Mikropigmentacja skóry głowy to zabieg pozwalający na wizualne zwiększenie ilości włosów, polegający na wprowadzeniu barwników do wierzchniej warstwy skóry głowy. Dzięki temu uzyskuje się efekt gęstych – chociaż krótki – włosów. Metoda ta nie jest inwazyjna, a sam zabieg jest bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Co o nim warto wiedzieć?

Mikropigmentacja skóry głowy – kiedy warto z niej skorzystać

Zabieg mikropigmentacji wykonywany jest zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, przy czym panie w przewadze sięgają po niego, aby poprawić wygląd brwi, a panowie skóry głowy i zarostu. Utrata włosów, ich przerzedzenie to dla wielu osób poważny problem natury psychologicznej. To nie tylko obniżenie nastroju i samooceny, to także brak pewności siebie, a nawet depresja.

Współczesna medycyna pozwala na wiele sposobów rozwiązać ten problem, ale nie zawsze farmakologia czy przeszczep włosów są odpowiedzią. Leki mogą być pomocne we wczesnym wypadaniu włosów, przeszczep włosów nie zawsze jest wykonany prawidłowo (dlatego tak ważne jest, aby starannie wybrać klinikę, w której zdecydujemy się na poprawę wyglądu i zabiegi medycyny estetycznej) i na skórze głowy są wyraźne przerzedzenia. Jest także aspekt finansowy – mikropigmentacja jest zabiegiem zdecydowanie tańszym od przeszczepu. 

Co to jest mikropigmentacja?

Mikropigmentacja skóry głowy, znana również jako mikropigmentacja medyczna lub tatuaż medyczny to zabieg polegający na wprowadzeniu w górną warstwę skóry pigmentów. Podczas zabiegu stosowanych jest zazwyczaj kilka odcieni, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt. Pigment wprowadzany jest poprzez nakłucia skóry igłami jak do makijażu permanentnego, zabieg nie jest inwazyjny, jest całkowicie bezpieczny, a dzięki znieczuleniu miejscowemu zupełnie bezbolesny.

Mikropigmentacja brwi trwa relatywnie krótko, około godziny, wraz z narysowaniem oczekiwanego ich kształtu. Pigmentacja medyczna skóry głowy, mikropigmentacja zakoli, mikropigmentacja włosów oraz mikropigmentacja zarostu to zabiegi zdecydowanie dłuższe, trwające do kilku godzin, a ich efektem finalnym jest wrażenie świeżo przyciętych bujnych włosów i zagęszczenie zarostu. 

Pigmentacja skóry głowy – efekt końcowy

Wykonując zabieg mikropigmentacji trzeba uzbroić się w cierpliwość oczekując na efekt końcowy. Przede wszystkim są to dwa zabiegi w przypadku mikropigmentacji brwi i trzy w przypadku pigmentacji skóry głowy i zarostu. Zabiegi wykonywane są w miesięcznym odstępie czasowym.

Pierwsza pigmentacja jest zawsze jaśniejsza od efektu oczekiwanego, dopiero podczas drugiej używany jest pigment ciemniejszy. Każda skóra przyjmuje barwnik z innym nasileniem, zatem przyciemnić kolor zawsze można, z rozjaśnieniem jest już trudniej. Zbyt ciemny kolor dobrany do włosów i karnacji dałby niepożądany efekt, zamiast wizualnie odmłodzić, mógłby postarzyć.

Po samym zabiegu skóra musi się zagoić i zregenerować, co trwa zazwyczaj od tygodnia do dwóch tygodni. Sam pigment również potrzebuje trochę czasu, aby jego barwa nabrała finalnego odcienia, naturalnym jest, że na początku jest znacznie ciemniejszy, następnie jaśniejszy, pożądany efekt końcowy zwykle jest po dwóch miesiącach od pierwszej pigmentacji, a nawet i po trzech miesiącach. 

Jak długo utrzymuje się mikropigmentacja?

Trwałość efektu zabiegu mikropigmentacji zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od doświadczenia kosmetologa, lekarza wykonującego zabieg. Jeśli pigment będzie wprowadzony zbyt płytko, krócej utrzyma się w skórze. Jakość barwników również ma kluczowe znaczenie, warto stosować te z wyższej półki, dzięki czemu efekt wykonanej mikropigmentacji utrzyma się dłużej.

Bardzo ważne jest także odpowiednie dbanie o skórę po zabiegu i tutaj dobrze jest stosować się do zaleceń pozabiegowych. Trwałość efektu zależy także od rodzaju skóry pacjenta. W zależności od tych wszystkich czynników mikropigmentacja utrzymuje się przez dwa, trzy lata i po tym czasie warto ją odświeżyć.

Dlaczego zatem nie wykonać zamiast mikropigmentacji tatuażu, podczas którego pigment wprowadzany jest znacznie głębiej, dzięki czemu utrzymuje się na zawsze? Jego barwa jest bardziej intensywna, przez co jako imitacja włosów wyglądałoby to bardzo nienaturalnie. W przypadku skóry głowy i zarostu dzięki temu, że wykonywana jest mikropigmentacja efekt jest naturalny. Skóra z wiekiem wiotczeje, nabiera chłodniejszego odcienia, pogłębia się linia łysienia, włosy siwieją – do tego wszystkiego na bieżąco powinny być dobierane kolory pigmentów, aby efekt końcowy wyglądał naturalnie. 

Ile kosztuje zabieg mikropigmentacji?

Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem:

Podsumowanie

Zabieg mikropigmentacji jest doskonałą propozycją dla wszystkich, którzy borykają się z problemem łysienia i przerzedzania włosów, zarówno skóry głowy, zarostu, jak i brwi. To także rozwiązanie dla osób z bliznami i po przeszczepie, którego efekt rozczarował i fryzura nie jest zbyt bujna, a wręcz ma prześwity. Przede wszystkim jest dla wszystkich, którzy chcą wyglądać młodziej!