Tatuaże przede wszystkim kojarzą się z obrazami na ciele, które indywidualnie wyrażają człowieka, jego osobowość, pasje, czy też przywołują ważne chwile w życiu, ważnych ludzi i zwierzęta, które w ten sposób będą z nami na zawsze. I chociaż większości może kojarzyć się “po prostu z czymś ładnym”, to w medycynie spełnia on niezwykle ważną rolę.
Tatuaż medyczny – funkcje
Tatuaże medyczne odgrywają dwie główne funkcje – pomagają ukryć defekty skóry, takie jak jej wady czy blizny, a także są informacyjnymi znacznikami umieszczonymi na ciele. Dobry tatuażysta jest w stanie skutecznie ukryć niedoskonałości, które powstały wskutek uszkodzeń skóry, po wypadkach, operacjach.
Tatuaż medyczny doskonale sprawdza się jako narzędzie do ukrycia blizn, także tych po trądziku. Tatuaż medyczny jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku wrodzonych wad w postaci plam, a nawet u osób, dla których problemem są “zwykłe” piegi, które pragną ukryć. Służy także do wyrównania koloru skóry u pacjentów z niejednolitą pigmentacją.
Tatuaż medyczny a mastektomia
Tatuaż medyczny to także wyjątkowe rozwiązanie dla kobiet, które przeszły mastektomię[1], czyli chirurgiczne usunięcie piersi, wywołane między innymi chorobą nowotworową. Samo jej usunięcie jest traumatycznym przeżyciem, wpływającym negatywnie na samopoczucie psychiczne, pewność siebie, poczucie własnej tożsamości.
Efektem zabiegu mastektomii są blizny, które mogą być nie tylko źródłem emocjonalnego dyskomfortu, ale także poważnych problemów psychicznych, w tym depresji. Dzięki profesjonalnie wykonanemu tatuażowi medycznemu można pacjentce pomóc w zamaskowaniu blizn, tworząc estetyczne wzory w ich miejscu.
Po rekonstrukcji piersi tatuażysta odtwarza sutki, a dzięki odpowiedniemu cieniowaniu nadaje im efekt trójwymiarowości, dzięki czemu wyglądają bardzo naturalnie. Tatuaż medyczny pozwala także podkreślić piękno ciała i odzyskać kobietom pewność siebie i radość z życia.
Tatuaż medyczny – wykonanie
Samo wykonanie tatuażu medycznego nie różni się od tego tradycyjnego, ale wymaga specjalistycznych umiejętności oraz wiedzy medycznej. Pierwszym krokiem jest oczywiście konsultacja medyczna z doświadczonym specjalistą z zakresu wykonywania tatuaży.
Aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt stosowane są cienie, odpowiednie kolory, odtwarzane są detale. W zależności od wielkości i skomplikowania zabiegu może być koniecznych kilka sesji, żeby uzyskać finalnie zamierzony efekt, który uzależniony jest także, a może przede wszystkim od doświadczenia specjalisty w wykonywaniu tatuaży medycznych.
W niewłaściwych rękach zamiast polepszenia wyglądu, możemy mieć efekt odwrotny – pogłębienie defektu. Dlatego nie cena powinna być czynnikiem decyzyjnym w wyborze tatuażysty, a jego doświadczenie zawodowe, wiedza medyczna i referencje.
Tatuaż medyczny – zalecenia po zabiegu
Po wykonaniu tatuaży należy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących pielęgnacji, aby uniknąć infekcji i utrzymać trwałość tatuażu. W przypadku poważnych defektów skóry ich całkowite ukrycie tatuażem może być niemożliwe, ale nawet częściowe może przynieść znaczącą poprawę samopoczucia pacjenta.
Dlatego warto skontaktować się z dobrą kliniką i umówić na konsultację oraz omówić jakie efekty można osiągnąć w przypadku indywidualnych defektów. Tatuaż medyczny to doskonałe rozwiązanie pozwalające całkowicie, bądź częściowo ukryć niedoskonałości i pozwolić cieszyć się ładnym wyglądem, odzyskać pewność siebie i poczucie piękna.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Mikropigmentacja skóry głowy
Informacyjna rola tatuażu medycznego
Tatuaż medyczny odgrywa jeszcze jedną bardzo ważną rolę – jest informacyjnym znacznikiem umieszczonym na ciele. W tym przypadku zwany jest jako tatuaż alertowy. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób z różnymi medycznymi problemami i jest źródłem informacji o pacjencie, szczególnie w sytuacjach wymagających natychmiastowej pomocy lekarskiej.
To zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż popularne bransoletki informacyjne, czy inne identyfikatory. Może to być grupa krwi, informacje o alergiach, alergenach, chorobach przewlekłych, stosowanych lekach, przebytych zabiegach, jak na przykład wszczepienie rozrusznika serca, może też obejmować dane kontaktowe do bliskich.
Aby taki tatuaż spełnił swoją rolę powinien być wykonany w miejscu łatwo widocznym, dostępnym w przypadku nagłej potrzeby, bez konieczności “poszukiwania” go na ciele.
Oprócz powyższych funkcji tatuaż medyczny może łączyć w sobie, podobnie jak ten tradycyjny, piękny obraz na ciele, nie tylko maskujący defekty, ale i ukazujący głębię duszy.