Karboksyterapia to znajdujący wiele zastosowań zabieg, podczas którego wykorzystuje się działanie dwutlenku węgla. Potrafi zwalczać różnego rodzaju problemy natury estetycznej, takie jak łysienie, cellulit, blizny, rozstępy, zmarszczki czy worki pod oczami. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać, zabieg polega na śródskórnej lub podskórnej, precyzyjnej aplikacji kontrolowanych dawek medycznego dwutlenku węgla drogą iniekcji (wkłucia). Chcesz dowiedzieć się więcej na temat karboksyterapii? Zapraszamy do lektury!
Na czym polega karboksyterapia?
Karboksyterapia dedykowana jest różnym partiom ciała oraz problemom natury estetycznej. Jak sama nazwa wskazuje, zabieg wykorzystuje dobroczynne działanie dwutlenku węgla. Pomaga skutecznie poprawić wygląd całego ciała, ograniczyć łysienie, zmniejszyć widoczność rozstępów, cellulitu, zmarszczek czy worków pod oczami. Karboksyterapię stosuje się w łysieniu androgenowym i plackowatym, ponieważ skutecznie wspomaga walkę z nadmiernym wypadaniem włosów. Znakomicie sprawdza się również w leczeniu łuszczycy. Zabieg znajduje zastosowanie także w celach profilaktycznych, aby odżywić słabe, zniszczone włosy.
Karboksyterapia polega na wstrzyknięciu pod skórę dwutlenku węgla, który rozszerza naczynia krwionośne. Dzięki temu komórki stają się dotlenione i lepiej odżywione. Sam zabieg stymuluje również proces ich odnowy oraz produkcję kolagenu. Podczas karboksyterapii dochodzi do procesu lipolizy, czyli rozpadu tłuszczu – dzięki temu cellulit wyraźnie się zmniejsza. Za sprawą rozszerzenia naczyń krwionośnych, karboksyterapia okazuje się niezwykle skuteczna po zastosowaniu zarówno na twarz, jak i na inne partie ciała, w tym na skórę głowy.
Sam zabieg jest małoinwazyjny, nie wymaga rekonwalescencji czy specjalnych przygotowań, natomiast efekty nierzadko przerastają oczekiwania pacjentów. Jeśli chodzi o czas trwania samego zabiegu, to jest on uzależniony przede wszystkim od konkretnego wskazania. Na przykład, zazwyczaj zabieg zmniejszenia widoczności zmarszczek pod oczami trwa około 3 minut, natomiast rozstępów – około 30 minut.
Karboksyterapia w leczeniu chorób skóry głowy
Dużymi zaletami karboksyterapii w leczeniu chorób skóry głowy są rewitalizacja skóry w okolicach mieszków włosowych, udrażnianie zwężonych naczyń krwionośnych oraz wpływ na tworzenie się nowych. Ostatecznym efektem, jakiego możemy się spodziewać jest zahamowanie miniaturyzacji mieszków włosowych oraz pobudzenie czynników wzrostowych włosa. W przypadku leczenia chorób skóry głowy, zabieg polega na wtłaczaniu CO2 śródskórnie, pod odpowiednim kątem. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej aparatury, lekarz jest w stanie dobrać parametry nie tylko do konkretnego problemu, ale także do jego stopnia zaawansowania.
Zabieg karboksyterapii pozwala na skuteczne zwiększenie mikrokrążenia i dotlenienie komórek skóry oraz mieszków włosowych. Po przebytym zabiegu włosy zostają pobudzone do wzrostu, odżywione i zregenerowane. Pacjent, który poddał się zabiegowi może spodziewać się wyraźnych efektów, będących jednak kwestią indywidualną, zależną od przyczyn schorzenia, cech osobniczych pacjenta oraz ilości i częstotliwości wykonanych zabiegów. Zazwyczaj najlepsze efekty można zobaczyć po serii ok. 8 zabiegów.
Karboksyterapia – wskazania do zabiegu
Karboksyterapia znajduje niezwykle wszechstronne zastosowanie w medycynie estetycznej1. Wszystko dzięki temu, że dwutlenek węgla, który rozprasza się w tkankach jest w stanie zainicjować wiele zmian, przyczyniających się do powstawania różnych defektów estetycznych. Wskazania do zabiegu obejmują m.in:
- cellulit
- blizny, również po trądziku
- rozstępy
- zmarszczki i bruzdy
- cienie i worki pod oczami
- nierówny koloryt skóry
- opuchliznę
- opadające powieki
- podwójny podbródek
- zaburzenia krążenia
- utratę jędrności, w tym zwiotczenia po ciąży
- nadmiar tkanki tłuszczowej
- nadmierne wypadanie włosów
- łuszczycę
Karboksyterapia – przeciwwskazania do zabiegu
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu obejmują przede wszystkim:
- padaczkę
- aktywną opryszczkę
- stany zapalne skóry
- hemofilię
- nowotwory i chemioterapię
- zaawansowaną cukrzycę
- choroby płuc
- ciążę
- trądzik różowaty
- nadciśnienie
- przebyty zawał serca lub udar mózgu
- niewydolność nerek
- chorobę Von Willebranda
- choroby tkanki łącznej
- wypełniacze stosowane w miejscu zabiegowym
- żylaki
Czy karboksyterapia jest bolesna?
Wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości na ból. Sam zabieg określany jest jako mało bolesny, lecz powodujący pewien dyskomfort. Dwutlenek węgla podaje się za pomocą cienkiej igły, co odczuwane jest jako niewielkie ukłucie. Natomiast samo rozpraszanie się gazu pod skórą może być mało przyjemne dla pacjenta, co wiąże się z rozpychaniem naczyń krwionośnych. Spore znaczenie względem odczuć bólowych pacjenta ma to, na jaką partię ciała stosujemy zabieg, jednakże w żadnym przypadku nie wymaga on zastosowania znieczulenia.
Jak długo utrzymują się efekty po karboksyterapii?
Wiele zależy od tego, w jakim celu stosujemy zabieg. Poddawane karboksyterapii rozstępy nie wracają później do stanu pierwotnego. Cellulit bądź lokalnie nagromadzona tkanka tłuszczowa podlegają znaczącej redukcji, której trwałość w głównej mierze zależy od późniejszego trybu życia oraz przestrzegania zaleceń pozabiegowych. W wielu przypadkach zaleca się wykonywanie serii zabiegów przypominających, zazwyczaj raz na kwartał.