1. Strona główna
 2. /
 3. Profilaktyka ginekologiczna

Profilaktyka ginekologiczna

Pojęcie „profilaktyka” obejmuje głównie działania mające zapobiegać chorobom oraz wykrywanie i leczenie schorzeń we wczesnych stadiach, dających nadzieję na przywrócenie pełni zdrowia.

W ginekologii największe znaczenie ma profilaktyka w zakresie chorób nowotworowych. Rak szyjki macicy jest chorobą o szczególnych właściwościach i dlatego profilaktyka ma tak duże znaczenie w walce z tym problemem. Niestety w Europie to właśnie Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zarówno zachorowalności, jak i umieralności na raka szyjki macicy. Co roku diagnozowany on jest u 2,5 tys. Polek, a rocznie z jego powodu umiera 1,6 tys. kobiet. Choroba rozwija się bardzo wolno, z reguły przez wiele lat nie daje żadnych objawów, a poprzedzona jest stanami przednowotworowymi, które we wczesnym stadium można łatwo wykryć i wyleczyć.

Umów wizytę

ginekologia

Profilaktyka ginekologiczna – na czym polega?

Głównym celem profilaktyki ginekologicznej jest zapobieganie chorobom, a w przypadku ich wykrycia, podjęcie leczenia na wczesnym etapie rozwoju. Profilaktyka obejmuje regularne badania, takie jak:

 • cytologia,
 • USG ginekologiczne,
 • USG piersi,
 • badania hormonalne.
W ramach profilaktyki raka szyjki macicy, wykonuje się również szczepienia przeciwko HPV. Jeśli stosujemy antykoncepcję hormonalną, profilaktyczne wizyty u ginekologa są szczególnie istotne.

 

Profilaktyka ginekologiczna – wskazania

Cykliczne wizyty u ginekologa powinna planować każda kobieta, która współżyje lub planuje rozpoczęcie współżycia. Pacjentka powinna profilaktycznie badać się przynajmniej raz w roku. W czasie wizyty lekarz może wykonać badanie USG dopochwowe, w czasie ciąży USG brzucha, a także badania prenatalne: amniopunkcję, czy biopsję kosmówki. Główne wskazania do wizyty to:

 • cykliczna kontrola (przynajmniej raz w roku)
 • planowanie rozpoczęcia współżycia
 • stosowanie lub chęć stosowania antykoncepcji hormonalnej
 • planowanie ciąży, problemy z zajściem w ciążę
 • niepokojące objawy i zdiagnozowane choroby
 • zaburzenia miesiączkowania
Regularne konsultacje ginekologiczne pozwalają kontrolować prawidłowość działania naszego organizmu oraz wykrywać choroby we wczesnym stadium zagrożenia. Regularne wizyty u ginekologa mogą uratować życie.

Profilaktyka ginekologiczna – zalecenia przed badaniem

Zaleca się, aby na 2 – 3 dni przed planowanym badaniem ginekologicznym zrezygnować ze współżycia seksualnego. Istotne jest również powstrzymanie się od wykonywania irygacji pochwy oraz stosowania globulek dopochwowych.

 

Cennik
Konsultacja ginekologiczna
od 350 zł
Konsultacja ginekologiczna z cytologią
od 400 zł
Profilaktyka (konsultacja z USG i cytologią)
od 550 zł
Poznaj cennik wszystkich zabiegów
Masz pytania?

Umów wizytę telefonicznie lub online!

Umów wizytę
Masz pytania?
UMÓW SIĘ ZADZWOŃ