Laser pikosekundowy to odpowiedź na wiele problemów, z którymi borykają się pacjenci klinik medycyny estetycznej. Chcesz usunąć tatuaż, przebarwień słonecznych lub odmłodzić skórę? Zabieg z użyciem lasera pikosekundowego może okazać się odpowiednim rozwiązaniem. To najnowocześniejsza technologia, która pozwala osiągnąć spektakularne rezultaty, nieosiągalne do tej pory przez inne technologie laserowe. Zapewnia przy tym większe bezpieczeństwo i komfort wykonywanego zabiegu.

Jak działa laser pikosekundowy?

Laser pikosekundowy to technologia, która emituje światło o 4 długościach fal –  1064 nm, 532nm, 595nm, 660nm. Te długości, w porównaniu z innymi laserami w medycynie estetycznej, charakteryzują się lepszą penetracją skóry, co pozwala spłycić nawet bardzo głębokie blizny, a także usunąć tatuaże i przebarwienia skórne. Laser działa w oparciu o technologię pikosekundową, która bazuje na wysyłaniu bardzo precyzyjnych, krótkich impulsów. Jeśli do tej pory obawialiśmy się zabiegów laserowych ze względu na ból, dyskomfort czy ryzyko poparzeń, to laser pikosekundowy może być odpowiedzią na nasze problemy. 

Ta technologia pozwala na odpowiednią regulację wiązki i mocy lasera w celu zmiany głębokości penetracji i temperatury. Dzięki temu staje się bardzo skuteczna w leczeniu różnych zaburzeń dermatologicznych oraz usuwaniu tatuaży, nawet tych kolorowych. Działanie lasera polega na wysyłaniu wiązki światła, która przenika przez skórę. Światło zostaje zaabsorbowane przez pigment w tkance docelowej. Następnie wytwarzane jest ciepło, które powoduje zmiany w strukturze włóknistej kolagenu i rozpad pigmentu. Laser stymuluje również produkcję kolagenu, co regeneruje i napina skórę. 

Laser pikosekundowy – zastosowanie

Laser znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Zabiegi z jego udziałem pomagają poprawić teksturę i koloryt skóry. Dodatkowo, stymulują produkcję fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Istotna jest również stymulacja przepływu krwi, co poprawia elastyczność i gładkość skóry. 

Laser pikosekundowy pomaga:

 • usunąć niechciany tatuaż
 • zmniejszyć widoczność zmarszczek i linii mimicznych
 • zredukować rozstępy
 • zredukować cellulit
 • zmniejszyć widoczność popękanych naczynek 
 • zredukować blizny i przebarwienia
 • naprawić strukturę skóry po urazach
 • usunąć zmiany spowodowane promieniowaniem UV

Po przeprowadzonym zabiegu możemy odczuć wyraźny efekt regeneracji, odmłodzenia i zagęszczenia skóry. 

Laser pikosekundowy – przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do stosowania lasera pikosekundowego to:

 • skłonność do powstawania blizn keloidowych i przerostowych
 • niektóre choroby skóry, takie jak m.in. neurofibromatoza, rak skóry, egzema, łuszczyca, trądzik różowaty
 • zmiany skórne spowodowane stanem zapalnym (np. aktywny trądzik)
 • zmiany skórne spowodowane wirusem opryszczki zwykłej (HSV)
 • ciężkie zimne owrzodzenia i pęcherze gorączkowe
 • przyjmowanie niektórych leków, w tym leków ziołowych oraz ziół światłouczulających
 • świeża opalenizna
 • wykonane wcześniej zabiegi chirurgii laserowej (np. lifting twarzy wspomagany laserem)
 • stosowanie doustnego akcyloviru

Podczas konsultacji lekarz powinien przeprowadzić pełną analizę skóry oraz ustalić, czy typ i stan skóry pacjenta kwalifikują się do zabiegu. Pomoże to również odpowiednio dostosować laser – jego intensywność, czas trwania oraz częstotliwość impulsów. 

Efekty po zastosowaniu lasera pikosekundowego

Efekty zabiegowe, które możemy uzyskać przy pomocy lasera pikosekundowego są bardziej spektakularne, niż w przypadku zastosowania laserów nanosekundowych. Dzieje się tak, ponieważ lasery pikosekundowe wysyłają ultrakrótkie impulsy mierzone w pikosekundach. Dzięki zastosowaniu impulsów pikosekundowych, barwnik redukuje się szybciej. Ponadto, redukcja barwnika odbywa się bez znacznego efektu cieplnego w tkankach.

Pierwsze efekty leczenia widoczne są zazwyczaj po kilku dniach. Ostateczne pozbycie się niechcianego tatuażu, przebarwień skóry czy zminimalizowanie blizn następuje zazwyczaj po wykonanej serii zabiegów, czyli do kilku miesięcy od rozpoczęcia leczenia. 

Czas trwania i rekonwalescencja po zabiegu laserem pikosekundowym

Zabieg laserem pikosekundowym najczęściej składa się z kilku sesji. Czas trwania jednej z nich najczęściej wynosi około 20 – 40 minut. 

Większość pacjentów niedługo po wykonanym zabiegu jest w stanie wrócić do swoich codziennych czynności. 

Niektórzy pacjenci powinni pozostać pod stałą opieką lekarza. Ma to szczególne znaczenie przy usuwaniu tatuaży. Istotnym jest wówczas, aby specjalista mógł zadecydować, kiedy należy przeprowadzić kolejny zabieg. Odstępy pomiędzy seriami nie powinny być krótsze niż 2 – 3 tygodnie. 

Liczba zabiegów powinna wynosić 1 – 3 w przypadku słabo nasilonych przebarwień i nieznacznie wiotkiej skóry oraz 3 – 7 w przypadku ciemnych zmian i wiotkiej skórze.

Laser pikosekundowy – zalecenia po zabiegu

Skóra poddawana zabiegowi laserem pikosekundowym może stać się opuchnięta, zaczerwieniona, czasami także tkliwa i bolesna. 

Sam zabieg laserem pikosekundowym powinien być wykonywany wyłącznie w kontrolowanym środowisku przez lekarza medycyny estetycznej. W trakcie trwania okresu rekonwalescencji nie powinno się stosować makijażu ani kosmetyków pielęgnacyjnych innych niż te, które zalecił nam specjalista. Nie można eksponować skóry bezpośrednio na słońce. Przed każdym wyjściem należy nakładać odpowiednią ilość kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.