet / mężczyzn i możliwą konieczność kolejnego uzupełnienia włosów.
Przypadki łysienia w rodzinie
Rodzaj łysienia w najbliższej rodzinie może dać ogólny obraz możliwych scenariuszy.
Rodzaj włosów
Grubość, kolor czy rodzaj również trzeba wziąć pod uwagę podczas planowania zabiegów zagęszczania i przeszczepu włosów. Np. grube i lekko kręcone włosy dają efekt lepszego krycia.
Przebyte zabiegi
Zabiegi typu „strip”, czyli wycięcie kawałka skóry z tyłu głowy znacznie ogranicza możliwości pobrania dużej ilości pojedynczych mieszków.
Kwestie finansowe
Dla niektórych pacjentów kwestia kosztu zabiegu jest sprawą drugorzędną. Większość jednak szuka dobrego rozwiązania w rozsądnej cenie.

Przebieg zabiegu przeszczepu włosów

1. Konsultacja medyczna

Na samym początku należy ustalić przyczynę wypadania włosów i ocenić ryzyko postępu procesu. Inaczej dobiera się metody leczenia dla osób bardzo młodych (18+), inaczej dla osób po trzydziestym roku życia.

Konsultację można wykonać w Warszawie, we Wrocławiu lub za pośrednictwem formularza online. Po wykluczeniu innych metod należy rozważyć przeszczep włosów i dobrać właściwą metodę. Wstępna konsultacja może odbyć się także za pośrednictwem internetu. To wygodna forma prywatnej konsultacji. Na podstawie przesłanych zdjęć wstępnie oceniam zakres potrzebnego zabiegu, jakość okolicy dawczej i orientacyjną cenę. Na zakończenie przesyłam propozycje kompleksowych rozwiązań dobranych do Twojego przypadku.

przeszczep 102 1 g
2. Przygotowanie do zabiegu

Kiedy pacjent zdecyduje się na zabieg, kolejnym krokiem jest wizyta w klinice i dokładna ocena okolicy dawczej, zaproponowana zostaje ostateczna wersja rekonstrukcji owłosienia.

Zbieram dokładny wywiad i uzupełniam historię medyczną. Zlecane są badania laboratoryjne krwi, wykonywana jest dokumentacja fotograficzna.

przeszczep 102 1 1 g
3. Zabieg

Transplantacja jest rutynową procedurą wykonywaną w warunkach ambulatoryjnych.

Metoda FUE pozwala od razu pobierać pojedyncze mikroprzeszczepy z okolicy dawczej. Asystenci grupują je w zależności od ilości włosów w 1 mikroprzeszczepie – zazwyczaj są to 1-4 włosów. Dowiedz się więcej w sekcji Metoda FUE.

przeszczep 102 1 2 g
4. Gojenie

Po zabiegu pacjent dostaje szczegółowe instrukcje pozabiegowe wraz z wypisem.

Każdy punkt jest omawiany, aby nie pozostawiać wątpliwości. Do normalnej aktywności można wrócić następnego dnia, z wyjątkiem intensywnych ćwiczeń fizycznych, których należy unikać przez 2 tygodnie od dnia zabiegu.

przeszczep 102 1 3 g

Po przeszczepie włosów

Czego się spodziewać po przeszczepie włosów metodą FUE?

Pierwsza noc

Obszar dawczy i biorczy będą zaczerwienione.

Na obszarze dawczym widoczne będą małe czerwone dziurki w miejscach gdzie pobrano mieszki włosowe. Zagoją się w przeciągu 2-3 dni.

Ból po zabiegu FUE jest bardzo rzadki. Jeśli występuje, zwykle pomagają łagodne środki przeciwbólowe.

Nie dotykaj obszaru biorczego pierwszej nocy.

Należy spać z małą uformowaną poduszką by nie dotykała ona miejsca, gdzie wszczepione zostały mieszki włosowe.

W wieczór po zabiegu unikaj spożywania alkoholu. Może dojść do interakcji z przepisanymi lekami lub tymi zażytymi podczas zabiegu.

Dzień 1

Zaczerwienienie lub różowe przebarwienia w obszarze biorczym i dawczym zaczną blednąć. Na skórze głowy będzie trochę strupków, które odpadną w przeciągu 5 dni.

Nie dotykaj przeszczepionych mieszków włosowych.

Dni 2-4

Lekkie zasinienie lub różowe przebarwienia i strupki mogą nadal być widoczne w obszarze przeszczepu i obszarze dawczym. Zbledną one stopniowe w pierwszym tygodniu po zabiegu.

Opuchlizna na czole i w okolicach oczu pojawia się w 2 lub 3 dniu po zabiegu, osiąga maksymalne natężenie w 4-tym dniu, po czym stopniowo znika. Zwykle podajemy leki w celu zmniejszenia obrzęku.

Unikaj dotykania, drapania i pocierania przeszczepionych mieszków. Będą one mocniejsze po 4 dniach i wtedy nie będzie można ich wyciągnąć ze skóry przez przypadkowy dotyk.

