1. Strona główna
  2. /
  3. Profilaktyka wypadania włosów

Profilaktyka wypadania włosów

Człowiek traci średnio 50-100 włosów każdego dnia. To niewiele w porównaniu do 100-150 tys. włosów, jakie mamy na głowie. Jednak, jeśli liczba wypadających włosów rośnie, mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem i łysieniem.

Wypadanie włosów może mieć podłoże genetyczne, ale za łysienie odpowiada też wiele czynników zewnętrznych. Odpowiednia profilaktyka sprawia, że możemy polepszyć kondycję skóry głowy, mieszków włosowych i samych włosów, zapobiegając tym samym ich wypadaniu. Jednak, jeśli profilaktyka okaże się nieskuteczna, pozostaje leczenie łysienia za pomocą zabiegów oferowanych w ramach medycyny estetycznej.

Umów wizytę

Przyczyny i profilaktyka

U podnóża wypadania włosów leżą różnorodne przyczyny, od czynników genetycznych po niewłaściwą dietę. Znalezienie powodów, które odpowiadają za łysienie w konkretnym przypadku, pozwoli nie tylko na ustalenie skutecznego leczenia, ale i zastosowanie profilaktyki, która ograniczy wypadanie włosów w przyszłości. Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów należą:

Przewlekły stres

Jedną z przyczyn wypadania włosów jest stres. W skrajnych przypadkach wyjątkowo silny stres może doprowadzić do całkowitej utraty włosów. Jednak i mniejszy stres, który ma charakter przewlekły, może niekorzystnie wpływać na ogólną kondycję włosów, osłabiając je i prowadząc do ich przerzedzenia. Jak temu zapobiec? Czasem najprostsze rozwiązanie jest zarazem najtrudniejsze. Aby ograniczyć wpływ stresu na wypadanie włosów, najlepiej jest uderzyć w samo sedno problemu, czyli wyeliminować stres, albo go zmniejszyć. W tym celu warto korzystać z relaksacji, gimnastyki lub aktywności na świeżym powietrzu. Można także wspomagać się ziołowymi preparatami na uspokojenie: melisą, kozłkiem lekarskim czy rumiankiem. W niektórych przypadkach w obniżeniu poziomu stresu pomogą spotkania z terapeutą.

Nieprawidłowe odżywianie

Wypadanie włosów może być spowodowane nieprawidłowym odżywianiem. Dotyczy to szczególnie osób, które decydują się na dietę eliminacyjną, wykluczającą z posiłków jeden składnik lub całą grupę produktów spożywczych. Tego typu diety prowadzą do niedoborów składników odżywczych, co w rezultacie prowadzi do osłabienia włosów i ich nadmiernego wypadania. Kluczową rolę odgrywają w tym przypadku niedobory: kwasów omega-3, żelaza, witamin z grupy B, witaminy D3 oraz białka. Przerzedzanie się włosów może być także wynikiem bardzo restrykcyjnej diety, która powoduje znaczny spadek masy ciała. Można temu zapobiec, stawiając na prawidłowe odżywianie i dostarczanie organizmowi wszelkich substancji, których on potrzebuje. W przypadku diety warto zadbać o odpowiednią suplementację, która zapobiegnie niedoborom składników odżywczych niezbędnych do prawidłowej pracy mieszków włosowych. Zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego Za wypadanie włosów mogą odpowiadać zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego. W takim przypadku nawet najlepiej zbilansowana dieta nie będzie w stanie zapewnić organizmowi składników odżywczych, dzięki którym włosy są silne i zdrowe. Wchłanianie składników odżywczych oraz produkcja niektórych witamin odbywa się w jelitach. Jeśli dojdzie do zaburzenia mikrobioty jelitowej (dysbiozy), pacjent będzie odczuwał problemy w funkcjonowaniu układu pokarmowego, co może prowadzić do niedoboru witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza, cynku, magnezu, czego rezultatem będzie nadmierna utrata owłosienia. Poza tym dysbioza jelitowa może prowadzić do dermatoz skóry głowy i stanów zapalnych. W takim przypadku należy skorzystać z pomocy lekarza specjalisty, który zaproponuje odpowiednie leczenie.

