Kupujesz wyłącznie ciemne ubrania, by uniknąć widocznych plam potu pod pachami? Ciągle chodzisz w niewygodnej marynarce, aby nikt nie zauważył, że się pocisz? A może przed podaniem dłoni nerwowo starasz się pozbyć z niej wilgoci? Pot towarzyszy każdemu człowiekowi i jest czymś zupełnie naturalnym. Jednak nadmierna potliwość utrudnia życie, potrafi obniżyć pewność siebie i sprawić, że źle się czujemy we własnym ciele. Sprawdź, jak możesz poradzić sobie z dokuczliwymi objawami nadpotliwości. 

Czym jest nadmierna potliwość?

Pocenie się to naturalny proces, dzięki któremu ludzki organizm schładza się i oczyszcza ze zbędnych substancji. Pot towarzyszy nam podczas upałów, zwiększonego wysiłku fizycznego, lub gdy zjemy coś wyjątkowo pikantnego. Pojawia się również w sytuacjach stresowych. Może także stanowić skutek uboczny niektórych leków. 

Zazwyczaj pocenie się nie stanowi większego problemu. Jednak u niektórych osób gruczoły potowe produkują zbyt dużo potu, co objawia się stale wilgotnymi dłońmi, stopami lub pachami. W skrajnych przypadkach pocenie jest na tyle intensywne, że pot przesiąka przez ubranie czy buty. Do tego może mu towarzyszyć nieprzyjemny zapach. W rezultacie, osoby cierpiące na nadmierną potliwość mogą mieć obniżoną samoocenę, a także ograniczać kontakty społeczne. 

To jednak nie wszystko. Nadpotliwość wiąże się także z większym ryzykiem infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Poza tym, jeśli osoba, która nadmiernie się poci, zaczyna nadużywać środków myjących, może doprowadzić do uszkodzenia skóry i alergii. Dlatego też leczenie nadpotliwości to nie tylko kwestia poprawy komfortu życia, ale i zdrowia. 

Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości? 

Gdy mówimy o nadmiernej potliwości, mamy na myśli jeden z jej 2 rodzajów:

– nadpotliwość pierwotną – ma charakter miejscowy,

– nadpotliwość wtórną –  dotyczy całego ciała.

O ile nie znamy konkretnej przyczyny występowania nadpotliwości pierwotnej, o tyle za nadpotliwością wtórną może stać szereg zaburzeń i schorzeń. Są to np.:

– cukrzyca,

– nadczynność tarczycy,

– zespół uszno-skroniowy,

– choroby i infekcje z wysoką gorączką,

– choroby nowotworowe,

– menopauza i andropauza,

– wahania hormonalne, towarzyszące dojrzewaniu,

– akromegalia,

– bezsenność, 

– przewlekłe stany lękowe. 

Jak leczyć nadmierną potliwość?

Podstawą leczenia nadmiernej potliwości jest ustalenie przyczyn, jakie za nią stoją. Znając prawidłową diagnozę, lekarz będzie w stanie dobrać leczenie, które skutecznie złagodzi objawy, wynikające z nadmiernej pracy gruczołów potowych. Przyjrzymy się, jakie są sposoby na walkę z nadpotliwością.  

Odpowiednia higiena

W przypadku nadmiernej potliwości warto zadbać o odpowiednią higienę ciała. Regularne kąpiele, dostosowane do aktywności fizycznej i temperatury powietrza to podstawa, ale znaczenie ma także dobór kosmetyków do mycia. Jeśli cierpisz na nadpotliwość, zrezygnuj ze środków zawierających alkohol, konserwanty, barwniki czy substancje zapachowe i zastąp je kosmetykami o naturalnym składzie. 

Antyperspiranty i blokery

W leczeniu objawów nadmiernej potliwości skuteczne są także antyperspiranty, które zmniejszają wydzielanie potu. Poza tym możesz także wypróbować blokery, czyli rodzaj antyperspirantów, które wnikają głęboko w kanał potowy i pozostają w nim na dłużej. Z tego względu blokery stosuje się raz na kilka dni. 

Zioła

Na pracę gruczołów potowych wpływają także zioła, takie jak szałwia, rozmaryn, tymianek, skrzyp polny, liście orzecha, melisa czy pokrzywa. Wystarczy, że przygotujesz napar z takich ziół i będziesz przecierać nim ciało, w miejscach o wzmożonej pracy gruczołów potowych. Dostępne są także tabletki na pocenie, zawierające składniki ziołowe. Możesz także poszukać kosmetyków do pielęgnacji ciała, które mają w składzie wymienione wyżej rośliny. 

Laser

Do walki z nadmierną potliwością wykorzystuje się także laser. Taki zabieg polega na usunięciu gruczołów potowych z danej okolicy przy pomocy ciepła. Sam zabieg jest bezpieczny, a efekty trwałe. 

Botoks

W leczeniu nadpotliwości stosowany jest także botoks, czyli toksyna botulinowa. Podczas zabiegu lekarz wstrzykuje niewielką ilość botoksu w miejscu nadmiernej pracy gruczołów potowych. W rezultacie dochodzi do czasowego zablokowania nerwów w tej okolicy, dzięki czemu osoba poddana takiemu zabiegowi mniej się poci. Efekty leczenia nadmiernej potliwości botoksem utrzymują się około 6-12 miesięcy, a zabieg ten można po tym czasie powtórzyć. 

Podanie botoksu na wybraną partię ciała trwa około 60 minut. Dzięki zastosowaniu znieczulenia nasiękowego lub specjalnego kremu znieczulającego zabieg jest bezbolesny. Można go przeprowadzić na dłoniach, stopach i pachach. Co ważne, podanie toksyny botulinowej nie wpływa negatywnie na regulację temperatury ciała. 

Bezpośrednio przed zabiegiem lekarz wykonuje tzw. test Minora. Polega on na tym, że na okolicy, w której występuje dokuczliwa nadpotliwość, lekarz nanosi roztwór skrobi i jodyny. W ten sposób można sprawdzić, w którym miejscu znajduje się największe skupisko gruczołów potowych. Dzięki temu lekarz wie, gdzie należy podać botoks, aby efekty leczenia były najskuteczniejsze. 

Nadmierna potliwość bywa bardzo dokuczliwa, a w skrajnych przypadkach znacząco obniża komfort życia. Jeśli domowe sposoby nie są w stanie zlikwidować uciążliwych objawów nadpotliwości, warto zastanowić się nad zabiegiem, który rozwiąże ten problem. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możesz pozbyć się problemu wiecznie wilgotnych pach, stóp czy dłoni. 

Słowa kluczowe: nadmierna potliwość, nadpotliwość, botoks,