Nie do końca podoba ci się twój biust? Marzysz o większych piersiach? A może chcesz przywrócić im dawny kształt i jędrność? Już dziś możesz skorzystać z dobrodziejstw chirurgii plastycznej, czyli operacji powiększenia piersi. Jednak najpierw sprawdź, na czym dokładnie polega ten zabieg i na jakie efekty możesz liczyć. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o powiększaniu piersi. 

Powiększanie piersi – 3 najpopularniejsze metody

Do najpopularniejszych metod powiększania piersi należą:

  • powiększanie piersi implantami,
  • powiększanie piersi własnym tłuszczem,
  • metoda hybrydowa, będąca połączeniem dwóch powyższych. 

Chirurgiczne powiększanie piersi implantami polega na wprowadzeniu silikonowych wkładek pod gruczoł piersiowy lub pod mięsień piersiowy większy[1]. Dzięki tej metodzie lekarz może nadać piersiom optymalną wielkość i kształt, zgodnie z oczekiwaniami pacjentki. 

Metoda powiększania biustu własnym tłuszczem powala na zwiększenie piersi o maksymalnie 1 rozmiar. Z tego względu zalecana jest osobom, którym zależy przede wszystkim na naturalnym wyglądzie. Zaletą tej metody jest usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z innego miejsca ciała, co pozwana na jednoczesne wymodelowanie sylwetki. Poza tym, w przypadku powiększania piersi własnym tłuszczem nie ma ryzyka odrzucenia, ponieważ do organizmu nie są wprowadzane żadne ciała obce. Jednak metoda ta nie sprawdzi się u bardzo szczupłych osób, o niskiej zawartości tłuszczu. 

Która z tych metod będzie dla ciebie najlepsza? To już zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać i twojej budowy anatomicznej. Podczas wstępnych konsultacji lekarz pomoże ci dobrać optymalny sposób powiększania piersi. 

O ile rozmiarów można powiększyć piersi?

Dzisiejsza chirurgia plastyczna oferuje szeroki wybór implantów, co dotyczy również ich rozmiarów. Pod tym względem nic nie stoi na przeszkodzie, aby zafundować sobie obfity biust, który będzie przyciągał uwagę. Jednak musisz mieć na uwadze, że takie piersi nie będą pasowały do każdej sylwetki, a dodatkowo mogą pociągać za sobą negatywne konsekwencje dla twojego zdrowia. 

Z tego względu zalecamy dobrać rozmiar biustu do sylwetki, w tym do anatomicznej budowy klatki piersiowej. Poza tym pod uwagę warto także wziąć tryb życia. Dzięki temu nadmiernie duży biust nie będzie przeszkadzał w codziennych aktywnościach. 

Jaki kształt będą miały piersi po powiększeniu?

Kształt piersi po powiększeniu zależy od rodzaju wszczepionych implantów. Po pierwsze możesz zdecydować się na implanty o kształcie anatomicznym. Są one specjalne wyprofilowane i poszerzają się ku dołowi. Z tego względu przypominają kształtem kroplę wody. Dzięki implantom anatomicznym piersi wyglądają naturalnie, a efekt powiększenia jest bardziej subtelny. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że implanty anatomiczne mogą się obrócić lub przemieścić. Z tego względu są rzadziej wybierane przez pacjentów. 

Drugim rodzajem implantów są wkładki okrągłe, których kształt jest bardziej symetryczny. W tym przypadku piersi po operacji są wyżej osadzone, a efekt powiększenia bardziej rzuca się w oczy.

Poza tym implanty piersi wyróżniamy ze względu na profil. Implanty o profilu wysokim dają efekt push-up, a biust ma bardziej okrągły kształt. Z kolei implanty o niskim profilu mają szerszą podstawę i zapewniają bardziej naturalny efekt. 

Co ważne, podczas konsultacji lekarz wykonuje symulację, co pozwoli ci dobrać profil, kształt i wielkość implantów, z którymi będziesz czuła się najlepiej. 

Z czego wykonane są implanty piersi? 

Obecnie do powiększania piersi używa się implantów wypełnionych silikonem o konsystencji żelu. Mają one kształt anatomiczny lub okrągły. Renomowane kliniki wykorzystują implanty takich producentów jak Mentor, McGhan i Nagor. 

Na jak długo wystarczają implanty?

Przeciętna żywotność implantów piersi wynosi 10-15 lat. Jednak wyjęcie lub wymianę wkładek zaleca się tylko w przypadku pęknięcia implantu, lub przykurczu torebki (stan, gdy tkanka bliznowata wokół implantu sprawia, że staje się on twardy, bolesny i zniekształcony). Poza tym operację piersi można przeprowadzić się, gdy zechcesz ponownie poprawić wygląd piersi. 

