- Strona główna
- /
- Profilaktyka ginekologiczna
Profilaktyka ginekologiczna
Pojęcie „profilaktyka” obejmuje głównie działania mające zapobiegać chorobom oraz wykrywanie i leczenie schorzeń we wczesnych stadiach, dających nadzieję na przywrócenie pełni zdrowia.
W ginekologii największe znaczenie ma profilaktyka w zakresie chorób nowotworowych. Rak szyjki macicy jest chorobą o szczególnych właściwościach i dlatego profilaktyka ma tak duże znaczenie w walce z tym problemem. Niestety w Europie to właśnie Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zarówno zachorowalności, jak i umieralności na raka szyjki macicy. Co roku diagnozowany on jest u 2,5 tys. Polek, a rocznie z jego powodu umiera 1,6 tys. kobiet. Choroba rozwija się bardzo wolno, z reguły przez wiele lat nie daje żadnych objawów, a poprzedzona jest stanami przednowotworowymi, które we wczesnym stadium można łatwo wykryć i wyleczyć.
Profilaktyka ginekologiczna – na czym polega?
Głównym celem profilaktyki ginekologicznej jest zapobieganie chorobom, a w przypadku ich wykrycia, podjęcie leczenia na wczesnym etapie rozwoju. Profilaktyka obejmuje regularne badania, takie jak:
- cytologia,
- USG ginekologiczne,
- USG piersi,
- badania hormonalne.
Profilaktyka ginekologiczna – wskazania
Cykliczne wizyty u ginekologa powinna planować każda kobieta, która współżyje lub planuje rozpoczęcie współżycia. Pacjentka powinna profilaktycznie badać się przynajmniej raz w roku. W czasie wizyty lekarz może wykonać badanie USG dopochwowe, w czasie ciąży USG brzucha, a także badania prenatalne: amniopunkcję, czy biopsję kosmówki. Główne wskazania do wizyty to:
- cykliczna kontrola (przynajmniej raz w roku)
- planowanie rozpoczęcia współżycia
- stosowanie lub chęć stosowania antykoncepcji hormonalnej
- planowanie ciąży, problemy z zajściem w ciążę
- niepokojące objawy i zdiagnozowane choroby
- zaburzenia miesiączkowania
Profilaktyka ginekologiczna – zalecenia przed badaniem
Zaleca się, aby na 2 – 3 dni przed planowanym badaniem ginekologicznym zrezygnować ze współżycia seksualnego. Istotne jest również powstrzymanie się od wykonywania irygacji pochwy oraz stosowania globulek dopochwowych.
Umów wizytę telefonicznie lub online!
Umów wizytę