1. Strona główna
  2. /
  3. Profilaktyka dermatologiczna

Profilaktyka dermatologiczna

Pojęcie „profilaktyka” obejmuje głównie działania mające zapobiegać chorobom oraz wykrywanie i leczenie schorzeń we wczesnych stadiach, dających nadzieję na przywrócenie pełni zdrowia.

W dermatologii działania profilaktyczne skupiają się przede wszystkim na badaniu znamion skórnych, co pozwala na wczesne wykrycie niepokojących zmian nowotworowych. Czerniak złośliwy może powstać na bazie znamienia barwnikowego które do tej pory istniało w stanie stabilnym, a nagle zaczęło się zmieniać (zgrubienie, zmiana powierzchni, zmiana zabarwienia i brzegów, wystąpienie swędzenia, krwawienia) lub w skórze niezmienionej. Szybki wzrost czerniaka, zdolność do wczesnego dawania przerzutów oraz niewielka podatność na leczenie stawiają go w grupie najbardziej niebezpiecznych nowotworów. Lekarz dermatolog jest w stanie wykryć taką zmianę we wczesnym stadium rozwoju, dlatego tak istotne są regularne wizyty w gabinecie specjalisty.

Umów wizytę

dermatologia profilaktyka

Profilaktyka dermatologiczna – na czym polega?

PW trakcie wizyty, wywiad chorobowy powinien uwzględniać informacje o nowo powstałych zmianach skórnych, zauważonych nieprawidłowościach w obrębie istniejących dotychczas przez lata znamion oraz informacje o ekspozycji na czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na nowotwory skóry. Najważniejszym elementem badania skóry jest dokładne obejrzenie całego ciała pacjenta. Ma to miejsce na każdej wizycie lekarskiej. Jeśli lekarz zauważy niepokojącą zmianę, we wczesnej diagnostyce wykorzystywana jest dermatoskopia lub wideodermoskopia. Technika oceny dermatoskopowej zmian skórnych opiera się głównie na podejrzeniu klinicznym czerniaka w przypadku spełnienia dwu z trzech następujących kryteriów:

  • asymetryczny rozkład struktur w obrębie zmiany
  • atypowa siatka barwnikowa
  • niebiesko-biały welon

 

Profilaktyka dermatologiczna – wskazania

Praktycznie każda osoba powinna co jakiś czas odwiedzać profilaktycznie gabinet dermatologa. W grupie szczególnego ryzyka są osoby, które:

  • posiadają w rodzinie przypadek zachorowania na czerniaka,
  • posiadają blond lub rude włosy i jasną karnację skóry,
  • posiadają liczne znamiona na skórze,
  • przyjmują leki immunosupresyjne.

 

Cennik
Konsultacja dermatologiczna
300 zł
Biopsja skóry
550 zł
Usunięcie zmiany skórnej z opisem histopatologicznym
700 zł
Poznaj cennik wszystkich zabiegów
Masz pytania?

Umów wizytę telefonicznie lub online!

Umów wizytę
Masz pytania?
UMÓW SIĘ ZADZWOŃ