Plastyka powiek górnych – zabieg nie tylko dla urody. Opadające górne powieki to problem dotykający wielu osób, nie tylko tych w podeszłym wieku. Starzenie organizmu to nie jedyna przyczyna uciążliwości dotykającej również młodych pacjentów. To nie tylko problem wizualny, który powoduje psychiczny dyskomfort, ale także ważny aspekt zdrowotny – opadające górne powieki znacząco mogą wpłynąć na nasz wzrok oraz pole widzenia. Dlatego o zabiegu warto pomyśleć nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych.

Przyczyny opadania powiek górnych

Jak wspomnieliśmy we wstępie tego artykułu, przyczyną opadania górnych powiek nie jest tylko zachodzący w organizmie proces starzenia komórkowego. Jest to najczęstsza przyczyna, ale nie jedyna. Opadanie górnej powieki – dolegliwość zwana jako ptoza – ma przyczyny neurogenne (związane z nieprawidłowym unerwieniem, często objawiające się także jako tiki nerwowe), mechaniczne uszkodzenia, w tym pourazowe, miogenne, które wywoływane są przez zaburzenia w rozwoju mięśni, a także dźwigacza powieki. Problem może dotykać ludzi w każdym wieku, w tym także młodych, czy nawet dzieci, ponieważ opadnięcie powieki może mieć charakter nabyty oraz wrodzony. 

Skutki opadania powiek górnych

Skutkiem opadania powiek górnych jest pogorszenie wyglądu, sprawiają wrażenie, że twarz jest zmęczona, a także znacznie starsza, niż faktyczny wiek pacjenta. Trudniej o ładny i zadbany makijaż oczu, problemem jest utrzymanie jego estetyki przez cały dzień. Oprócz skutków wizualnych, jakie pociągają opadające powieki, niezwykle istotne są te związane ze zdrowiem. Przede wszystkim jest to zawężenie pola widzenia, a także niedowidzenie, co pogarsza funkcjonowanie we wszystkich obszarach życia. Osoby mające problem ze wzrokiem często, aby lepiej widzieć nie tylko mrużą oczy, ale także odchylają głowę do tyłu, co w perspektywie dłuższego czasu może prowadzić do bólu w odcinku szyjnym kręgosłupa, a w skrajnych sytuacjach do dyskopatii, która wymaga interwencji chirurgicznej. 

Zadbaj o górne powieki dla zdrowia i urody

Ze względu na wymienione wyżej dolegliwości i problemy zdrowotne, jakie mogą powodować opadające powieki górne, nie należy tematu bagatelizować i przyjmować, że jest to skutek upływającego czasu i procesów starzenia organizmu. Warto także pamiętać, że skóra twarzy starzeje się znacznie szybciej, niż reszta ciała ze względu na mimikę i oddziaływujące na nią siły grawitacji, a także stałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Nieprawidłowe odżywianie oraz używki również nie pozostają obojętne na kondycję naszej skóry, w tym powiek górnych. Sama zmiana stylu życia na zdrowy nie rozwiąże problemu opadających powiek, ponieważ do tego dochodzą czynniki genetyczne oraz wspomniana ptoza. Czy jest zatem jakieś skuteczne rozwiązanie? Zdecydowanie tak! Rozwój medycyny, szczególnie tej estetycznej pozwala na błyskawiczną korektę opadających górnych powiek.

powieki2 1

Plastyka powiek górnych – czy się bać?

Zdecydowanie nie! Plastyka powiek górnych zawsze przeprowadzane są w znieczuleniu, w zależności od wskazań – ogólnym lub miejscowym. Nacięcie wykonywane jest w fałdzie powieki, dzięki czemu blizny nie są widoczne. Usuwany jest nadmiar skóry oraz mięśnia okrężnego, a następnie lekarz całość zszywa zakładając od kilku do kilkunastu szwów. Czas gojenia cięcia – w zależności od ogólnej kondycji organizmu trwa około dwa tygodnie. Po dziesięciu dniach zdejmowane są szwy. Bardzo ważne jest właściwe przygotowanie się do zabiegu, aby jego efekt finalny był jak najbardziej zadowalający. Warto zastosować wszystkie zalecenia lekarza.

