Czy wszystkie zmiany skórne są groźne? Nie, nie wszystkie są groźne, ale są zmiany, które nie są estetyczne. Na szczęście jest wiele metod ich usuwania, lekarz dermatolog po konsultacji, zależnie od rodzaju zmiany i preferencji pacjenta, zaleci wybraną.
Usuwanie zmian skórnych
Jest kilka metod usuwania zmian skórny, jedną z najpopularniejszych jest zabieg chirurgiczny – lekarz poprzez niewielkie nacięcie usuwa zmianę w całości, a następnie miejsce cięcia zszywa. Jest to skuteczna metoda, zwłaszcza przy większych zmianach, natomiast jej minusem są blizny. Na szczęście można je usunąć za pomocą lasera, który również jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku zmian skórnych. Laseroterapia to innowacyjna metoda, która wykorzystuje wiązkę światła do zniszczenia komórek zmiany. Jest bezpieczna, oczywiście lekarz zmianę usuwa stosując znieczulenie miejscowe.
Kolejną, znaną metodą usuwania zmian skórnych jest krioterapia polegająca na zamrażaniu komórek przy użyciu ciekłego azotu. Można także zastosować elektrokoagulację – w tym przypadku zmiana skórna wypalana jest za pomocą prądu elektrycznego, metoda ta jest skuteczna w przypadku małych zmian.
Do usuwania zmian skórnych można wykorzystać substancje chemiczne, jak na przykład kwas trójchlorooctowy. Minusem tej metody jest konieczność regularnych aplikacji oraz to, że metoda ta jest skuteczna przy niektórych rodzajach zmian. Gdy zmiana jest trudno dostępna, do zniszczenia jej komórek stosuje się radioterapię.
Zmianę skórną można także usunąć mechanicznie, poprzez ścieranie górnych warstw skóry, zabieg ten to dermabrazja oraz mikrodermabrazja.
Przed podjęciem decyzji o usuwaniu zmiany skórnej lekarz najpierw diagnozuje rodzaj zmiany, a następnie podejmuje decyzję o dalszym leczeniu, doradza najodpowiedniejszą metodę usunięcia, biorąc pod uwagę także indywidualne oczekiwania pacjenta.
Ważne są również regularne kontrole skóry, dzięki temu można zauważyć nowe zmiany na wczesnym etapie rozwoju, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie, ponieważ nie każda zmiana jest łagodna.
Najczęściej spotykanymi łagodnymi zmianami skórnymi są kaszaki i tłuszczaki.
Kaszak
Kaszak to łagodna zmiana, która powstaje w wyniku zablokowania gruczołu łojowego – może to wynikać z uszkodzenia, bądź zapalenia mieszka włosowego, nieprawidłowej pracy gruczołu łojowego, jego pęknięcia, stanów zapalnych skóry, braku odpowiedniej higieny, a także może mieć podłoże genetyczne (genetyczny defekt skóry). W gruczole łojowym tworzy się miękka w dotyku torbiel, stwarzająca – również – znaczny dyskomfort, a także powoduje złe samopoczucie psychiczne pacjenta ze względu na wygląd – kaszaki zazwyczaj umiejscowione są na głowie i szyi.
Usuwanie kaszaków
Kaszaki rozwijają się zazwyczaj wolno, ale jak w każdym przypadku zmiany skórnej – im szybciej pacjent skonsultuje zmianę z lekarzem dermatologiem, albo chirurgiem, tym prostszy będzie zabieg usunięcia narośli. To prosty zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Lekarz robi nacięcie, usuwa torbiel, a następnie zakłada szwy. Po wygojeniu pozostaje niewielka blizna. W przypadku małych kaszaków wystarczy samo nakłucie skóry i wyciśnięcie zawartości zablokowanej w gruczole łojowym. I z tego także powodu warto nie zwlekać z wizytą u lekarza specjalisty.
Tłuszczak
Tłuszczak to łagodny i bezbolesny guzek powstający pod skórą. Jest miękki w dotyku, a także sprawia wrażenie ruchomego. Rośnie dość wolno, chociaż jest to nowotwór tkanki łącznej, to jest to zmiana zupełnie bezpieczna, nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, czy dyskomfortu. Usuwany jest wyłącznie ze względów estetycznych. Wyróżnia się kilka rodzajów tłuszczaków i są to: lioma – pojedyncza zmiana zbudowana jedynie z tkanki tłuszczowej, angiolipoma – w zmianie dodatkowo widoczne są naczynia krwionośne, myolipoma – tłuszczak z komórkami tkanki mięśniowej gładkiej, myelolipoma – z tkanką łącznotkankową, tłuszczak wielopostaciowy i wrzecionowaty – w zmianach znajdują się naczynka krwionośne.
Wycięcie tłuszczaka
Chirurgiczne usuwanie tłuszczaków to najskuteczniejsza metoda pozwalająca na trwałe pożegnanie się z tymi zmianami. Zabieg polega, podobnie jak w przypadku kaszaków, na wykonaniu niewielkiego nacięcia w okolicy zmiany skórnej, a następnie usunięciu narośli. Na koniec lekarz zakłada szwy. Niestety metoda ta wiąże się z bliznami pozabiegowymi, dlatego na popularności zyskuje liposukcja – skuteczne odsysanie tłuszczu, metoda ta szczególnie polecana jest osobom mającym wiele tłuszczaków. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Wiedza i doświadczenie lekarza przeprowadzającego liposukcję jest gwarancją całkowicie udanego zabiegu. Tłuszczaki można także usuwać poprzez wstrzykiwanie glikokortykoidów, które niszczą komórki tkanki tłuszczowej. Zabieg ten wymaga serii powtórzeń.
Podsumowanie
Wycięcie kaszaków i tłuszczaków chociaż to prosty zabieg, powinien być wykonany przez doświadczonego lekarza, ponieważ każda interwencja chirurgiczna może wiązać się z ryzykiem powikłań.
W Kierach Medical Clinic wykorzystujemy sprzęt najlepszej jakości, nasi specjaliści to lekarze z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, którzy cały czas się dokształcają oraz szkolą innych lekarzy.
Cennik oraz rodzaj wykonywanych zabiegów znajduje się na naszej stronie: https://centrumkierach.pl/cennik/