USG piersi to niezwykle ważne badanie, o którym powinna pamiętać każda kobieta. Zawsze powtarzamy pacjentom, że profilaktyka jest na wagę… zdrowia! 

Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotwór złośliwy u kobiet, a najbardziej narażone są kobiety w wieku 55-65 lat, co nie oznacza, że problem nie dotyczy też młodych dziewczyn. Wcześnie wykryty rak piersi jest w praktyce całkowicie wyleczalny, dlatego tak ważna jest profilaktyka i stąd zachęcamy do badań diagnostycznych, w tym wykonywania USG piersi. 

Badanie piersi – zalecenia

Głównymi wskazaniami do wykonania USG piersi są – w pierwszej kolejności profilaktyka, zwłaszcza u kobiet przed 40 rokiem życia, a także guzki w piersi w postaci wyczuwalnych zgrubień, wycieki – zwłaszcza krwawe, uzupełnienie badania mammograficznego, zróżnicowanie charakteru zmiany oraz diagnostyka u kobiet karmiących, u których wykluczone są badania RTG. 

USG piersi – na czym polega

USG piersi to badanie w stu procentach bezbolesne podczas którego wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, dzięki którym widoczne są tkanki wchodzące w skład piersi. To badanie szybkie, a jego niewątpliwą zaletą jest to, że już w trakcie jego wykonywania lekarz może podać jego wstępny wynik.

Wizyta zaczyna się od wywiadu lekarskiego podczas którego lekarz pyta o wiek, datę ostatniej miesiączki i regularność lub brak w cyklach, choroby, przyjmowane leki, w tym hormonalne, ciąże, karmienie piersią oraz historię chorób rodzinną, ze szczególnością u kobiet w rodzinie, zwłaszcza nowotworów piersi i dróg rodnych. 

Podczas samego badania lekarz przesuwa głowicę USG po piersi pacjentki i widzi na monitorze strukturę tkanek, ocenia ich stan oraz ewentualne zmiany. Dodatkowo przy okazji może być wykonane badanie dopplerowskie, czyli oceniające przepływ krwi w naczyniach krwionośnych w piersiach. 

Gdy lekarz ma jakiekolwiek wątpliwości – może w trakcie badania dodatkowo wykonać biopsję – najczęściej cienkoigłową, rzadziej gruboigłową, której celem jest pobranie fragmentów zmiany – guzka, który następnie poddawany jest badaniu histopatologicznemu w laboratorium.  

Biopsja cienkoigłowa piersi

Sama biopsja to także zabieg praktycznie bezbolesny polegający na wkłuciu się w zmianę, które trwa zazwyczaj zaledwie kilka sekund, może być jedynie odczuwalny lekki dyskomfort w postaci ukłucia. W trakcie biopsji pacjentka powinna być nieruchomo, a także nic nie mówić, nie przełykać śliny oraz nie kaszleć.

Po zabiegu nie są konieczne żadne specjalne procedury medyczne, panie mogą wykonywać zwyczajną aktywność, bez konieczności zachowania szczególnej ostrożności. Biopsja piersi zawsze wykonywana jest pod kontrolą USG, aby precyzyjnie pobrać wycinek do badania.

Badanie badaniu nierówne

Samo wykonanie USG nie daje żadnej gwarancji prawidłowej oceny struktury tkanek w piersi oraz wskazania ewentualnych zmian. Czynnikiem kluczowym jest wiedza i doświadczenie lekarza wykonującego badanie. Bardzo istotny jest sam sprzęt przy pomocy którego lekarz wykona badanie – im jest on nowocześniejszy tym dokładniejsze i bardziej precyzyjne będzie badanie. Na starym sprzęcie może dojść do sytuacji, że zmiana nie zostanie ujawniona, a to w zasadniczy sposób może wpłynąć na przyszłe zdrowie pacjentki. 

Najważniejsze wskazania do wykonania badania:

  • wyczuwalne podczas samobadania guzki
  • ból piersi
  • różnego rodzaju wycieki z brodawki sutkowej, w szczególności krwawe i ropne
  • zmiana kształtu i wielkości piersi
  • wszelkie zmiany w wyglądzie skóry piersi jak zaczerwienienie, przebarwienie, owrzodzenie
  • zmiany wyglądu i wielkości sutków
  • zmiany wielkości węzłów chłonnych w pachach
  • po urazie piersi
  • podczas ciąży
  • w przypadku podejrzenia ropnia lub torbieli mlecznej
  • podczas terapii hormonalnych
  • monitorowanie torbieli i zmian łagodnych
  • jako uzupełnienie mammografii
  • profilaktycznie w przypadku występowania nowotworów piersi w rodzinie
  • przed operacjami plastycznymi piersi

Niezbędne badania

Najważniejsze badania to oczywiście morfologia krwi, którą warto robić przynajmniej raz w roku. Kobiety powinny wykonywać systematycznie cytologię, rutynowe badania ginekologiczne, samobadanie piersi, a także USG piersi oraz mammografię, szczególnie panie, u których w rodzinie kobiety chorowały onkologicznie. Zapraszamy do kontaktu: https://centrumkierach.pl/kontakt/