Menopauza

Nadmierne wypadanie włosów często towarzyszy menopauzie. Odpowiadają za to zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety. Aby temu przeciwdziałać, należy dążyć do wyrównania gospodarki hormonalnej organizmu. Poza tym w okresie menopauzy warto zadbać o odpowiednią dietę, bogatą m.in. w białko, witaminy z grupy B i E, czy kwasy omega-3.

Przyjmowanie testosteronu

Przyjmowanie testosteronu przyśpiesza i wspomaga proces budowy mięśni, jednak wywołuje różne skutki uboczne. Jednym z nich jest nasilone łysienie androgenowe u osób, które mają ku temu genetyczne predyspozycje. Jak to się dzieje? Przede wszystkim przyjmowanie testosteronu zaburza gospodarkę hormonalną organizmu. Poza tym w przypadku łysienia androgenowego nadmierne wypadanie włosów spowodowane jest nadwrażliwością na DHT, czyli pochodną testosteronu. Natomiast skutkiem nadwrażliwości na DHT jest miniaturyzacja mieszków włosowych, co prowadzi do łysienia.

Genetyczne predyspozycje do łysienia

Genetyczne predyspozycje do łysienia odpowiadają m.in. za: – łysienie androgenowe, – łysienie plackowate. Łysienie androgenowe spowodowane jest nadwrażliwością mieszków włosowych na DHT, czyli aktywną formę testosteronu. W jej wyniku dochodzi do kurczenia się mieszków włosowych, co prowadzi do wypadania włosów nawet w bardzo młodym wieku. Z kolei łysienie plackowate może występować u osób, które cierpią na choroby autoimmunologiczne, takie jak choroba Hashimoto lub bielactwo.

Sucha skóra głowy

Sucha skora głowy jest bardziej narażona na wypadanie włosów. Schorzenie określane mianem suchości skóry może być wywołane przez stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do włosów oraz zbyt częste korzystanie z suszarki, lokówki czy prostownicy. Aby zapobiec suchości skóry głowy, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie. W tym celu należy odpowiednio nawadniać cały organizm, czyli pić co najmniej 2 litry wody każdego dnia. Do tego należy stosować dietę bogatą w składniki odżywcze, takie jak cynk, magnez, selen oraz witaminy A i E. Poza tym należy unikać kosmetyków i urządzeń do stylizacji włosów, które nadmiernie wysuszają skórę głowy. Dodatkowo można nawilżać skórę głowy domowymi sposobami, np. stosować olejowanie głowy olejem lnianym.

Znaczne przetłuszczanie skóry głowy

Za wypadanie włosów może także odpowiadać znaczne przetłuszczanie się skóry głowy. Aby temu przeciwdziałać, należy stosować odpowiednią pielęgnację włosów i skóry głowy, w tym: – myć włosy tak często, jak tego potrzebują – pozostawiona na głowie warstwa sebum sprawia, że do cebulek włosowych przestaje docierać tlen, co może prowadzić do wystąpienia łupieżu i wypadania włosów, – używać szamponów i odżywek do włosów, które regulują pracę gruczołów łojowych i zawierają substancje nawilżające, – regularne złuszczać naskórek za pomocą odpowiednich kosmetyków do skóry głowy, – spłukiwać włosy letnią wodą, która zwęża ujścia gruczołów łojowych, dzięki czemu będą one wydzielać mniej sebum. Do tego należy stosować odpowiednią dietę. Poza tym warto upewnić się, czy przetłuszczająca się skóra głowy nie jest wynikiem zaburzeń hormonalnych, które należy wyrównać.

 

Zalecane zabiegi

Jeśli profilaktyka wypadania włosów okaże się nieskuteczna, pacjent może skorzystać z dostępnych form leczenia takich jak:

Leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne jest najbardziej skuteczne w początkowej fazie łysienia. Odpowiednio dobrana kuracja pomaga zahamować wypadanie włosów, a także zwiększa ich gęstość. Leczenie farmakologiczne pozwala na osiągnięcie pożądanych efektów na całej głowie, dlatego zalecane jest osobom, które walczą z zakolami, tzw. wysokim czołem oraz łysieniem na czubku głowy. Kurację farmakologiczną warto także zastosować przed przeszczepem włosów.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa to nieinwazyjny zabieg polegający na dostarczeniu w okolice mieszków włosowych substancji leczniczych, odżywczych lub regenerujących. Zabieg zalecany jest kobietom i mężczyznom, którzy ciepią na nadmierne wypadanie włosów z powodu: – przewlekłego stresu, – zaburzeń hormonalnych (w tym po okresie ciąży lub podczas menopauzy), – zmian pór roku. Poza tym z mezotarapii igłowej warto skorzystać przed przeszczepem włosów, dzięki czemu zabieg ten będzie obejmował mniejszą powierzchnię skóry głowy.