Unikaj długotrwałego narażenia na działanie słońca. Oparzenie słoneczne może wpłynąć na pigmentację skóry i może także uszkodzić przeszczepione włosy.

Dni 5-7

Obszar biorczy: Mieszki już zrosły się ze skórą na tyle mocno, że nie można ich usunąć przez potarcie lub pociągnięcie. Jeśli nadal masz strupki, to możesz teraz umyć głowę mocniej pocierając, by je usunąć.

Obszar dawczy: 7-go dnia większość pacjentów nie ma już żadnych śladów po zabiegu w obszarze dawczym.

Swędzenie: Nieznaczne swędzenie i delikatne pieczenie na tym etapie jest oznaką gojenia.

Możesz pozostawić szampon dłużej na przeszczepionych mieszkach (2 do 5 minut), by strupki stały się bardziej miękkie i zmyły się w przeciągu 5 dni.Możesz pozostawić szampon dłużej na przeszczepionych mieszkach (2 do 5 minut), by strupki stały się bardziej miękkie i zmyły się w przeciągu 5 dni.

Nawilżenie skóry głowy pomoże uporać się ze swędzeniem.

Tygodnie 2-4

Meszki włosowe wchodzą w fazę spoczynku i zaczynają gubić łodygi włosów.

Niektórzy pacjenci mogą zauważyć zmiany podobne do krost w obszarze dawczym i biorczym. Zwykle znikają bez żadnych interwencji.

Nie panikuj jeśli zaczniesz gubić przeszczepione włosy. Nadal myj włosy tak, jak przedtem. Możesz obciąć włosy na dowolną fryzurę.

Unikaj narażenia na promienie słoneczne.

Miesiące 2-4

Przeszczepione włosy zaczynają rosnąć. Cienkie i rzadkie włosy w przeciągu najbliższych miesięcy staną się coraz dłuższe i grubsze.

Niektórzy pacjenci mogą doświadczyć przerzedzania istniejących włosów, co nazywamy utratą szokową – potem wszystko wróci do normy.

Traktuj skórę głowy i włosy normalnie. Myj jak zwykle.

Unikaj dłuższego narażenia na działanie promieni słonecznych.

Miesiące 4-6

Nowo wyrośnięte włosy stają się coraz bardziej widoczne, dłuższe i grubsze.

Umawiamy pacjentów na wizytę po 6 miesiącach po zabiegu, gdy większość nowych włosów powinna już wyrosnąć.

Jeśli wychodzisz na słońce użyj nakrycia głowy. Jeśli nie możesz założyć czapki, użyj kremu z filtrem SPF 30 lub wyższym przez kilka miesięcy po zabiegu.

Miesiące 6-12

Przeszczepione włosy nadal rosną i stają się gęstsze i dłuższe, więc możesz uczesać je w dowolny sposób.

Mogą zacząć być widoczne zmiany w teksturze włosów; nowe włosy stają się grube, a następnie zaczynają rosnąć normalne włosy.

Miesiące 12-18

Widać ostateczny efekt przeszczepu włosów.

Gratulujemy zmiany na całe życie. Ciesz się swoimi nowymi włosami!

Cennik

Każdy przypadek jest indywidualny i cena zależy od rezultatu, jaki chcemy osiągnąć, a ten zależy od rodzaju włosów, grubości i ilości w mieszku. Dlatego najlepszym sposobem na wstępną wycenę zabiegu jest wypełnienie formularza konsultacji online i przesłanie zdjęć tyłu głowy, obu boków oraz okolicy, która wymaga rekonstrukcji owłosienia. Zdjęcia powinny być wykonane w dobrym oświetleniu, wyraźne. Orientacyjne ceny:

Zakola (w zależności od rozległości zabiegu)

9.900 – 22.900 PLN

Przód głowy z odtworzeniem linii włosów

18.900 – 26.900 PLN

Czubek głowy

9.900 – 26.900 PLN
Formularz darmowej konsultacji
Przeszczep włosów FUE Regenera

Przeszczep włosów FUE Regenera

To zabieg przeszczepu włosów metodą FUE, podczas którego pobiera się i separuje również komórki macierzyste.

Podczas pojedynczej sesji, gdzie pacjent jest zarówno dawcą jak i biorcą autologicznego przeszczepu, jesteśmy w stanie stymulować miejsce poddane zabiegowi za pomocą komórek progenitorowych i czynników wzrostu uzyskanych z miejsca pobrania przeszczepu.

Korzyści płynące z tej metody to:

Krótszy czas gojenia

Regeneracja skóry i przygotowanie jej do zabiegu FUE

Szybszy odrost przeszczepionych włosów

Wzmocnienie słabszych włosów

Zahamowanie wypadania włosów

Cena zabiegu FUE-Regenera
4.500 PLN

+ cena standardowego zabiegu FUE

Konsultacje VIP

Jesteś osobą publiczną lub nie chcesz by osoby postronne
wiedziały o Twoim problemie z utratą włosów? Usługa powstała w odpowiedzi na potrzeby pacjentów i jest dedykowana dla każdego, kto chce zachować swój problem w tajemnicy.

