Można powiedzieć, że utrata włosów z wiekiem, zwłaszcza u mężczyzn jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Niektórzy akceptują taką kolej rzeczy i godzą się z nieuchronnym upływem czasu. Jednakże, dla wielu osób łysienie staje się źródłem kompleksów i wiąże z poczuciem nieatrakcyjności czy brakiem pewności siebie. W takiej sytuacji warto poszukać profesjonalnej pomocy i rozważyć leczenie farmakologiczne oraz ewentualny przeszczep włosów. Jedną z najskuteczniejszych metod przeszczepu okazuje się przeszczep włosów FUE.
Podobnie, jak w przypadku każdej innej dziedziny medycyny estetycznej, specjalistę do FUE powinniśmy wybierać z jak największą starannością. Nie każda osoba, która oferuje taką usługę będzie miała do tego odpowiednie kompetencje. Z artykułu dowiecie się, czym jest przeszczep włosów FUE oraz w jaki sposób wybrać odpowiedniego lekarza do zabiegu. Poznacie również przypadek pacjenta Kierach Medical Clinic, który zdecydował się na wybór tej metody. Zapraszamy do lektury!
Co to jest przeszczep włosów FUE?
Metoda FUE polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych z okolic potylicy z wykorzystaniem specjalnego urządzenia i na wszczepianiu ich w okolicę wymagającą odtworzenia. Każdy mieszek włosowy jest także analizowany pod kątem jego przydatności – nie dochodzi wtedy do przeszczepiania włosów uszkodzonych.
Ta metoda oferuje wiele korzyści:
- bezpieczeństwo – zabieg nie powoduje tak wysokiego ryzyka powikłań i skutków ubocznych, jak inne metody przeszczepu włosów, tj. FUT (potocznie nazywany “strip”)
- szybkość efektów – metoda FUE pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty w zaledwie kilka miesięcy, a czas rekonwalescencji to zwykle około 7 dni
- brak widocznych śladów po zabiegu – przeszczep włosów FUE nie zostawia blizn linijnych, które występują po metodzie strip
- długotrwałe efekty – efekty utrzymują się bardzo długo, bo przeszczepia się mieszki mniej wrażliwe na DHT
- możliwość noszenia krótkich włosów – przeszczep nie zostawia bardzo widocznych śladów interwencji chirurgicznej i pacjenci mogą strzyc włosy jak przed zabiegiem
W jaki sposób wybrać odpowiedniego lekarza do FUE?
Jest kilka istotnych czynników, którym powinniśmy się przyjrzeć jeszcze przed wykonaniem zabiegu. Jeśli na wstępie dokładnie przeanalizujemy naszego specjalistę pod kątem wykształcenia medycznego, lat doświadczenia czy umiejętności, mamy znacznie większe szanse na to, że będziemy zadowoleni z efektu.
Oto czynniki, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przed wyborem specjalisty:
1. Sprawdźmy czy osoba, która wykonuje zabieg rzeczywiście jest lekarzem, czy przyuczonym technikiem. Także istotne czy lekarz wykonuje cały przeszczep osobiście czy wyłącznie go nadzoruje.
Nie każda klinika medycyny estetycznej oferuje przeszczepy wykonywane przez lekarzy. Zdarza się, że zabieg wykonuje osoba, która nie ukończyła medycyny albo, że lekarz tylko nadzoruje przeszczep włosów FUE, zlecając wykonanie go technikowi. Wybierając zabieg w całości wykonany przez osobę posiadającą wykształcenie medyczne, mamy większe szanse na to, że będziemy bezpieczni podczas zabiegu i zadowoleni z efektów.