Mikronakłuwanie

Mikronakłuwanie ma na celu pobudzenie produkcji czynników wzrostu na owłosionej skórze głowy. Zabieg wykonywany jest specjalnym rollerem z mikroigłami, który powoduje niewielkie uszkodzenia naskórka. Dzięki temu w okolicy zabiegu dochodzi do napływu płytek krwi i czynników wzrostu, niezbędnych do regeneracji skóry. Mikronakłuwanie zalecane jest osobom, które skarżą się na nadmierne wypadanie włosów z powodu ubogiej diety czy słabego krążenia. Poza tym zabieg ten wspiera inne metody leczenia łysienia plackowatego i androgenowego. Do tego z zabiegu mogą skorzystać osoby, które mają słabe włosy, wymagające silnego odżywienia. Z metody tej mogą korzystać także kobiety w ciąży i w okresie menopauzy.

Mikropigmentacja skóry głowy

Mikropigmentacja skóry głowy (SMP) to zabieg, który poprawia wygląd skóry głowy przy użyciu pigmentów skórnych. Innymi słowy, jest to rodzaj tatuażu, który imituje prawdziwe włosy. Zabieg zalecany jest: – osobom po transplantacji włosów, które ze względu na rzadkie włosy nadal mają widoczną część skóry, – kobietom o typowo żeńskim typie łysienia, – mężczyznom o typowo męskim typie łysienia, którzy chcą uniknąć efektu podkówki po ogoleniu głowy, – osobom, które planują zgolić włosy w celu usunięcia widocznych blizn, – osobom, które cierpią na łysienie całkowite, łysienie plackowate, łysienie bliznowaciejące lub utraciły włosy w wyniku radioterapii.

Laserowa terapia odbudowująca włosy (LLLT)

Laserowa terapia odbudowująca włosy polega na stymulacji wzrostu włosów poprzez ekspozycję mieszków włosowych na działanie czerwone światła. Zalecana jest jako dodatkowe leczenie w łysieniu androgenowym, łysieniu typu żeńskiego oraz innych schorzeniach, spowodowanych przez stan zapalny skóry głowy.

Nici PDO

Nici PDO stymulują krążenie krwi wokół mieszków włosowych, co wspomaga wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu. Nici wprowadza się w wybrane obszary za pomocą cienkiej igły. Substancja, z której wykonane są nici, po około 8 miesiącach całkowicie wnika w skórę i ulega całkowitemu rozpuszczeniu.

Regenera Activa

Regenera Activa to zabieg polegający na autologicznym przeszczepie komórek, w tym komórek macierzystych i czynników wzrostu. W efekcie dochodzi do regeneracji uszkodzonych przez androgeny mieszków włosowych, zahamowania wypadania włosów i pobudzenia ich wzrostu. Zabieg zalecany jest w przypadku łysienia androgenowego, a także przed i po przeszczepie włosów.

Przeszczep włosów FUE

Przeszczep włosów FUE polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych i wszczepianiu ich w wybrane miejsca, dzięki czemu włosy rosną pod pożądanym kątem i w odpowiednim kierunku. Przeszczep włosów tą metodą zalecany jest w leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn i kobiet.

 

Cennik
Konsultacja trychologiczna
300 zł
Mikronakłuwanie
od 500 zł
Nici PDO
od 1000 zł
Mikropigmentacja skóry głowy
od 1500 zł
Regenera Activa – komórki macierzyste
6500 zł
Poznaj cennik wszystkich zabiegów
Masz pytania?

Umów wizytę telefonicznie lub online!

Umów wizytę
Masz pytania?
UMÓW SIĘ ZADZWOŃ