Skóra powiek jest wyjątkowo cienka i delikatna. Z tego powodu dość szybko pojawiają się na niej pierwsze oznaki starzenia. Górna powieka opada, a dolna staje się wiotka, tworząc tzw. worki pod oczami. Nie zawsze można te zmiany zniwelować kosmetykami, czy zabiegami pielęgnacyjnymi wykonywanymi w gabinetach kosmetycznych. Czasem jedynym sposobem na odmłodzenie wyglądu oka jest lifting powiek. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na ten zabieg. 

1. Na czym polega plastyka powiek i kiedy warto poddać się temu zabiegowi?

Okolice oczu są szczególne podane na procesy starzenia. Skóra powiek jest delikatna i cienka, przez co dość szybko staje się wiotka i pomarszczona. W rezultacie górna powieka zaczyna opadać, a na dolnej tworzą się fałdy i obrzęki, znane jako worki pod oczami. Poza tym od wewnętrznych kącików oczu zaczyna ciągnąć się zagłębienie. Ta charakterystyczna zmarszczka ma nawet swoją nazwę – dolina łez. 

I właśnie z opadającą górną powieką, workami pod oczami i doliną łez możesz rozprawić się, decydując się na lifting powiek. Zabieg ten zalecamy w szczególności osobom, które:

– zmagają się z podwinięciem lub odwinięciem powieki,

– mają opadającą powiekę górną, która ogranicza pole widzenia,

– cierpią na bóle głowy i zmęczenie, wywołane przez opuchnięte i zwiotczałe powieki, 

– mają stwierdzoną niewydolność dźwigacza powieki górnej,

– mają kompleksy wynikające z niezadowalającego stanu skóry powiek.  

Podsumowując, plastyka powiek (blefaroplastyka) to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który polega na usuwaniu nadmiaru skóry i tłuszczu z górnej i dolnej powieki. Najczęściej wykonuje się go u pacjentów i pacjentek, którzy chcą pozbyć się oznak starzenia. Poza tym decydują się na niego osoby, którym zależy na poprawie wyglądu oczu, jeśli stanowi on dla nich źródło kompleksów.

2. Jaką metodą wykonuje się plastykę powiek?

Lifting powiek można wykonać zarówno metodą laserową, jak i klasyczną – z wykorzystaniem skalpela. Bez względu na metodę zabieg polega na usunięciu nadmiaru skóry, która pokrywa powieki. W przypadku metody laserowej to właśnie laser służy do nacięcia skóry. Dzięki temu zabieg wykonywany jest z większą precyzją i wiąże się z mniejszym krwawieniem. Poza tym rekonwalescencja po liftingu powiek trwa krócej, ponieważ światło lasera od razu zamyka drobne naczynia krwionośne. Dzięki temu ewentualny obrzęk czy krwiaki są o wiele mniejsze niż w przypadku metody klasycznej. 

A jak przebiega taki zabieg plastyki powiek? Przede wszystkim przed operacją lekarz zaznacza linię cięcia i ilość skóry, którą wytnie. Następnie pacjentowi podawane jest znieczulenie. W przypadku plastyki górnej powieki najczęściej jest to znieczulenie miejscowe oraz nasiękowe. Gdy operowana jest powieka dolna bądź górna i dolna jednocześnie, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W tym pierwszym przypadku jeszcze tego samego dnia po plastyce powiek pacjent może udać się do domu. Natomiast przy znieczuleniu ogólny, będziesz musiał pozostać w klinice przez co najmniej dobę. 

Podczas operacji chirurg wycina nadmiar skóry oraz ewentualne przepukliny tłuszczowe. Na koniec lekarz zszywa rany tak, aby blizna była niewidoczna. Dlatego też w przypadku górnej powieki linia cięcia przebiega w załamaniu powieki, a przy powiece dolnej – tuż pod linią rzęs. 

Dodajmy, że podczas operacji dolnej powieki, lekarz może również zastosować metodę kantopeksji. Polega ona na podszyciu płata skórno-mięśniowego do bocznego brzegu oczodołu. Dzięki temu powieka dolna nie powinna wiotczeć, odwijać się lub podwijać w przyszłości. 

3. Jakie efekty daje plastyka powiek?

Decydując się na zabieg plastyki powiek, możesz liczyć na takie efekty jak:

– lifting powiek,

– poprawa pola widzenia,

– zmniejszenie worków pod oczami,

– usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z powiek,

– odzyskanie młodzieńczego wyglądu okolic oczu. 

Efekty widoczne są od razu po zabiegu, choć oczywiście będziesz musiał zaczekać, aż rany pooperacyjne się zagoją, a opuchlizna i siniaki się wchłoną. Najważniejsze jednak jest to, że rezultaty liftingu powiek są niezwykle trwałe i utrzymują się od 10 do 20 lat. Po tym czasie operację można wykonać ponownie. 

Jak przebiega rekonwalescencja po plastyce powiek?

Po zabiegu plastyki powiek czeka cię rekonwalescencja. Przede wszystkim w pierwszym tygodniu po zabiegu, o ile to tylko możliwe, należy spać na wznak. W czasie rekonwalescencji należy także unikać pocierania oczu, nadmiernego wysiłku, czy opalania twarzy na słońcu lub w solarium. Przez kilka pierwszych tygodni zrezygnuj również z chodzenia na basen czy korzystania z sauny. 

Poza tym, dopóki lekarz nie zdejmie szwów, nie nakładaj makijażu. A kiedy to nastąpi? Przy pierwszej wizycie kontrolnej, która zazwyczaj przypada na 7-10 dzień po zabiegu. 

Umów się na dowolny zabieg tutaj.