Jesień to idealny czas na wykonywanie zabiegów laserem frakcyjnym CO2. Jest to urządzenie, które od lat cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród osób chcących uzyskać idealnie gładką skórę, zlikwidować blizny lub odmłodzić swój ogólny wygląd. W dzisiejszym artykule opowiemy, dla kogo przeznaczone są zabiegi laserem frakcyjnym, w jaki sposób działa oraz dlaczego warto go wykonać.  

Czym jest laser frakcyjny CO2?

Jest to jedno z najskuteczniejszych, najbardziej zaawansowanych technicznie urządzeń, które od wielu lat znajdują zastosowanie w medycynie estetycznej i dermatologii. Został stworzony do przeprowadzania zabiegów regenerujących skórę, wygładzających zmarszczki oraz likwidujących blizny i rozstępy. 

Działanie lasera frakcyjnego polega przede wszystkim na rozbiciu wiązki promienia laserowego na mniejsze, które są rozprowadzane równomiernie po skórze na głębokości 2-3 mm. Naświetlanie powoduje powstawanie mikrouszkodzeń, które stymulują komórki naskórka oraz skóry właściwej do szybkiej regeneracji. Naświetlaniu można poddać zarówno obszar całej twarzy (łącznie z okolicą oczu), jak i reszty ciała. 

Najpopularniejszymi zabiegami wykonywanymi za pomocą lasera frakcyjnego są:

 • usuwanie rozstępów
 • usuwanie blizn (również potrądzikowych)
 • laserowe ujędrnianie twarzy, okolic oczu, szyi, dekoltu, brzucha, ramion lub dłoni

Laser frakcyjny CO2 jest mało inwazyjną metodą, która w krótkim czasie pozwala osiągnąć trwałe efekty. Jesień to najlepsza pora na wykonywanie tego rodzaju zabiegów. 

Laser frakcyjny CO2 – dla kogo przeznaczony jest zabieg?

Zabieg laserem CO2 przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które chcą poprawić wygląd swojej skóry – pozbyć się blizn po trądziku, odmłodzić, wzmocnić elastyczność, zregenerować czy pobudzić produkcję kolagenu. Mogą skorzystać z niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni, niezależnie od wieku (w przypadku chęci redukcji blizn potrądzikowych). W przypadku chęci odmłodzenia skóry, najlepsze efekty możemy osiągnąć przy cerze dojrzałej, borykającej się z oznakami starzenia, a więc po 30 roku życia. 

Najważniejsze wskazania do zabiegu to:

 • blizny na twarzy i na ciele
 • rozstępy
 • blizny po trądziku
 • zmarszczki na twarzy, wokół oczu, szyi i dekolcie
 • przebarwienia na skórze
 • wiotka skóra
 • rozszerzone pory

Każdy zabieg powinien być poprzedzony indywidualną konsultacją medyczną. 

Przygotowanie i przebieg zabiegu laserem CO2

Podczas pierwszej wizyty odbywa się profesjonalna konsultacja medyczna, podczas której lekarz udziela pacjentowi wszelkich niezbędnych informacji dotyczących przebiegu samego zabiegu, ewentualnych powikłań czy zaleceń przed i po. Lekarz dobiera odpowiednią ilość zabiegów oraz omawia z pacjentem oczekiwania dotyczące efektów. 

Przed zabiegiem skóra jest dokładnie oczyszczana. Lekarz ustawia odpowiednie parametry urządzenia i przystępuje do naświetlania. Podczas naświetlania mikroskopijne wiązki światła przenikają 25% powierzchni skóry na głębokość 2-3 mm. W ten sposób tworzą się mikrouszkodzenia, które pobudzają procesy naprawcze i stymulują produkcję kolagenu w skórze. 

Samo naświetlanie laserem może powodować dyskomfort w postaci ciepła, dlatego przed zabiegiem skórę można znieczulić specjalną maścią. Dzięki takiemu postępowaniu wszelki dyskomfort zostaje zredukowany do minimum.

Przeciwwskazania do zabiegu laserem CO2

Podobnie, jak w przypadku każdego innego rodzaju zabiegu medycyny estetycznej, przy leczeniu laserem CO2 także występują przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Są to:

 • infekcje skórne
 • opalanie się na słońcu bądź w solarium w ciągu ostatnich 3 tygodni
 • przyjmowanie niektórych leków co najmniej pół roku przed zabiegiem (m.in. retinoidów lub środków zmniejszających krzepliwość krwi)
 • ciąża i karmienie piersią
 • stosowanie wypełniaczy w miejscu wykonania zabiegu
 • niektóre choroby przewlekłe (nowotwór, niewydolność nerek, cukrzyca)

Efekty zabiegu laserem CO2

Efekty zabiegu najczęściej pojawiają się stopniowo i są widoczne po około 4 tygodniach po wykonaniu go. Zmiany widoczne są już po pierwszym naświetlaniu, jednakże w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów, najczęściej zaleca się serię 2-4 zabiegów. Taka ilość jest najczęściej optymalna, by cieszyć się gładką, elastyczną i promienną skórą pozbawioną zmarszczek, blizn i przebarwień. Jednakże, w przypadku każdego pacjenta czas trwania terapii dobierany jest całkowicie indywidualnie. 

Do najważniejszych efektów terapii laserem CO2 możemy zaliczyć:

 • ogólną poprawę wyglądu cery
 • wygładzenie zmarszczek i uzyskanie młodo wyglądającej skóry
 • wygładzenie skóry na twarzy i ciele
 • zwiększenie elastyczności i ujędrnienie skóry
 • likwidację przebarwień, blizn i rozstępów
 • stymulację produkcji i przebudowę kolagenu 

Dzięki temu, że laser frakcyjny CO2 nie narusza całej struktury skóry, a jedynie tworzy niewielkie nakłucia na jej powierzchni, zabieg przynosi znakomite efekty jeśli chodzi o jej ogólną gładkość, kondycję oraz eliminację przebarwień. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie zabiegu, nie musimy obawiać się również o ogólną rekonwalescencję skóry oraz skutki uboczne. Jest procedurą mało inwazyjną, dlatego po wykonaniu zabiegu dość szybko możemy wrócić do codziennych aktywności.

Zalecenia po zabiegu laserem CO2

Przez kilka dni po wykonaniu zabiegu laserem CO2, skóra może być zaczerwieniona, obrzęknięta, napięta i przesuszona. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać lekkie pieczenie lub świąd. W procesie gojenia najczęściej następuje zaczerwienienie i złuszczanie się naskórka. Rekonwalescencja trwa około tygodnia.

Najważniejszym zaleceniem po zabiegu jest przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja skóry. Wskazane jest stosowanie specjalistycznych kremów nawilżających. Warto pamiętać, aby produkt stosowany na dzień posiadał również ochronę przeciwsłoneczną (minimum SPF 30). Po zabiegu nie wolno nakładać kwasów, wykonywać peelingów, ani innych czynności, które mają na celu przyspieszenie złuszczania się naskórka. Zaleca się unikanie gorących kąpieli, sauny, basenów oraz alkoholu podczas procesu gojenia.

Jeśli i Ty myślisz o zabiegu, albo chcesz skonsultować swój problem ze specjalistami, zapraszamy. Zapisać się na wizytę można telefonicznie (+48 579645819) lub samodzielnie pod adresem kierach.nakiedy.pl