W przeszłości włosy pełniły w życiu człowieka ważną funkcję – chroniły organizm przed negatywnym wpływem temperatury, np. pozwalały uniknąć przegrzania głowy. W dzisiejszym świecie ich rola zmieniła się o 180 stopni i nie tylko chronią przed wysoką temperaturą, ale też mają ogromne znaczenia dla naszego wyglądu i samopoczucia. Zdrowe włosy kojarzą się przede wszystkim z młodością i sprawiają, ze jesteśmy postrzegani jako osoby atrakcyjne wizualnie. Aby wzmocnić ten efekt, często decydujemy się na wizyty w salonach fryzjerskich, ale czy ścinanie włosów ma również wpływ na na ich jakość?

Jak często powinniśmy podcinać końcówki?

Podcinanie włosów nie ma wpływu na mieszki włosowe oraz nie ma znaczenia w procesie wypadania włosów. Włos, który widzimy gołym okiem to łodyga, wszystkie procesy związane z jej porostem zachodzą w mieszku włosowym, który znajduje się pod skórą. Niemniej jednak nasze włosy nie są obojętne na czynniki zewnętrzne i ulegają uszkodzeniom, np. dostrzegamy rozdwajanie końcówek. Wizyta u fryzjera poza poprawą fryzury ma zatem duży wpływ na kondycję włosów – usunięcie uszkodzonych i rozdwojonych końcówek daje efekt wizualny oraz sprawia wrażenie, że nasze włosy są gęstsze. Jak często powinniśmy podcinać włosy? To kwestia indywidualna i uzależniona od wielu czynników. Włosy zdrowe wystarczy podciąć dwa razy w roku, 6 miesięcy to maksymalny czas, jaki łodyga włosa – nawet tego najbardziej zadbanego i zdrowego – jest w stanie przetrwać bez uszkodzeń. Osoby, które swoje włosy poddają częstym stylizacjom z wykorzystaniem wysokich temperatur, powinny podcinać końcówki co 2-3 miesiące, natomiast w celu zachowania kształtu fryzury wizyta u fryzjera powinna odbywać się średnio co 4 tygodnie.

Przeszczep włosów a wizyta u fryzjera

Po przeszczepie włosów metodą FUE regeneracja trwa zaledwie 5-7 dni – po tym czasie pacjent może wrócić do wykonywania swoich codziennych czynności. Przeszczepione włosy po kilku tygodniach wypadają i dopiero po 3-4 miesiącach obserwujemy wzrost właściwych włosów. Przez pierwsze cztery tygodnie nie powinniśmy korzystać z usług salonów fryzjerskich, przede wszystkim po to by nie uszkodzić przeszczepionych mieszków włosowych (skóra w tym miejscu jest delikatna i potrzebuje czasu na pełną regenerację), ale i ze względów bezpieczeństwa. Po przeszczepie musimy szczególnie dbać o higienę i dołożyć wszelkich starań, by na naszej głowie nie pojawiały się żadne zanieczyszczenia.