Profilaktyka jest najlepszym lekarstwem w leczeniu wszystkich chorób, wiele z nich wykrytych na wczesnym etapie rozwoju można wyleczyć i nie będą zagrożeniem dla zdrowia i życia. Niestety są choroby, które zbagatelizowane takim zagrożeniem mogą być, czy wręcz są. Oczywiście mowa o nowotworach. Sprawdź kim jest onkolog i kiedy warto iść do onkologa!

Do onkologa warto udać się, gdy tylko pojawią się niepokojące objawy, takie jak nieuzasadniona utrata wagi, nagła utrata apetytu, uporczywe bóle, zmiany skórne, nietypowe guzy, krwawienia. Bezsenność, nadmierna senność, zażółcona skóra i białka oczu, bóle brzucha, częsta zgaga, gorączka i stany podgorączkowe – to także objawy mogące świadczyć o tym, że w organizmie rozwija się choroba. Zaniepokoić powinny wszystkie objawy, które utrzymują się przez dłuższy czas, bez wyraźnej przyczyny, jak chociażby niewinna chrypka i kaszel.

Każdy powinien na bieżąco monitorować swoje ciało i reagować na wszelkie nieprawidłowości. Wiele osób boi się pójść do lekarza w myśl zasady “nic mi nie jest, lekarz coś wykryje”. Ten strach warto pokonać, ponieważ jeśli lekarz “coś wykryje” na wczesnym etapie, to istnieje duża szansa na całkowite wyleczenie. 

Kim jest onkolog?

Onkolog to lekarz specjalizujący się w diagnostyce, leczeniu i opiece nad pacjentami z nowotworami oraz powikłań wynikających z choroby. Posiada zaawansowaną wiedzę na temat różnych rodzajów nowotworów i ich leczenia. Można wymienić trzy główne specjalizacje i są to onkologia kliniczna, radioterapia oraz chirurgia onkologiczna[1].

Pierwsza wizyta – zawsze najtrudniejsza

Absolutnie nie należy bać się pierwszej wizyty u onkologa oraz diagnozy. Współczesna medycyna jest na tyle zaawansowana, że lekarz specjalista może pomóc wielu chorym, ważne jest, aby udać się do onkologa o dużej wiedzy i doświadczeniu, który na bieżąco doszkala się. Na wizytę warto przyjść z bliską osobą, której towarzystwo doda otuchy. Należy wziąć wszystkie dokumenty dotychczasowego leczenia, przyjmowanych leków. Po wywiadzie i wstępnym badaniu onkolog zadecyduje o dalszych krokach, w tym może zlecić badania takie jak USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, endoskopia, mammografia, kolonoskopia.

Rodzaje nowotworów

Nowotwory dzielą się na dwie główne kategorie – złośliwe i łagodne. Nowotwory złośliwe, czyli nowotwory rakowe, to komórki, które rozwijają się w sposób niekontrolowany i mogą przenikać do innych części ciała. Nowotwory łagodne zazwyczaj są mniej agresywne i nie przerastają do innych tkanek. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Biopsja tarczycy – wartość życia

Rokowania

Nowotwory łagodne nie są zagrożeniem dla zdrowia i życia, złośliwe wcześnie wykryte dają dobre rokowania. Rokowania zależą od rodzaju nowotworu, jego stadium rozwoju, szybkości wzrostu, odpowiedzi na leczenie, a także od wiedzy i doświadczenia lekarza prowadzącego. Pamiętajmy, że wczesna diagnoza i skuteczne leczenie mają kluczowe znaczenie w leczeniu i poprawie rokowań.

Dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie badań profilaktycznych, świadomość własnego ciała oraz skonsultowanie się z lekarzem w przypadku wszelkich niepokojących objawów. W Kierach Medical Clinic zatrudniamy doświadczonych specjalistów, którzy na bieżąco biorą udział w szkoleniach, także zagranicznych oraz sami szkolą lekarzy.  

Zdrowy styl życia

Profilaktyka to nie tylko wizyty u lekarzy specjalistów, ale także zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna. Właściwie zbilansowana dieta jest niezwykle ważna dla zdrowia, długowieczności i zachowania młodości. Podobnie jest z codzienną porcją ruchu, nie trzeba uprawiać wyczynowo sportów, wystarczy codzienny spacer. Ruch wpływa nie tylko na kondycję ciała, ale poprawia koncentrację i zdolności intelektualne, a także minimalizuje wystąpienie wielu chorób, w tym nowotworowych.

Niezbędne badania

Najważniejsze badania to oczywiście morfologia krwi, którą warto robić przynajmniej raz w roku. Kobiety powinny wykonywać systematycznie cytologię, rutynowe badania ginekologiczne, samobadanie piersi, a także USG piersi oraz mammografię, szczególnie panie, u których w rodzinie kobiety chorowały onkologicznie. Mężczyźni powinni regularnie badać jądra celem sprawdzania czy nie pojawiły się zmiany w gruczole prostaty, a w ich przypadku zrobić USG gruczołu krokowego. Podczas kontrolnych wizyt lekarz może zlecić profilaktycznie dodatkowe badania, jak chociażby USG narządów wewnętrznych. Zapraszamy do kontaktu: https://centrumkierach.pl/kontakt/