2. Sprawdźmy ile lat doświadczenia posiada osoba wykonująca zabieg oraz czy przeszczepy włosów
Podobnie, jak w przypadku każdej innej dziedziny, lata doświadczenia oraz wyspecjalizowanie w konkretnym obszarze są kluczową kwestią, na podstawie której powinniśmy wybierać odpowiedniego specjalistę. Zazwyczaj osoba, która codziennie wykonuje przeszczepy włosów, zapewni nam lepsze efekty zabiegu niż lekarz medycyny estetycznej, który zajmuje się różnymi jej gałęziami i wykonuje również np. liposukcję czy botox, a przeszczep 1 lub 2 razy w miesiącu. Na podobnej zasadzie, wybierając strzyżenie męskie, zazwyczaj chętniej wybierzemy się do doświadczonego barbera, który posiada wieloletnią praktykę w swoim zawodzie i w strzyżeniu męskim niż fryzjera, który zajmuje się również strzyżeniem damskim i zabiegami chemicznymi.
3. Przeanalizujmy dokładnie materiały reklamowe danej kliniki. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy prowadzi ją biznesmen nastawiony głównie na zysk, czy prawdziwy lekarz z powołania, mający na uwadze dobro swoich pacjentów.
Jeśli osoba, która prowadzi daną klinikę daje nam “gwarancję pełnej satysfakcji” lub obiecuje “100% efektów”, to zazwyczaj bliżej jej do biznesmena, który za wszelką cenę chce sprzedać swoją usługę, niż do prawdziwego lekarza, który kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta. Profesjonalista będzie wiedział, że każde ciało jest inne i żaden, nawet najskuteczniejszy zabieg nie zagwarantuje wszystkim 100% satysfakcji. Nawet, jeśli skuteczność danego zabiegu wynosi 99,99%, zawsze istnieje ten 0,01% pacjentów, u których efekt może być mniej zadowalający z powodu różnych nieprzewidzianych czynników.
To, z kim naprawdę mamy do czynienia widać także podczas samej konsultacji. Dobry lekarz rozumie, że najważniejsze jest przede wszystkim nasze zdrowie i komfort psychiczny. Pomoże znaleźć rozwiązanie problemu najskuteczniejsze, a nie najdroższe. Często pacjenci przychodzący na konsultacje do przeszczepu włosów, a wymagają podstawowego leczenia farmakologicznego. Zawsze warto zapytać o inne możliwości niż przeszczep. Dobry specjalista nie będzie starał się przekonywać nas do wykonania danego zabiegu za wszelką cenę i będzie podkreślał, że ostateczna decyzja powinna zależeć tylko i wyłącznie od nas samych.
4. Sprawdźmy czy dany lekarz należy do organizacji zrzeszającej specjalistów z tej dziedziny, jak np. ISHRS (Międzynarodowe Stowarzyszenie Chirurgii Odtwórczej Włosów).
Jest to istotne, ponieważ do tego rodzaju organizacji należą wyłącznie doświadczeni lekarze, którzy stosują najnowsze dostępne na rynku metody. Członkiem ISHRS można zostać dopiero po otrzymaniu rekomendacji 2 innych lekarzy, które należą do tej organizacji i potwierdzają umiejętności danego lekarza. Członkowie mają obowiązek uczestniczyć przynajmniej w jednej konferencji dotyczącej przeszczepu włosów rocznie. Dzięki temu mamy znacznie większą szansę na to, że specjalista, którego wybierzemy będzie na bieżąco ze światowymi trendami, narzędziami i technikami.
5. Sprawdźmy, czy na stronie internetowej oraz kanałach social media danej kliniki znajdują się zdjęcia oraz filmy z zabiegu typu “przed i po”.
Efekty zazwyczaj mówią same za siebie. Klinika, która jest godna zaufania chętnie będzie dzieliła się owocami swojej pracy. Jeśli nie możemy znaleźć tego rodzaju materiałów, powinna zapalić nam się czerwona lampka. Być może dana klinika nie ma na swoim koncie wielu zadowolonych pacjentów i spektakularnych efektów, którymi chciałaby się pochwalić?
