promocja 15 pazdziernik 1

Czy dutasteryd w mezoterapii zmieni podejście do leczenia łysienia androgenowego?

Prawdziwa rewolucja właśnie się zaczyna.

Od wielu lat schemat leczenia łysienia androgenowego jest podobny. Najbardziej skutecznymi lekami do dzisiaj jest minoksidil (stosowany głównie miejscowo, ale coraz chętniej również doustnie) i finasteryd w małej dawce 1mg na dobę.

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.

Mimo, że smarowanie skóry głowy minoksidilem wielu pacjentom wydaje się uciążliwe, to lek daje dobre efekty w początkowych etapach łysienia. U części pacjentów występuje uczulenie na składniki preparatów zawierających minoxidil, wtedy dobrym rozwiązaniem może być minoksidil przyjmowany doustnie.

Drugi lek, który działa w innym mechaniźmie niż wcześniej wspomniany minoksidil, dobrze uzupełnia terapię minoksidilem. Finasteryd, bo o nim mowa, był pierwotnie stosowany w przeroście gruczołu krokowego (prostaty). Ponieważ hamuje działanie aktywnej formy testosteronu – dihydrotestosteronu (DHT) powoduje zmniejszenie objętości gruczołu. U leczonych nim mężczyzn zauważono znaczną poprawę jakości włosów i zaczęsto rutynowo stosować go w leczeniu łysienia adrogenowego. 

Niestety, mimo, że większość pacjentów lek toleruje bardzo dobrze, to szacuje się, że około 2-3% mężczyzn odczuwa efekty uboczne o różnym nasileniu. Mogą być od bardzo słabych do utrudniających codzienne życie. Mężczyźni głównie skarżą się na zmniejszone libido, zaburzenia erekcji, zmęczenie i tkliwość jąder. 

Przez kolejne lata nie było znaczących odkryć, które zmieniłyby sposób leczenia łysienia typu męskiego. Pojawiały się kolejne generacje leków na przerost prostaty, ale nie okazały się lepsze od finasterydu.

Dlaczego dutasteryd i mezoterapia?

Od kilku lat rośnie ilość mężczyzn stosujących dutasteryd w leczeniu łysienia. Jest to lek o podobnym działaniu do finasterydu, u niektórych osób daje lepsze efekty ponieważ w porównaniu do finasterydu w większym stopniu zmniejsza ilość DHT. Finasteryd blokuje 1 izoenzym, natomiast dutasteryd hamuje 2 izoenzymy 5-α-reduktazy. Przez to wyraźniej zmniejsza ilość DHT we krwi niż finasteryd. Ilość osób zgłaszających efekty uboczne jest podobna jak w przypadku finasterydu.

Co jednak kiedy pacjent jest uczulony na preparaty z minoksidilem? A finasteryd i dutasteryd spowodowały efekty uboczne, z którymi pacjent nie godzi się żyć?

„Dzisiaj wchodzimy w nową erę i jesteśmy w stanie pomóc również osobom źle tolerującym terapię finasterydem czy dutasterydem. Na rynku pojawił się dutasteryd podawany miejscowo w skórę owłosioną głowy. (…) Jesteśmy bardzo szczęśliwy, że dutasteryd z możliwością podania miejscowego już jest dostępny w Kierach Medical Clinic. Dla pewnej grupy naszych pacjentów będzie to nowy rozdział.” – dr Artur Kierach

Do tej pory niewiele było skutecznych, silnie hamujących wypadanie włosów metod poza wyżej wymienionymi. W takim przypadku można było zaproponować palmę sabałową (naturalny preparat nieznacznie zmniejszający DHT we krwi). Dodatkowo mezoterapię, aby wzmocnić włosy czy czerwony laser LLLT. Jednak wszystkie wymienione to tylko leczenie wspomagające. Nie dają] tak dobrych efektów bez stosowania leczenia podstawowego minoksidilem czy finasterydem.

Nowe możliwości

Dzisiaj wchodzimy w nową erę i jesteśmy w stanie pomóc również osobom źle tolerującym terapię finasterydem czy dutasterydem. Na rynku pojawił się dutasteryd podawany miejscowo w skórę owłosioną głowy. Dzięki temu, że jest on podawany w mezoterapii bezpośrednio w okolicę mieszków włosowych, nie przedostaje się do krążenia i nie powoduje przykrych efektów ubocznych, które zniechęcały wielu pacjentów do podjęcia choćby próby leczenia tym lekiem (dotyczy to głównie młodych pacjentów, do 30 roku życia). Kolejną dobrą wiadomością jest częśtotliwość podawania – wystarczy podać lek w mezoterapii tylko 1 raz co 3 miesiące i można zapomnieć o wypadających włosach (zwłaszcza w początkowych fazach miniaturacji mieszków włosowych).

Od wielu lat na konferencjach poświęconych utracie włosów szukano lepszego sposobu podania finasterydu i dutasterydu. Problemem jednak była cząsteczka leku, która nie przenika przez skórę – dlatego rozpuszczenie go w alkoholu czy soli fizjologicznej i aplikowanie w postaci płynu bezpośrednio na skórę nie miały sensu terapeutycznego. Udało się jednak grupie naukowców znaleźć odpowiedni rozpuszczalnik, sprawdzono skuteczność i bezpieczeństwo. Mimo, że wykorzystujemy znany od wielu lat lek, dostaliśmy teraz zupełnie nowe narzędzie by pomóc większej liczbie osób zmagających się z łysieniem typu męskiego.

Jesteśmy bardzo szczęśliwy, że dutasteryd z możliwością podania miejscowego już jest dostępny w Kierach Medical Clinic. Dla pewnej grupy naszych pacjentów będzie to nowy rozdział.

Jeśli i ty potrzebujesz pomocy, albo chcesz skonsultować swój problem ze specjalistami, zapraszamy. Zapisać się na wizytę można telefonicznie (+48 579645819) lub samodzielnie pod adresem kierach.nakiedy.pl

Zabiegi w Kierach Medical Clinic wykonuje lek. Artur Kierach, lek. Milena Marzęcka, lek. Magdalena Jasińska.

artur kierach
milena marzecka
magdalena jasinska