Pamiętaj, że każde piersi zmieniają się z biegiem lat. Tkanka na biuście rozciąga się i kurczy, w wyniku czego piersi opadają. Dotyczy to także piersi z implantami. Poza tym silikonowe wkładki prowadzą do obniżenia się powiększonych piersi. Do tego z czasem tkanka skórna staje się cieńsza, przez co implanty stają się bardziej widoczne. Również po usunięciu implantów biust będzie wyglądał inaczej niż przed powiększeniem piersi.    

Na jakie efekty możesz liczyć, decydując się na operację powiększenia piersi? 

W wyniku operacji powiększenia piersi stają się większe, pełniejsze, jędrniejsze i bardziej kształtne. Co ważne, choć efekt operacji widoczny jest od razu, na ostateczny wygląd biustu trzeba zaczekać kilka tygodni, czyli do momentu zejścia opuchlizny i wygojenia się ran. 

Kiedy zdecydować się na operację powiększania piersi?

Na operację powiększenia piersi decydują się osoby niezadowolone z rozmiaru lub kształtu swoich piersi. Dotyczy to zarówno młodszych, jak i starszych pacjentów. Jednocześnie nie zaleca się powiększania piersi przed 22. rokiem życia, ponieważ do tego czasu piersi mogą jeszcze urosnąć lub zmienić swój kształt. 

Czy po operacji powiększenia biustu można karmić piersią?

Wprowadzane implantów do piersi poprzez bruzdę podpiersiową pozwala na zachowanie możliwości karmienia piersią, ponieważ w tej metodzie gruczoł piersiowy nie jest nacinany. Z kolei wprowadzenie implantów okołootoczkowo narusza gruczoł, co może prowadzić do uszkodzenia zrazików lub przewodów doprowadzających. Niemniej jednak nie powinno mieć to wpływu na możliwość karmienia. 

Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem powiększenia piersi?

Przed operacją powiększenia piersi należy wykonać podstawowe badania, takie jak morfologia krwi i analiza moczu. Poza tym lekarz może zlecić wykonanie mammografii lub USG piersi, EKG lub RTG płuc. 

Poza tym miesiąc przed zabiegiem należy powstrzymać się od palenia papierosów. W tym czasie nie należy także przyjmować leków przeciwkrzepliwych. Z kolei w dniu operacji należy być na czczo. 

Jak przebiega operacja powiększenia biustu?

Operacja powiększenia piersi wykonywana jest w pełnym znieczuleniu, podawanym przez anestezjologa.  

Sam zabieg polega na wprowadzeniu silikonowych implantów pod gruczoł piersiowy lub pod mięsień piersiowy większy. Implanty wprowadzane są na miejsce poprzez nacięcie w bruździe podpiersiowej lub okołootoczkowo.

Operacja trwa około 1-1,5 godziny. 

Jak przebiega rekonwalescencja po powiększeniu piersi?

Bezpośrednio po operacji piersi są opuchnięte i bolesne. Poza tym może pojawić się uczucie przelewania w obrębie piersi, drętwienie, czy obniżone czucie brodawek. Takie objawy są normalne i po kilku dniach zaczną ustępować. 

W zależności od indywidualnej reakcji na zabieg pacjent wypuszczany jest do domu po 1 lub kilku dniach od operacji. Jednocześnie pełna rekonwalescencja trwa około 6-8 tygodni. W tym czasie należy:

  • nosić specjalny biustonosz uciskowy, który zapewni implantom odpowiednie położenie i zapobiega przemieszczaniu – przez około 3 tygodnie. 
  • zrezygnować z prowadzenia samochodu, spania na brzuchu czy podnoszenia rąk do góry – przez około 2 tygodnie, 
  • zrezygnować z sauny, solarium, opalania się na słońcu, gorących kąpieli – przez około 4-6 miesięcy
  • ograniczyć aktywność fizyczną – przez około 6-8 tygodni. 

Ile kosztuje operacja powiększenia piersi?

Dokładny koszt operacji powiększenia piersi zależy m.in. od rodzaju implantów i wybranej metody zabiegu. Na ogół waha się on od 17 000 do 24 000 zł. Dokładny koszt operacji poznasz na konsultacji ze specjalistą. 

Mamy nadzieję, że powyższa lista pytań i odpowiedzi pomoże ci w podjęciu decyzji o powiększeniu piersi. Pamiętaj, aby zapisać się na konsultację z naszym specjalistą. Podczas takiego spotkania lekarz odpowie na wszystkie twoje wątpliwości, a także wskaże metodę operacji piersi, która będzie dla ciebie najlepsza.