HairCenter Kierach oferuje konsultacje VIP.
Zapytaj o dostępność terminów pisząc na recepcja@drkierach.pl lub telefonicznie 579 645 819

Szybki termin zabiegu
Usługa przeznaczona dla osób, którym zależy na czasie. Gwarantujemy przeprowadzenie zabiegu w ciągu 30 dni (lub w wybranym przez pacjenta miesiącu) od konsultacji, pod warunkiem dostarczenia wszystkich niezbędnych badań. Zabiegi w całości przeprowadzane przez dr Artura Kieracha.
Indywidualne konsultacje VIP
Są to indywidualne konsultację z doktorem Arturem Kierachem, które odbywają się w dni robocze niekonsultacyjne. Nie spotkasz innych pacjentów HairCenter Kierach, ponieważ przerwy między wizytami to dodatkowe 30 minut.
Konsultacje VIP
Konsultacja VIP
500 PLN

Szybki termin
zabiegu FUE = Cena FUE + 30%

Masz pytania?

Zapraszamy do skorzystania z darmowej konsultacji on-line!

Rozpocznij konsultację
Masz pytania?
FUE FAQ

Pacjenci zainteresowani przeszczepem włosów maja wiele pytań, zaczynających się od tego, czym FUE jest, jak wygląda zabieg i jak długo utrzymują się rezultaty. Przygotowaliśmy listę najczęściej zadawanych pytań na temat FUE i mamy nadzieję, że pomogą Państwu objaśnić zabieg.

Jak działa FUE?
Polega to na pobieraniu każdego mieszka włosowego osobno narzędziem o średnicy 0.8-1.0mm. Dzięki temu nie ma potrzeby szycia skóry i brak jest widocznych linijnych blizn po zabiegu.
Czy zabieg FUE-DHI jest bolesny?
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym więc ani pobieranie mieszków włosowych, ani ich wszczepienie nie jest bolesny.
Jakie są zalety FUE?
Zalety to przede wszystkim małoinwazyjność zabiegu, krótki czas gojenia (ok. 7 dni), możliwość uzyskania naturalnego wyglądu.
Czy po FUE zostają blizny?
Metoda FUE nie wymaga wycinania kawałka skóry i tym samym nie szyje się skóry więc brak jest linijnych blizn jak po starszej metodzie FUT (tzw. strip).
Kto jest idealnym kandydatem na FUE?
Osoby z ustabilizowanym procesem łysienia, bez stanów zapalnych skóry głowy z dużą ilością włosów w okolicy dawczej (tył i boki głowy).
Czy da się przeszczepić włosy również u kobiet?
Oczywiście, że tak.
Jaka jest maksymalna gęstość z jaką można wszczepić włosy?
Każdy rodzi się z określoną gęstością mieszków na cm2. Aby odtworzyć włosy i uzyskać naturalny wygląd, należy naśladować naturalną gęstość pacjenta (całość powinna wyglądać jednorodnie z nie przeszczepionymi włosami). Wynika to ze zdolności skóry do zaopatrzenia mieszków w naczynia krwionośne. Wszczepienie „na siłę” zbyt dużej ilości mieszków włosowych na cm2 sprawi, że część mieszków nie przetrwa – nie zostanie ukrwiony i obumrze.
Ile kosztuje FUE?
Cena uzależniona jest od rozległości zabiegu. Zachęcamy do skorzystania z formularza konsultacyjnego – w odpowiedzi dostaniesz wstępny plan zabiegu oraz szacunkowy koszt.
Czy muszę specjalnie przygotować się przed zabiegiem?
Należy odstawić leki obniżające krzepliwość krwi oraz minoxidil, jeśli jest stosowany. Należy również wykonać kilka podstawowych badań krwi.
Ile czasu potrzebuję, by dojść do siebie po FUE?
Większość pacjentów rezerwuje sobie 4-7 dni na rekonwalescencję po zabiegu. Małe ranki po FUE goją się w przeciągu 3-6 dni, lecz zależy to od predyspozycji każdej osoby. Czy chcesz się dowiedzieć więcej, o tym, czego należy się spodziewać po zabiegu FUE? Odwiedź stronę Po przeszczepie.
Czy po zabiegu mogę samodzielnie prowadzić samochód?
Tak. Znieczulenie miejscowe nie zaburza świadomości.
Czy można być zbyt młodym na przeszczep włosów?
Jeśli utrata włosów dotyka osób w młodym wieku (18+) należy najpierw zatrzymać proces wypadania włosów farmakologicznie. Po tym etapie można przeszczepić włosy. Przeszczep można wykonać również u młodszych pacjentów jeśli utrata włosów wynika z chemio- radioterapii, urazów itp.
Czy da się przeszczepić siwe włosy?
Kolor włosów nie ma znaczenia jeśli chodzi o ich przeżycie i potencjał wzrostu. Pobranie siwych włosów jest trudniejsze technicznie bo krótkie nie są tak dobrze widoczne w mocnym świetle lampy zabiegowej, ale doświadczony lekarz jest w stanie bez problemu pobrać siwe włosy.
UMÓW SIĘ ZADZWOŃ