6. Starajmy się wybrać lekarza, który posiada zmysł estetyczny i zapewni nam naturalne efekty zabiegu.
W tej gałęzi medycyny szczególnie istotnym jest, by nasz lekarz cechował się wysokim poczuciem estetyki. Taka osoba będzie w stanie odpowiednio zaprojektować nową linię włosów i zapewnić nam jak najbardziej naturalny efekt przeszczepu.
Projektowanie linii włosów, wbrew pozorom, wcale nie jest łatwym zadaniem. Do każdego pacjenta trzeba podejść indywidualnie, dopasować linię do cech jego wyglądu. Nie sposób stworzyć szablon, który pasowałby do każdej twarzy. Niestety dość często popełnianym błędem jest rysowanie linii włosów “od linijki”, co daje efekt sztuczności, niedopasowania do twarzy – dlatego każdy zabieg powinien być szczegółowo zaplanowany. Każda czaszka ma swoje anatomiczne wypukłości, które należy wziąć pod uwagę.
I z tego względu kluczem do sukcesu są nie tylko umiejętności i doświadczenie lekarza przeprowadzającego zabieg, ale także jego zmysł estetyczny, który pozwoli na odpowiednie zaprojektowanie linii włosów. Medycyna estetyczna to rodzaj sztuki – dwóch różnych lekarzy specjalistów wykona na pozór ten sam zabieg, a efekty wizualne i estetyczne będą diametralnie różne – albo wyśmienite, albo mierne, dalekie od oczekiwań.
Relacja pacjenta Kierach Medical Clinic po przeszczepie FUE
Do naszej kliniki zgłosił się pacjent w wieku 22 lat. Głównym powodem, dla którego zdecydował się na przeszczep włosów były walory estetyczne.
“Trzeba przyznać, że wypadanie włosów to męska rzecz – natomiast wiele osób się z tym nie godzi. Niektórym pasuje życie bez włosów, a mnie niezbyt. Głównym powodem był walor estetyczny, dlatego też tutaj jestem.” – relacjonuje pan Wojciech.
O zabiegu dowiedział się z książki, w której opisany był zabieg wykonany przez doktora Artura Kieracha u lekarza Krzysztofa Gojdzia. Cały rozdział bardzo zachęcił pacjenta do wykonania zabiegu i rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy warto zdecydować się na przeszczep włosów FUE.
Po wykonaniu pierwszej części przeszczepu, pan Wojciech zrelacjonował, że czuje się dobrze. Czuł delikatny ból skóry głowy, ale uznał, że był on akceptowalny, w granicach normy.
Druga część zabiegu
okazała się dla niego bardzo przyjemna i relaksująca.
“Czuję się zrelaksowany i szczęśliwy.” – powiedział.
Po zabiegu, pacjent zarekomendował to rozwiązanie wszystkim, którzy rozważali przeszczep włosów FUE, ale nie mieli odwagi się na niego zdecydować. Okazało się, że druga część zabiegu była na tyle przyjemna, że udało mu się nawet chwilę przespać.
“Jeżeli ktoś ma jakiś dylemat, stresuje się, że to może jest jednak dla niego zbyt inwazyjne, to tak nie jest. Jeśli ktoś myśli, że to jest bolesne, to tak nie jest. Jeśli ktoś myśli, że to jest relaksujące – ma rację. Faktycznie, po zabiegu jestem szczęśliwy i teraz tylko czekam na efekt.” – powiedział.
Jak widać, efekty zabiegu po roku od daty jego wykonania prezentują się doskonale. Efekt wygląda bardzo naturalnie i estetycznie.
Właśnie dlatego jeśli zdecydujemy się na wykonanie przeszczepu włosów FUE, powinniśmy starannie wybrać klinikę oraz lekarza, który wykona zabieg. Jeżeli zrobimy odpowiedni research pod tym kątem i wybierzemy specjalistę, który cieszy się znakomitą renomą, mamy dużą szansę na to, że efekt będzie dla nas bardzo zadowalający.