1. Strona główna
  2. /
  3. Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa, potocznie nazywana botoksem, to jedna z najpopularniejszych substancji, wykorzystywanych w medycynie estetycznej.

Za jej pomocą można odwrócić proces starzenia się skóry, zlikwidować zmarszczki mimiczne i poprawić owal twarzy. Do tego toksyna botulinowa pomaga w leczeniu nadpotliwości, migren czy bruksizmu. A to wszystko w ramach nieinwazyjnego, około 30-minutowego zabiegu, wykonywanego w warunkach ambulatoryjnych.

Umów wizytę

toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa – co to takiego?

Toksyna botulinowa wytwarzana jest przez bakterie jadu kiełbasianego. Jest to jedna z najsilniejszych toksyn biologicznych, która wpływa na działanie układu nerwowego. Wyróżniamy 7 typów tej toksyny, przy czym w medycynie estetycznej wykorzystywana jest tylko jedna z nich – toksyna botulinowa typu A. Jest to oczyszczona postać toksyny, która rozwija się w specjalnych warunkach. Warto także podkreślić, że w medycynie estetycznej stosuje się niskie dawki toksyny botulinowej, które nie stanowią zagrożenia dla pacjentów. Niemniej jednak, by uniknąć niepożądanych skutków ubocznych, zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej muszą być wykonywane przez specjalistę. Działanie toksyny botulinowej polega na blokowaniu połączeń nerwowych, co prowadzi do selektywnego paraliżu określonych grup mięśni. W efekcie mięśnie na danym obszarze stają się rozluźnione i nie są w stanie się kurczyć. Jednym z rezultatów tego mechanizmu jest odwrócenie procesów starzenia się skóry i wygładzenie zmarszczek mimicznych, także stają się one niewidoczne.

 

Dla kogo?

Toksyna botulinowa wykorzystywana w medycynie estetycznej upiększa i leczy. Najczęściej z zabiegów z użyciem botoksu korzystają osoby, którym zależy na pozbyciu się zmarszczek na twarzy, w tym wokół oczu, a także na szyi i dekolcie. Za pomocą toksyny botulinowej można usunąć m.in.:

  • lwią zmarszczkę,
  • kurze łapki,
  • zmarszczki na czole,
  • dolinę łez,
  • zmarszczki palacza,
  • bruzdy nosowo-wargowe,
  • zmarszczki marionetki.
Poza tym zabiegi z botoksu zalecane są osobom zmagającym się z nadpotliwością pach, dłoni i stóp, uporczywymi migrenami oraz bruksizmem (nawykowe, nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami).

 

Zalecenia przed i po zabiegu

Zabieg podania toksyny botulinowej jest bezbolesny i nie wymaga wcześniejszego znieczulenia. Cała procedura trwa około 30 minut.

Zalecenia po zabiegu

Zabieg polegający na podaniu botoksu jest nieinwazyjny i bezpieczny, jeśli wykonywany jest przez specjalistę. Po zabiegu pacjent może odczuwać niewielki ból w miejscu podania toksyny. Przez kilka dni może także utrzymywać się czerwona wysypka. W niektórych przypadkach może pojawić się uczucie słabości lub bolesność mięśni w całym ciele. Jednocześnie zabieg nie wymaga rekonwalescencji, a po jego przeprowadzeniu można od razu powrócić do swoich codziennych czynności.

 

Efekty

Efekty zabiegu z wykorzystaniem botoksu różnią się zależności od obszaru, który został poddany kuracji. Botoks wstrzyknięty w okolice oczu, czoła i ust wygładza istniejące zmarszczki, sprawiając, że stają się one niewidoczne. Toksyna podana w kącikach ust podnosi je, dzięki czemu wyraz twarzy pacjenta staje się bardziej radosny. Poza tym za pomocą botoksu można modelować kontur brody, żuchwy lub nosa. W rezultacie osoba poddana zabiegowi wygląda młodziej, jej skóra gładsza i pozbawiona zmarszczek. W wyniku zabiegu zmniejsza się ruchomość twarzy i mimika. Dlatego tak ważne jest, aby zabieg przeprowadzał specjalista, który sprawi, że rezultaty będą jak najbardziej naturalne bez efektu maski. Co ważne, skutki zabiegu są odwracalne, co oznacza, że dla podtrzymania pożądanych efektów zabieg należy powtarzać co 3-6 miesięcy. Z kolei w przypadku leczenia nadpotliwości efekty zabiegu odczuwalne są po około tygodniu i utrzymują się przez okres 6-12 miesięcy w zależności od nasilenia problemu i obszaru poddanego leczeniu.

Cena zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej zależy od charakteru zabiegu i liczby okolic poddawanych zabiegowi.

Masz pytania?

Umów wizytę telefonicznie lub online!

Umów wizytę
Masz pytania?
UMÓW SIĘ ZADZWOŃ