Choroby nowotworowe – kiedy iść do dermatologa

Zmiany skórne dotykają niemal każdego, ale nie każda musi być niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia. Jednak jeśli utrzymuje się zbyt długo, lub coś nas w niej niepokoi – warto jak najszybciej umówić się na wizytę z dermatologiem. Nowotwór skóry rozwija się dość powoli, a poprzedzają je właśnie zmiany skórne, które początkowo nie mają komórek rakowych. Warto pamiętać, że każda choroba im wcześniej jest wykryta, tym lepsze są rokowania na wyleczenie. Zmian skórnych nie należy bagatelizować, ale nie powinniśmy się ich bać, a dokładniej, bać diagnozy lekarza specjalisty. Im szybciej podejmiemy leczenie, tym większa szansa na to, abyśmy długo mogli cieszyć się zdrowiem i urodą.

Rodzaje nowotworów skóry

Nowotwory skóry dzielimy na dwa podstawowe rodzaje – łagodne oraz złośliwe. Te pierwsze nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia i życia, jednak powinny być zdiagnozowane przez dobrego dermatologa. Charakteryzuje je to, że rosną dość wolno, nie przybierają niepokojących kształtów, co istotne nie uszkadzają sąsiadujących z nimi tkanek oraz – co najważniejsze – nie dają przerzutów. Ich leczenie jest stosunkowo łatwe i mało inwazyjne dla organizmu, pod warunkiem, że lekarz specjalista postawił wczesną diagnozę i rozpoczął niezbędne leczenie.

Do najczęściej spotykanych łagodnych nowotworów skóry należą: miękkie i twarde włókniaki, naczyniaki krwionośne oraz naczyniaki chłonne, gruczolaki, nerwiaki, nabłoniaki, a także doskonale znane tłuszczaki i kaszaki. 

Złośliwy[1] nowotwór skóry, w odróżnieniu od tych łagodnych, mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, w ich przypadku szybka diagnostyka jest niezwykle ważna. Ich wczesne wykrycie i szybkie rozpoczęcie leczenia zwiększa szansę na wyzdrowienie, chociaż w tym przypadku warto uzbroić się w cierpliwość. Dobry dermatolog oprócz postawienia diagnozy, zaleci leczenie do danego rodzaju zmiany złośliwej.

Czas jest tutaj niezwykle istotny, ponieważ tego rodzaju nowotwory skóry rozwijają się szybko, niszczą sąsiadujące tkanki oraz dają przerzuty. 80 procent z nich występuje w obrębie szyi oraz głowy, pozostałe zlokalizowane są na tułowiu i kończynach. Warto pamiętać, że złośliwy nowotwór skóry poprzedzony jest zmianą, stanem przednowotworowym, którego leczenie zwiększa szansę na wyzdrowienie, dlatego wspomniana profilaktyka i regularne wizyty u dermatologa w przypadku pojawiających się zmian skórnych są tak niezwykle ważne. 

Do najczęściej spotykanych nowotworów skóry złośliwych należą: czerniak, mięsak, rak kolczystokomórkowy, rak podstawnokomórkowy oraz rak z komórek Merkla, rak skóry Pageta i złośliwa plama soczewicowata. 

Nowotwór skóry – Zmiany łagodne i złośliwe – co powinno nas zaniepokoić

Każda zmiana powinna zwrócić naszą uwagę i każdej warto się przyjrzeć. Zmiany łagodne różnią się od tych złośliwych, jednak jej faktyczny rodzaj określi dopiero dermatolog na podstawie konsultacji i badań klinicznych. To, co na pewno powinno nas zaniepokoić to asymetryczny kształt zmiany, jej wielobarwność i różne odcienie, nieregularne krawędzie, które sprawiają wrażenie jakby poszarpanych, bądź rozlanych, a przede wszystkim to, że szybko rośnie, szybko się zmienia i gdy jej średnica przekroczy pół centymetra.

Powyższe symptomy mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia ze zmianą złośliwą, którą powinniśmy jak najszybciej zacząć leczyć. Zmiany łagodne charakteryzują się symetrycznym kształtem, regularnymi i równymi krawędziami, a także jednolitym ubarwieniem i tym, że rosną powoli, a ich wygląd praktycznie się nie zmienia. Średnica natomiast nie przekracza pół centymetra.  

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę

Już samo pojawienie się zmiany na naszym ciele jest sygnałem, że warto jak najszybciej odwiedzić dobrego lekarza dermatologa. Oprócz wyżej wymienionych objawów, które powinny wzbudzić naszą czujność, są także te, które sygnalizują, że z całą pewnością nie powinniśmy bagatelizować zagrożenia dla zdrowia naszego organizmu. Będą to przede wszystkim zmiany kształtu, ubarwienia i wielkości zmiany, swędzenie, pieczenie, ból samej zmiany lub w jej obrębie oraz pojawienie się nowej, również wzbudzającej niepokój zmiany. Jeśli pojawi się krwawienie ze zmiany, sączenie, czy też jej stan zapalny – do specjalisty należy udać się jak najszybciej. Może to świadczyć o dużym zagrożeniu dla naszego zdrowia i życia. 

Czynniki ryzyka – profilaktyka też jest ważna 

Nowotwór skóry może dotknąć każdego, w każdym wieku, bez względu na płeć, czy kolor skóry. Są jednak czynniki, które mogą wpłynąć negatywnie i doprowadzić do powstania zmiany, która w miarę upływu czasu może zagrażać zdrowiu i życiu. Część z nich jest od nas niezależna – jak zmiany genetyczne, jasna karnacja, albinizm, zespół nabłoniaków znamionowych, blizny, czy leczenie radiologiczne oraz czynniki na które mamy wpływ – jak ekspozycja na działanie promieniowania UV (słońce, lampy w solariach) i promieniowania jonizującego oraz palenie papierosów.

Zapytaj specjalistę – lekarza dermatologa

Bez względu na to, czy zmiana wzbudza nasze obawy czy nie warto skonsultować się ze specjalistą – lekarzem dermatologiem. Na pozór niewzbudzająca niepokoju zmiana może być stanem przedrakowym, a ta spędzająca sen z powiek – w żaden sposób nie zagrażająca naszemu zdrowiu. Pamiętajmy o tym, że wczesne wykrycie nowotworu skóry zwiększa szanse na wyleczenie i wyzdrowienie, a współczesna nowoczesna diagnostyka i metody leczenia pozwalają na bezpieczny powrót do zdrowia. Jeśli masz pytania – zadzwoń i umów się na wizytę – nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji!