Depresja to jedna z poważniejszych chorób współczesnego świata, dotykająca milionów osób bez względu na ich wiek, płeć, status społeczny czy ogólne zdrowie i urodę. Często bagatelizowana przez innych, będąca wstydliwa dla chorych, mylona ze zwykłym smutkiem, przygnębieniem. To bardzo poważne schorzenie nie powinno być lekceważone, właściwa diagnostyka i szybkie leczenie są kluczowe dla zdrowia i życia osoby dotkniętej depresją. Rozwiązaniem tego problemu może być innowacyjny lek Spravato.

Smutek schowany za uśmiechem

Uczucie smutku, apatii, beznadziei, brak zainteresowania życiem, nauką, pracą, codzienną aktywnością, dotychczasowymi pasjami, brak energii, niechęć do wychodzenia z domu, czy zadbania o siebie – to tylko niektóre objawy tej podstępnej choroby. Osoby nią dotknięte potrafią na pozór być uśmiechnięte, wesołe, szczęśliwe, co utrudnia bliskim rozpoznanie prawdziwego stanu emocjonalnego osób dotkniętych depresją. 

Depresja – leczenie

Samo zdiagnozowanie choroby nie jest gwarancją wyleczenia. Depresja to nie przeziębienie, które po medykamentach i ziołowych naparach minie w przeciągu kilku, kilkunastu dni. Współczesna medycyna oferuje wiele leków i metod terapii, niestety nie zawsze są one skuteczne dla dotkniętych tą choroba pacjentów. Często leczenie jest długie, a po okresach poprawy potrafi nastąpić pogorszenie stanu zdrowia. Tak jak w przypadku wszystkich chorób – szybka diagnoza jest kluczowa, podobnie dobór odpowiedniej terapii, leków, a także doświadczonego lekarza specjalisty.   

Zła diagnoza, czy zwlekanie ze zmianą sposobu leczenia mogą przynieść fatalne dla zdrowia pacjenta skutki. Dotyczy to zwłaszcza osób cierpiących na lekooporną depresję. Nową nadzieję daje lek Spravato.

Spravato, czyli esketamina[1] to lek zalecany w leczeniu depresji, szczególnie tej opornej na inne terapie powszechnie stosowane. Jego działanie polega na regulowaniu neuroprzekaźników w mózgu, zwłaszcza glutaminianu. 

Esketamina – co to za substancja

Esketamina to substancja stosowana w leczeniu opornej na terapię depresji, jedna z dwóch enancjomerów ketaminy. Działa głównie poprzez modulację receptorów NMDA znajdujących się w mózgu. Jest nowatorską, stosowaną od kilku lat, formą terapii pacjentów, którzy do tej pory nie zareagowali na dotychczasowe leczenie ciężkich depresji. To olbrzymia nadzieja dla osób walczących z tą jakże trudną do wyleczenia chorobą cywilizacyjną. Receptory NMDA to kluczowe receptory w mózgu odpowiadające za regulację przepływu jonów wapnia w komórkach nerwowych, co wpływa na procesy plastyczności synaptycznej – czyli możliwości zmian siły połączeń pomiędzy neuronami. Odgrywają główną rolę w regulacji procesów neurologicznych. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Biopsja tarczycy – wartość życia

Spravato opinie – innowacja na rynku

Zdecydowanie Spravato jest lekiem innowacyjnym również ze względu na formę podawania – jest aerozolem do nosa, co sprawia, że jest łatwy w użyciu oraz zdecydowanie szybciej się wchłania, niż leki podawane doustnie. I to co najważniejsze – obiecujące są rokowania dla pacjentów z oporną depresją, którzy otrzymują ten właśnie preparat. Zajrzyjmy zatem do badań klinicznych. A te potwierdzają, że lek ten może przynieść ulgę pacjentom u których zawiodły inne terapie stosowane w leczeniu depresji. 

Spravato to lek podawany w gabinecie lekarskim pod kontrolą lekarza. 

Tylko pod okiem doświadczonego specjalisty

Sukces terapii zależy w znacznej mierze od wiedzy i doświadczenia lekarza prowadzącego. Odpowiedni dobór leków, indywidualnego dawkowania, a nawet umiejętność przeprowadzenia trafnego wywiadu lekarskiego są podstawą stanowiąca o finalnych rezultatach terapii. Spravato może być stosowany w połączeniu z innymi lekami przeciwdepresyjnymi, ale nie zaleca się samodzielnego łączenia go z pozostałymi antydepresantami. Sukces terapii zależy również od regularnych konsultacji z lekarzem prowadzącym, który dzięki częstym wizytom może na bieżąco monitorować postępy i skuteczność terapii. 

Lek Spravato dostępny jest w naszej Klinice, skontaktuj się z nami:

mailowo: recepcja@drkierach.pl

telefonicznie: +48 579 645 819