Twarz po plastyce powiek zyskuje młodszy wygląd, jest bardziej świeża i wypoczęta. Nic więc dziwnego, że głównym powodem wykonywania blefaroplastyki, bo taka jest jej fachowa nazwa, są właśnie względy estetyczne. Czasem jednak powieka opada do tego stopnia, że ogranicza pole widzenia. Wówczas wykonuje się ją już z przyczyn czysto medycznych. Na czym polega chirurgiczna plastyka powiek? Czy uzyskane efekty są trwałe? I wreszcie, jak wygląda rekonwalescencja po chirurgicznej korekcie powiek? 

Na czym polega korekta powiek?

Plastyka powiek dotyczy jednej lub obu powiek jednocześnie i zabiegi wykonuje są stosunkowo często. Przeważnie pacjenci mają problem z nadmiarem wiotkiej skóry na powiece górnej lub przepuklinami tłuszczowymi powiek dolnych, czyli tzw. „workami pod oczami”. Oczywiście zanim pacjent odda się w ręce chirurga, przechodzi konsultację, podczas której wraz z lekarzem ustala zakres zabiegu. Pacjentowi wykonuje się kilka zdjęć oraz zaznacza linię cięcia. W przypadku powiek górnych cięcie skalpelem prowadzi się wzdłuż bruzdy powiekowej górnej, czyli w naturalnym załamku powieki, dzięki czemu blizny operacyjne są praktycznie niewidoczne. W przypadku powiek dolnych chirurg wykonuje cięcie bezpośrednio pod brzegiem rzęsowym. Na ranę nakłada się szwy niewchłanialne, które usuwa się po około 7 dniach. 

Korektę powiek wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Pacjentka odczuwa dyskomfort jedynie w trakcie podawania znieczulenia. Gdy zabieg dotyczy obu powiek jednocześnie, tzn. koryguje się zarówno powiekę górną jak i dolna, lekarz zwykle podaje znieczulenie miejscowe. Sam zabieg trwa od 60 do 90 minut, w zależności od tego, czy korygowana jest tylko powieka górna, dolna czy obie powieki jednocześnie. Pacjent jeszcze tego samego dnia opuszcza klinikę.

Dla kogo jest plastyka powiek?

Najważniejszym wskazaniem do operacyjnej korekty opadających powiek  jest ograniczenie pola widzenia. Dzieje się tak, gdy nadmiar skóry na powiekach górnych zachodzi na źrenicę, czyli otwór,  przez który do oka wpada światło. Częściowe wycięcie powiek odsłania źrenicę, dzięki czemu pacjent widzi bez fizycznych przeszkód.

Najczęściej jednak do gabinetów chirurgów plastyków zgłaszają się kobiety chcące poprawić urodę. Opadająca powieka nadają ich twarzy starszego i bardziej zmęczonego wyglądu. Nadmiar zwiotczałej skóry na powiekach niekiedy utrudnia też wykonanie makijażu oka. Plastyka powiek rozwiązuje wszystkie te problemy. 

Kto nie może poddać się plastyce powiek?

Plastyce powiek mogą poddawać się osoby w każdym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Niestety nie oznacza to, że blefaroplastyka jest zabiegiem dla każdego. Wycięcie powiek jest przeciwwskazane przede wszystkim u pacjentów z następującymi schorzeniami: 

  • cukrzycą,
  • nadciśnieniem tętniczym, 
  • chorobami serca,
  • chorobą Gravesa-Bassedova,
  • nadczynnością tarczycy, 
  • jaskrą,
  • odwarstwieniem siatkówki,
  • zespołem suchego oka. 

Kiedy widać efekty i czy są one trwałe? 

Efekty zabiegu widać niemal od razu po ustąpieniu obrzęku i zasinienia, które są naturalną konsekwencją działań chirurgicznych. Korekta powiek jest zabiegiem dającym trwałe efekty. Trzeba jednak pamiętać, że w ten sposób nie zatrzymamy samego procesu starzenia się. Z każdym kolejnym rokiem skóra na powiekach traci swoją elastyczność. Tempo tego procesu zależy oczywiście od wielu czynników, w tym czynników genetycznych, trybu życia (ilości snu, ilości stresów, nałogów), a także ogólnej kondycji skóry. Dlatego mimo iż efekty plastyki powiek powinny utrzymywać wiele lat, po pewnym czasie skóra na powiekach może ponownie zacząć wiotczeć i opadająca powieka znowu będzie widoczna. 

Jak przygotować się do zabiegu korekty powiek? 

Przed zabiegiem plastyki powiek pacjentaprosi się o wykonanie kilku badań laboratoryjnych, przede wszystkim morfologii krwi wraz z parametrami krzepnięcia (INR, APTT, czas protrombinowy). Badania te są konieczne, by wykluczyć ewentualne zaburzenia krzepnięcia, które mogłyby utrudnić operację oraz wydłużyć rekonwalescencję. W przypadku pacjentów, którzy oprócz opadania powiek mają zdiagnozowane choroby oczu, konieczna jest konsultacja okulistyczna. 

Plastyka powiek nie jest zabiegiem wymagającym szczególnych przygotowań. Jeśli pacjent zażywa leki przeciwkrzepliwe, powinien odstawić je już na kilka dni przed terminem operacji. Na zabieg z powodzeniem można zgłosić się po lekkim posiłku. W dniu zabiegu należy zrezygnować jednak z picia kawy, a mniej więcej tydzień przez zabiegiem z picia alkoholu oraz palenia papierosów. Panie proszone są, aby w dniu zabiegu nie nakładały makijażu. 

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu plastyki powiek

Rekonwalescencja po zabiegu trwa zwykle od 7 dni do 2 tygodni. W tym czasie z operowanego obszaru powoli schodzi obrzęk i zasinienie. Bezpośrednio przed wyjściem z kliniki pacjent zostaje też poinstruowany, jak ma postępować z raną, jakie leki może zażywać i jakich aktywności unikać. Po plastyce powiek zakazane jest m.in. korzystanie z sauny, basenu czy solarium. 

Podsumowanie – plastyka powiek w skrócie

Plastykę powiek wykonuje się zarówno ze względów estetycznych jak i medycznych. W pierwszym przypadku zabieg pomaga odzyskać młody, świeższy wygląd, w drugim – przywrócić prawidłowe pole widzenia, jeśli opadająca powieka je zaburza. Zabieg polega na wycięciu nadmiaru wiotkiej skóry powiek lub przepukliny tłuszczowej odpowiedzialnej za powstawanie tzw. worków pod oczami. Korekta powiek trwa od 60 do 90 minut i wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Nie wymaga pobytu w szpitalu i daje trwałe efekty. Zapoznaj się z cennikiem wykonania plastyki powiek górnych i dolnych.