promocja 15

Każdy lek może powodować skutki uboczne – czy oznacza to, że w obawie przed ich wystąpieniem powinniśmy zupełnie zrezygnować z leczenia farmakologicznego? Nie – leki przechodzą szereg badań zanim zostaną wprowadzone do sprzedaży, ale każdy organizm jest inny. Sprawdź czy finasteryd jest bezpieczny dla organizmu i jakie skutki uboczne powoduje.

Czasami środki, które pomagają większości, w pojedynczych przypadkach mogą okazać się szkodliwe i powodować efekty uboczne – podobnie jest i z finasterydem, popularnym lekiem stosowanym m.in. w przypadku wypadania włosów. Czy należy się przed nim wzbraniać? Na pewno należy być czujnym i obserwować reakcję organizmu, tak jak i w przypadku przyjmowania wszystkich leków, nawet tych, które są dostępne bez recepty.

Skutki uboczne stosowania finasterydu

W dobie internetu pacjenci przed zażyciem leków często przeszukują fora internetowe w celu bliższego poznania przepisanego im preparatu, a na nich często trafiają na szereg informacji dotyczących skutków ubocznych. W pełni rozumiem obawy pacjentów, zwłaszcza, że obraz wielu leków w internecie nie jest obiektywny i może wydawać się, że zalecony przez lekarza preparat jest szkodliwy, jednak czy gdyby tak było, dany środek byłby lekiem?

Lek to substancja, która przede wszystkim ma korzyści zdrowotne, medycyna nie zna jednak leków idealnych. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku finasterydu, leku powszechnie stosowanego w walce z przerostem prostaty oraz łysieniem typu męskiego (w przypadku tego pierwszego schorzenia pacjentom podawana jest dawka pięć razy większa, niż w przypadku leczenia łysienia).

Jak w praktyce wyglądają skutki uboczne przyjmowania finasterydu? Badania pokazują, że u 2-3% pacjentów przyjmujących finasteryd[1], mogą pojawić się efekty uboczne o bardzo różnym nasileniu – od znikomych po bardzo zauważalne. Czyli w liczbach wygląda to tak, że u 100 mężczyzn przyjmujących lek około 3 z nich może odczuwać efekty uboczne, natomiast 97 nie, ponieważ będą dobrze reagować na substancję czynną. 

Lekarze dobierając leczenie opierają się na wynikach badań naukowych, zatem decyzja o przepisaniu danego leku nigdy nie jest przypadkowa. Lek jest przebadany, zatwierdzony, skuteczny i bezpieczny. Jeśli pacjent źle reaguje na lek, wtedy należy zaprzestać jego stosowanie – dotyczy to każdego leku.

Alternatywa dla stosowania finasterydu 

Finasteryd często przepisywany jest w celu szybkiej odbudowy włosów u pacjentów, którzy kwalifikują się do leczenia farmakologicznego, jednak w niektórych przypadkach, gdy łysienie nie jest na mocno zaawansowanym etapie, leczenie rozpoczyna się od podania pacjentowi np. minoxidilu i biotyny. To połączenie często daje dobrą odpowiedź – czy wystarczającą? Wszystko zależy od konkretnego przypadku i sposobu łysienia.

Każdy pacjent jest inny, zatem nie możemy mówić o jednym, złotym środku, który będzie odpowiedni w leczeniu każdego łysienia. Niezależnie od tego, jaki sposób leczenie zostanie wdrożony w naszym przypadku, zawsze należy pamiętać, że pierwszych efektów związanych z leczeniem farmakologicznym możemy wypatrywać najwcześniej po 3 miesiącach regularnego stosowania.

Dutasteryd i mezoterapia – bez efektów ubocznych 

W obawie przed skutkami ubocznymi wielu pacjentów dotkniętych problemem łysienia rezygnuje z próby podjęcia leczenia i przyjmowania finasterydu, szczególnie dotyczy to młodych pacjentów, do 30 roku życia. Alternatywą może być dutasteryd, który u wielu osób daje lepsze efekty, niż finasteryd, ale niestety również może pociągać za sobą skutki uboczne. Czy zatem medycyna w przypadku tychże pacjentów pozostaje bezsilna? Absolutnie nie!

Bardzo dobrą wiadomością i odpowiedzią na te problemy jest nowy preparat, który dostępny jest także w Kierach Medical Clinic – dutasteryd podawany w mezoterapii miejscowo, bezpośrednio w skórę owłosioną głowy, w okolicę mieszków włosowych. Dzięki temu lek nie przedostaje się do układu krążenia, a tym samym pacjenci nie muszą obawiać się uciążliwych efektów ubocznych. I to jest pierwsza dobra wiadomość, druga jest taka, że wystarczy wykonać jeden zabieg mezoterapii z wykorzystaniem dutasterydu raz na trzy miesiące. Nasi pacjenci bardzo chwalą tę metodę leczenia problemu wypadających włosów. 

Zabiegi w Kierach Medical Clinic wykonuje lek. Artur Kierach, lek. Milena Marzęcka, lek. Magdalena Jasińska.

Więcej o zastosowaniu dutasterydu w mezoterapii przeczytasz w artykule: https://centrumkierach.pl/dutasteryd-mezoterapii/