Problem wypadania włosów może dotknąć praktycznie każdego, niezależnie od płci. Łysienie nie jest przypadłością, z którą borykają się wyłącznie mężczyźni, dotknięte nim kobiety mogą stracić o wiele więcej… U mężczyzn łysienie oszczędza włosy z tyłu i z boków głowy, natomiast kobiety mogą utracić je praktycznie z obszaru całej głowy. Dyskomfort związany z łysieniem przybiera rożne formy – zaczynając od niezadowolenia ze swojego wyglądu, a na depresji kończąc. Pamiętajmy, że dla kobiet, które są „płcią piękną”, zadbane i zdrowe włosy są nieodłącznym atrybutem atrakcyjnego wizerunku. Co zatem pacjentki powinny zrobić, by zatrzymać proces wypadania włosów? Jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który znajdzie źródło ich problemu. W poszukiwaniu przyczyny niezwykle pomocne okazują się badania krwi.
Jakie należy wykonać badania z krwi?
Przyczyny wypadania włosów u kobiet mogą być różne. Często należą do nich problemy codziennego życia, takie jak niewłaściwa dieta lub stres, jednak w większości przypadków łysienie u kobiet związane jest z występującymi po menopauzie zaburzeniami hormonalnymi. Kobiety borykają się z łysieniem rzadziej niż mężczyźni, jednak jeśli już u nich występuje, może okazać się tragiczne w skutkach i prowadzić nawet do całkowitej utraty włosów. Niezwykle ważne jest podjęcie szybkich i skutecznych działań. Do postawienia trafnej diagnozy pomocne często okazują się badania krwi. O wykonanie jakich badań może poprosić pacjentki lekarz? Do grupy najczęściej zlecanych należą: pełna morfologia krwi, TSH (hormon działający na gruczoł tarczycy), żelazo, CRP, witamina D3, LH, FSH, testosteron, autoprzeciwciała oraz prolaktyna w surowicy.
Interpretacja wyników badań
Na podstawie przeprowadzonych badań lekarz określa źródło problemu. Musimy pamiętać, że znalezienie przyczyny jest niezwykle ważne w procesie walki z wypadaniem włosów – bez tego trudno jest mówić o skutecznym rozwiązaniu problemu, a co dopiero podejmować konkretne działania (np. przeszczepiać włosy). Im szybciej zgłosimy się do lekarza, tym większa jest szansa na wdrożenie skutecznego leczenia farmakologicznego, które nawet jeśli nie pozwoli na zupełne wyeliminowanie problemu, znacząco obniży koszty ewentualnego przeszczepu włosów w przyszłości. Zwlekanie z wizytą w gabinecie lekarskim może prowadzić do znacznej utraty mieszków włosowych, a to w wielu przypadkach pozostawia lekarzom tylko jedną ścieżkę działania – wdrożenie chirurgicznych metod leczenia. Pamiętajmy, że osobą, która podejmuje decyzję o sposobie leczenia jest wyłącznie lekarz – sposoby, które okazują się skuteczne dla innych, w naszym przypadku mogą być nieuzasadnione, a czasami nawet szkodliwe.