Czy wiesz, że każdego dnia twoja twarz ciężko pracuje? Pierwsze tego oznaki możesz zauważyć około 25. roku życia, gdy w kącikach oczu pojawiają się delikatne linie. Z czasem stają się one coraz liczniejsze i wyraźniejsze, a do tego zaczynają tworzyć się wokół ust, na czole, policzkach, szyi, czy dekolcie. Jak z nimi walczyć? Poznaj najlepsze metody leczenia niwelujące głębokie zmarszczki na twarzy, jakie oferuje medycyna estetyczna.     

Jak powstają zmarszczki na twarzy?

Zmarszczki to wszelkiego rodzaju linie, bruzdy i fałdki, które wraz z wiekiem zaczynają pojawiać się na skórze. W pierwszej kolejności widoczne są na twarzy, szyi i dekolcie, ponieważ to w tych miejscach tkanka podskórna jest wyjątkowo cienka. A skąd w ogóle biorą się zmarszczki? 

Po pierwsze, wraz z upływem czasu w naszym organizmie zaczyna brakować kolagenu[1] i elastyny, przez co skóra traci swoje podparcie i zaczyna się marszczyć. Po drugie, im jesteśmy starsi, tym mniej kwasu hialuronowego wytwarzamy. W rezultacie nasza skóra traci sprężystość i gładkość. Do tego wraz z wiekiem nasze gruczoły łojowe i potowe pracują mniej wydajnie, co sprawia, że skóra szybciej się odwadnia i pokrywa zmarszczkami. 

Dodatkowo za powstawanie zmarszczek odpowiadają czynniki zewnętrzne, takie jak:

 • niezdrowy styl życia,
 • nadmierne korzystanie ze słońca,
 • brak odpowiedniej pielęgnacji skóry na co dzień,
 • palenie papierosów,
 • narażanie skóry na stres oksydacyjny,
 • sposób, w jaki śpimy. 

Poza tym za intensywność, miejsce występowania i układania się zmarszczek odpowiadają nasze geny. 

Jednak bez względu na to, jakie przyczyny stoją za naszymi zmarszczkami, każdy z nas prędzej czy później zobaczy na swojej twarzy charakterystyczne linie. 

Zmarszczki na twarzy – Jakie są rodzaje zmarszczek?

Można powiedzieć, że zmarszczka zmarszczce nierówna. Dlatego też wyróżniamy 6 rodzajów linii, jakie pojawiają się na naszej twarzy, szyi czy dekolcie. Są to:

 • zmarszczki mimiczne (zmarszczki na twarzy, zmarszczki na czole),
 • zmarszczki grawitacyjne,
 • zmarszczki posłoneczne,
 • zmarszczki senne,
 • zmarszczki atroficzne, 
 • zmarszczki elastotyczne. 

Zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne pojawiają się na twarzy między 25. a 30. rokiem życia. Początkowo mają charakter dynamiczny, czyli znikają wraz ze zmianą mimiki twarzy. Jednak z czasem stają się statyczne i towarzyszą nam na co dzień. Do zmarszczek mimicznych zaliczamy m.in. linie na czole (np. zmarszczki na czole, bruzda na czole) , w tym lwią zmarszczkę, linie wokół oczu, w tym kurze łapki, czy zmarszczki nad ustami, w tym tzw. zmarszczki palacza. 

Zmarszczki grawitacyjne

Za powstawanie zmarszczek grawitacyjnych odpowiadają naturalne procesy starzenia się skóry. Po prostu wraz z wiekiem nasza skóra traci podporę, co sprawia, że tkanki poddają się działaniu grawitacji i opadają. W ten sposób powstają m.in. bruzdy wargowo-nosowe, zmarszczki na policzkach czy tzw. linie marionetki. 

Zmarszczki posłoneczne

Zmarszczki powstają także na skutek działania promieniowania słonecznego. Pod jego wpływem uszkodzeniu ulegają struktury kolagenu, a dodatkowo skóra staje się cieńsza i bardziej sucha. Zmarszczki posłoneczne najczęściej mają postać siateczki drobnych linii, przez co skóra wygląda jak pognieciona.  

