Powiększanie piersi tłuszczem własnym, czyli zabieg lipoliftingu jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych operacji biustu z zastosowaniem implantów. Cieszy się on rosnącą popularnością, jest bezpieczny i pozwala szybko wrócić do codziennej aktywności fizycznej.

Lipolifting to nowoczesna metoda medyczna pozwalająca na odmładzanie i modelowanie ciała własnym tłuszczem, dzięki której można powiększyć biust, pośladki czy wypełnić zmarszczki na twarzy, szyi, górnych częściach dłoni. Daje naturalny efekt, co jest bardzo cenione przez pacjentki.

Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na pobraniu nadmiaru tkanki tłuszczowej najczęściej z okolic brzucha, ale także bioder, wewnętrznych części ud czy z innych miejsc, w których zbyt duża ilość tłuszczu sprawia dyskomfort. Metoda ta to liposukcja1.

Pobrany tłuszcz przechodzi proces oczyszczania w celu przygotowania go do przeszczepienia w inne części ciała, w tym przypadku w piersi. Zdecydowaną zaletą tej metody jest zminimalizowane praktycznie do zera ryzyka zakażenia, wystąpienia alergii, czy odrzucenia implantu, już nie wspominając o jego pęknięciu.

Warto pamiętać, że metoda ta pozwala na powiększenie biustu podczas zabiegu tylko o jeden rozmiar, a czas pomiędzy kolejnymi zabiegami powinien wynosić kilka miesięcy. Zatem pacjentki, które chciałyby osiągnąć efekt powiększenia biustu o kilka rozmiarów podczas jednej operacji, powinny zdecydowanie wybrać metodę z zastosowaniem implantów.

Powiększanie piersi tłuszczem – efekty

Metoda powiększenia piersi tłuszczem własnym daje bardzo ładny naturalny efekt. Równoczesne zastosowanie liposukcji pozwala na modelowanie ciała także w miejscach, z których została pobrana tkanka tłuszczowa. Po oczyszczeniu jest ona wstrzykiwana w różnych warstwach piersi.

Aby efekt końcowy był zgodny z oczekiwaniami ważna jest precyzja w jego wykonaniu. Wiedza i doświadczenie lekarza pozwoli na na takie wstrzyknięcie, dzięki któremu biust będzie wyglądał ładnie i naturalnie. Niewłaściwe rozmieszczenie tłuszczu w piersiach przełoży się na nieestetyczny wygląd biustu.

Przygotowanie do zabiegu lipoliftingu

Przed każdym zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie badań, a także konsultacji z lekarzem wykonującym zabieg. Badania te to przede wszystkim ocena stanu zdrowia pacjentki, podstawowymi jest morfologia krwi, a także ocena poziomu tkanki tłuszczowej w miejscu, z którego ma być pobrana do powiększenia piersi. Lekarz przeprowadzi także wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia i przebytych chorób. 

Zabieg powiększenia piersi tłuszczem własnym pacjentki jest bezpieczny i nie należy bać się ryzyka powikłań, jednak są pewne przeciwwskazania, które nie pozwolą na jego wykonanie, bądź konieczne będzie odłożenie go na później.

Główne przeciwwskazania to: niewystarczająca ilość tkanki tłuszczowej w ciele pacjentki, choroby układu krążenia, zaburzenia krzepliwości krwi, cukrzyca oraz inne poważne schorzenia metaboliczne, ciąża i karmienie piersią – zabieg powinien być wykonany dopiero po zakończeniu procesu laktacji. Palenie papierosów może być powodem odmowy wykonania zabiegu powiększenia piersi, ponieważ nikotyna negatywnie wpływa na proces gojenia się tkanki.  

Rekonwalescencja po powiększaniu piersi

Powiększanie piersi tłuszczem własnym to bezpieczny zabieg, trwa zazwyczaj do dwóch godzin, jednak jak każda interwencja w ciało wymaga przestrzegania zaleceń lekarza w okresie rekonwalescencji. Przez pierwsze tygodnie konieczne jest noszenie przez całą dobę specjalnego biustonosza, unikanie wysiłku fizycznego, w tym uprawiania sportu, a także dbanie nie tylko o sam biust, ale także i o miejsca, z których została pobrana tkanka tłuszczowa.

Warto także – szczególnie w czasie gojenia się tkanek – zdrowo się odżywiać. Efekt finalny zabiegu widoczny będzie po upływie około miesiąca, po ustąpieniu obrzęku i osadzeniu przeszczepionej tkanki tłuszczowej. Czas ten u pacjentów może się różnić w zależności od ilości przeszczepionej tkanki tłuszczowej oraz indywidualnych cech organizmu. 

Podsumowanie

Zabieg powiększenia biustu własną tkanką tłuszczową to alternatywa dla tradycyjnych implantów, bezpieczna metoda, dzięki której można uzyskać naturalny i trwały efekt. Warto, aby wykonał go doświadczony lekarz, a po samym zabiegu ściśle przestrzegać zaleceń w okresie rekonwalescencji.

SPRAWDŹ TAKŻE:

Powiększanie piersi – Wszystko, co musisz o nim wiedzieć
3 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim poddasz się liftingowi powiek