Nieudana plastyka powiek górnych – co dalej?

Chociaż plastyka powiek górnych to popularny i relatywnie nieskomplikowany zabieg chirurgiczny, to niestety nie zawsze efekt końcowy jest ładny, czy chociażby zadowalający. Zdarza się także, że po zabiegu jest efekt gorszy, niż przed nim. 

Nieudana operacja plastyczna budzi problemy emocjonalne u pacjentów, dyskomfort wizualny, czy nawet spadek akceptacji własnego wyglądu. Brak dostatecznego doświadczenia zawodowego, wiedzy oraz zmysłu estetycznego – to główne przyczyny nieudanych zabiegów. Dlatego decydując się na chirurgiczną poprawę wyglądu niezmiernie ważna jest weryfikacja kliniki oraz wybór tej sprawdzonej i polecanej placówki oraz doświadczonego lekarza chirurga. W Kierach Medical Clinic najważniejsze jest dla nas zadowolenie naszych pacjentów, dlatego zatrudniamy jedynie najlepszych specjalistów, do dyspozycji których jest najnowocześniejsza aparatura medyczna. 
O plastyce powiek górnych, a także o tym co można zrobić, gdy zabieg się nie udał przeczytasz w naszym artykule: https://centrumkierach.pl/nieudana-plastyka-powiek-gornych-co-dalej/

Porozmawiaj z lekarzem 

Każdy zabieg wiąże się z indywidualnymi konsultacjami z lekarzami specjalistami. Dokładnie zostaną wytłumaczone oczekiwane efekty, a także zalecenia przed zabiegiem, jak i po. Przede wszystkim będzie to odstawienie wszelkich używek oraz leków wpływających na krzepliwość krwi, w tym zawierających aspirynę. To także doskonały czas, aby zadbać o zdrową dietę bogatą w witaminy. Przed samym zabiegiem wskazana może być wizyta u lekarza okulisty, w celu wykluczenia chorób oczu, jak zaćma czy jaskra, ponieważ plastyki powiek górnych może być niebezpieczna przy tego typu chorobach. Lekarz wyjaśni także wszystkie przeciwwskazania do wykonania zabiegu. 

Plastyka powiek górnych – przeciwwskazania 

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu korekty powiek górnych jest nieleczona cukrzyca, nieleczone nadciśnienie tętnicze, aktywne infekcje skórne i drobnoustrojowe, przyjmowanie leków mających wpływ na krzepliwość krwi oraz leków przeciwzapalnych i antybiotyków, oraz ciąża i karmienie piersią. 

Domowe sposoby na powieki

Stosując samodzielnie przyrządzone maseczki oraz kupne kremy i preparaty, nawet najwyższej jakości, polepszymy napięcie mięśni i skóry powiek górnych, jednak nie zawsze będzie to wystarczające, by powieki nie opadały, szczególnie że wpływ mają na to aspekty związane z ptozą. Doskonałym rozwiązaniem będzie korekta plastyczna powiek nadająca długotrwały efekt. I nie warto czekać zbyt długo…

Jedz zdrowo!

Niezależnie od rodzaju zabiegu medycyny estetycznej zawsze warto pamiętać o zdrowym odżywianiu i zdrowym sposobie życia. Właściwa dieta i odpowiednia porcja codziennego ruchu niezwykle korzystnie wpłynie na cały nasz organizm, w tym nie tylko na jego zdrowie, ale także ogólną kondycję i urodę.

powieki1

Podsumowanie

Nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej mogą znacząco poprawić nie tylko wygląd zewnętrzny pacjenta, ale także jego zdrowie fizyczne i dobre samopoczucie psychiczne, co jest niezwykle ważnym aspektem wpływającym na nasze życie. 

Potrzebujesz porady? Umów się na wizytę do dr n. med. Marcina Repetowskiego w Kierach Medical Clinic pod nr telefony +48 579 645 819 lub na stronie https://kierach.nakiedy.pl