Biopsja tarczycy – dlaczego jest tak ważna

Biopsja tarczycy to praktycznie bezbolesne badanie, które pozwala określić czy guzki tarczycy są zmianami nowotworowymi, czy zapalnymi. Każda zmiana w obrębie ciała, narządów i skóry powinna wzbudzać czujność i w żadnym wypadku nie powinna być ignorowana. Wcześnie wykryte pozwalają na wyleczenie pacjenta, lub wydłużenie życia w przypadku chorób ciężkich. 

Rak tarczycy – co powinno zaniepokoić

Tarczyca, chociaż mały, to bardzo ważny narząd produkujący hormony o nazwach tyroksyna, kalcytonina oraz trijodotyronina. Jego zachorowalność na nowotwór jest rzadkością, a rokowania medyczne w znacznej mierze dobre.

Zmiany w obrębie komórek tarczycy wywołują cztery rodzaje nowotworów i są to rak pęcherzykowy, rak brodawkowaty, rak rdzeniasty oraz rak anaplastyczny. Objawy, które powinny wzbudzić czujność to pojawienie się twardych guzków i co niezwykle charakterystyczne – nieruchomych i podobnie, jak w przypadku nowotworów złośliwych – o nierównej powierzchni. Guzki są bezbolesne, co nie powinno skłaniać do ich bagatelizowania. Drugim ważnym objawem, że w obrębie tarczycy dzieje się coś złego jest powiększony obwód szyi, który powoduje również dyskomfort wizualny.

Dodatkowo, gdy guzki szybko rosną, bądź zwiększa się obwód szyi – prawdopodobnie jest to oznaka szybko rozwijającej się choroby i do lekarza należy udać się jak najszybciej, aby wykonać niezbędne badania, które jak wspomniano wyżej, praktycznie są bezbolesne. Warto także pamiętać o badaniach profilaktycznych, szczególnie w sytuacji obciążenia genetycznego, gdy ktoś z rodziny chorował na nowotwór tarczycy, ponieważ często nie daje on żadnych objawów, ale towarzyszą mu przewlekły ból szyi, nieustająca chrypka, czy kłopoty z przełykaniem. Pamiętajmy, że rak tarczycy może dawać przerzuty do innych narządów. 

Diagnostyka i rokowania

W przypadku większości chorób, szczególnie tych nowotworowych wczesna diagnostyka daje pacjentom bardzo dobre rokowania. Rak tarczycy jest dość rzadki, a szanse na jego wyleczenie, gdy jest wykryty w I, lub II stadium są bardzo duże. Najrzadszym i niestety najtrudniej rokującym spośród wymienionych jest rak anaplastyczny, którego przebieg jest bardzo szybki, inwazyjny i agresywny.

Przy odpowiednio wcześnie rozpoczętym leczeniu choroby tarczycy powinny mieć przebieg korzystny dla pacjenta. Gdy pojawią się niepokojące objawy należy szybko udać się do lekarza specjalisty, który przeprowadzi badania diagnostyczne, takie jak badanie palpacyjne szyi, USG tarczycy oraz węzłów chłonnych, a także w razie konieczności tomografię komputerową, czy rezonans magnetyczny. Wykona także biopsję, której absolutnie nie należy się obawiać, ponieważ jest praktycznie bezbolesna i jest zabiegiem trwającym niezwykle krótko.

Biopsja tarczycy – na czym polega zabieg

Wyróżnia się dwa rodzaje biopsji tarczycy, najczęstszą jest cienkoigłowa, rzadziej wykonuje się gruboigłową. Jest to badanie polegające na pobraniu fragmentów zmiany – guzka, który następnie jest poddawany badaniu histopatologicznemu w laboratorium. 

Sama biopsja[1] to wkłucie się w zmianę, które trwa zazwyczaj zaledwie kilka sekund, podczas których pacjent powinien być nieruchomo, także nie mówić i nie przełykać śliny, nie kaszleć. Zabieg jest bezbolesny, pacjent odczuwa jedynie lekki dyskomfort w postaci ukłucia. Po zabiegu nie są konieczne żadne specjalne procedury medyczne, pacjent może wykonywać zwyczajną aktywność, bez konieczności zachowania szczególnej ostrożności. Biopsja tarczycy wykonywana jest pod kontrolą USG, aby precyzyjnie pobrać wycinek do badania.

Biopsja cienkoigłowa

Biopsja tarczycy cienkoigłowa, czyli biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BACC) powinna być wykonana, gdy pojawi się pierwszy guzek, bo tak już wspomniano wyżej – im wcześniej pacjent rozpocznie leczenie, tym lepsze są rokowania w przebiegu choroby, a także jej wyleczenia. W przypadku powiększonej tarczycy, a także towarzyszących temu bolesności należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który wykona USG, a następnie podejmie decyzję o przeprowadzeniu zabiegu biopsji. Nie zawsze jednak wynik badania cytologicznego wycinka guzka jest jednoznaczny i wówczas należy przeprowadzić biopsję gruboigłową. 

Biopsja gruboigłowa

Podczas przeprowadzania biopsji gruboigłowej pobierany jest większy fragment zmiany, jest to zabieg inwazyjny i po jego wykonaniu mogą pojawić się pewne dolegliwości, jak obrzęk, ból, krwiaki, a nawet krwawienie. Nie należy się jednak obawiać tego zabiegu, w przypadku obniżonej odporności na ból można poprosić lekarza o znieczulenie miejscowe. Najważniejsze jest wczesne rozpoznanie nowotworu tarczycy, ponieważ pacjent ma wówczas większe szanse na wyleczenie i cieszenie się życiem.