Zmarszczki senne

Zmarszczki na twarzy mogą być także konsekwencją snu w określonej pozycji. Śpiąc na boku lub brzuchu, często wgniatamy twarz w poduszkę, co prowadzi do fałdowania się skóry. W młodym wieku, gdy nasza skóra jest jędrna i elastyczna nie stanowi to większego problemu – ewentualne zmarszczki szybko znikają. Jednak im jesteśmy starsi, a nasza skóra traci sprężystość, zmarszczki senne się utrwalają i towarzyszą nam na co dzień. 

Zmarszczki atroficzne

Kolejny rodzaj zmarszczek, zmarszczki atroficzne, wynikają z zaniku tkanek wraz z wiekiem. Proces ten sprawia, że na twarzy pojawiają się liczne wgłębienia, linie i bruzdy. Poza tym dochodzi do zapadnięcia policzków oraz atrofii ust. 

Zmarszczki elastotyczne

Zmarszczki elastotyczne powstają w wyniku wieloletniej ekspozycji na promienie słoneczne, co prowadzi do zwyrodnienia włókien elastynowych. W rezultacie na skórze pojawiają się głębokie zagniecenia, deformacje, zgrubienia oraz nierówności.   

Metody leczenia zmarszczek głębokich na twarzy

Skoro wyjaśniliśmy sobie, jak zmarszczki powstają, czas przyjrzeć się sposobom ich leczenia. Tych jest całe mnóstwo: od najróżniejszych kosmetyków, poprzez zabiegi pielęgnacyjne, wykonywane w gabinetach kosmetycznych, po dobrodziejstwa medycyny estetycznej. Co jednak najlepiej sprawdzi się w przypadku zmarszczek głębokich na twarzy?

Jednym z najskuteczniejszych metod leczenia zmarszczek głębokich jest połączenie zabiegów z wykorzystaniem:

Działanie botoksu polega na porażeniu mięśni, co prowadzi do ich rozluźnienia. Dzięki temu zmarszczki w miejscach podania tej neurotoksyny stają się mniej widoczne. Z kolei za pomocą kwasu hialuronowego wypełniamy zmarszczki i bruzdy, których chcemy się pozbyć. Dlatego też połączenie obu tych metod jest jedną z najskuteczniejszych, a zarazem nieinwazyjnych metody usuwania zmarszczek głębokich. Dzięki nim pozbędziemy się zmarszczek takich jak:

 • lwia zmarszczka,
 • zmarszczki na czole,
 • kurze łapki,
 • dolina łez,
 • zmarszczki palacza,
 • bruzda nosowo-wargowa,
 • zmarszczki marionetki. 

Dlaczego warto usuwać zmarszczki za pomocą botoksu lub kwasu hialuronowego?

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego lub botoksu są bezpieczne i nie wymagają rekonwalescencji. Zazwyczaj trwają od 30 do 60 minut, po czym pacjent może powrócić do codziennej aktywności. Jedynie przez kilka dni po danym zabiegu może występować obrzęk w miejscu podania preparatu, który jednak samoistnie zniknie. 

Efekty podania kwasu hialuronowego czy botoksu widoczne są już po kilku dniach i utrzymują się przez około 6 miesięcy. Po tym czasie zabiegi można powtórzyć. 

Dodajmy, że w przypadku obu zabiegów, preparaty podawane są w wybrane miejsca za pomocą cieniutkich igieł lub specjalnych kaniuli. Poza tym bezpośrednio przed zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego lekarz aplikuje krem znieczulający. Z kolei podanie botoksu jest bezbolesne i nie wymaga znieczulenia. 

Nie wiesz, jaki sposób na pozbycie się zmarszczek głębokich będzie dla ciebie najlepszy? Umów się na konsultację z naszym specjalistą, który odpowie na twoje pytania i pomoże ci wybrać metodę, dzięki której nawet głębokie zmarszczki znikną z twojej twarzy, szyi czy dekoltu.