Skóra pod oczami jest wyjątkowo cienka, przez co oznaki starzenia pojawiają się w tej okolicy wyjątkowo wcześnie. Zmarszczki, cienie i worki pod oczami, czy utrata elastyczności skóry zdradzają każdą nieprzespaną noc, stres, czy żywieniowe grzeszki. Nie zawsze jesteśmy w stanie wyeliminować z naszego życia czynniki, które mają negatywny wpływ na skórę pod oczami. Jednak możemy zadbać o to, aby ich oddziaływanie było jak najmniejsze. Do tego służą biostymulatory pod oczy, czyli preparaty, które pobudzają produkcję kolagenu. Oto 7 sprawdzonych biostymulatorów pod oczy, dzięki którym skóra pod oczami będzie wyglądała młodo i zdrowo.
Czym są biostymulatory?
Biostymulatory (stymulatory tkankowe pod oczy) to preparaty, które pobudzają wzmożoną produkcję kolagenu w tkankach. Dzięki temu dochodzi do zagęszczenia, ujędrnienia i regeneracji skóry od środka. Innymi słowy, skóra staje się naturalnie odmłodzona: znikają cienie i zmarszczki, a naturalne rysy twarzy zostają zachowane pomimo upływu czasu. Ze względu na swoje działanie biostymulatory są najczęściej podawane w okolicach oczu, ale część z nich znajduje również zastosowanie w innych miejscach twarzy, na szyi, dekolcie, a nawet innych częściach ciała.
Jakie składniki zawierają biostymulatory pod oczy?
Biostymulatory pod oczy zawierają substancje aktywne, takie jak:
Polinukleotydy – niewielkie fragmenty kwasów nukleinowych, które mają zdolność do przestrzennego przyłączania dużej ilości cząstek wody, co zwiększa nawilżanie tkankowe. Polinukleotydy stymulują pracę i ilość fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. W rezultacie polinukleotydy sprawiają, że skóra staje się jędrna i sprężysta, a także wygląda zdrowo.
Aminokwasy – substancje niezbędne do syntezy kolagenu. Najczęściej stosowane są razem z kwasem hialuronowym, dzięki czemu skóra staje się nie tylko bardziej jędrna i elastyczna, ale i intensywnie odżywiona i nawilżona[1].
Nieusieciowiony kwas hialuronowy – zwiększa naturalną zdolność fibroblastów do produkcji kolagenu. Zalecany jest w przypadku cery wiotkiej, odwodnionej, przesuszonej, narażonej na promieniowanie UV, a także skóry z przebarwieniami.
Bursztynian sodu – hamuje niedotlenienie i degenerację tkanek, ma działanie przeciwutleniające, pozytywnie wpływa na fibroblasty, odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. Bursztynian sodu sprawia, że skóra staje się sprężysta, elastyczna, wypełniona i dotleniona.
SPRAWDŹ: Zabiegi Biostymulatorami w Centrum Medycznym Kierach
Stymulatory tkankowe pod oczy – 7 sprawdzonych biostymulatorów pod oczy (i nie tylko)
Obecnie wybór biostymulatorów pod oczy jest całkiem spory. A które z nich są najbardziej skuteczne?
1. Electri
Electri to wysoko biokompatybilny i hipoalergiczny biostymulator, w którego składzie znajduje się fizjologiczne stężenie kwasu hialuronowego oraz bursztynian sodu. Stosuje się go w celu redukcji przebarwień i cieni pod oczami, odżywienia skóry, redukcji płytkich zmarszczek i rozświetlenia cery. Po użyciu preparatu Electri poprawia się jakość skóry, która staje się rozjaśniona, napięta, nawilżona i miękka. Electri stosuje się zarówno pod oczy, jak i na inne okolice twarzy czy szyję.
Zabieg z wykorzystaniem Electri zalecany jest osobom, które zmagają się z drobnymi zmarszczkami, przebarwieniami, odwodnieniem skóry, zaburzeniami naczyniowego mikrokrążenia skóry właściwej, zmniejszonym napięciem tkankowym, czy utratą blasku i zdrowego kolorytu skóry.
Preparat Electri podawany jest tradycyjną metodą iniekcji lub metodą kaniulową. Bezpośrednio przed zabiegiem można zastosować krem znieczulający.
2. Lumi Eyes
Lumi Eyes to preparat, którego aktywnym składnikiem są polinukleotydy, pozyskiwane z oczyszczonego DNA z mleczka łososia. Preparat ma działanie odmładzające, opóźniające procesy starzenia oraz wzmacniające skórę. Podawany jest w celu rozjaśnienia cieni pod oczami, redukcji drobnych zmarszczek oraz uzyskania naturalnego efektu wypełnienia tzw. doliny łez (zagłębienie pomiędzy wewnętrznym kącikiem oka a policzkiem), intensywnego nawilżenia, stymulacji skóry i włókien podporowych, poprawy elastyczności i jędrności skóry oraz rewitalizacji okolicy oczu. Preparat Lumi Eyes podawany jest w ramach mezoterapii igłowej.
3. Xela Rederm 1,1%
Xela Rederm 1,1% to preparat zawierający bursztynian sodu i kwas hialuronowy. Skutecznie zapobiega starzeniu się skóry, poprawia jej jakość poprzez zwiększenie potencjału regeneracyjnego oraz odbudowuje skórę. Dzięki niemu skóra staje się bardziej sprężysta, elastyczna i nawodniona. Poza tym zastosowanie preparatu Xela Rederm 1,1% zmniejsza głębokości długość zmarszczek, poprawia powierzchnię i fakturę skóry, rozjaśnia skórę oraz sprawia, że wygląda ona młodziej i zdrowiej. Poza tym preparat niweluje blizny i przebarwienia potrądzikowe. Preparat Lumi Eyes podawany jest podskórnie w ramach mezoterapii igłowej.
4. Nucleofill Soft Plus Eyes
Nucleofill Soft Plus Eyes to stymulator tkankowy, którego aktywnym składnikiem są wysoko oczyszczone łańcuchy polinukleotydowe o niskiej masie cząsteczkowej. Preparat ten stosowany jest w mezoterapii delikatnej okolicy oka: górnej i dolnej powieki oraz „kurzych łapek”.
Nucleofill Soft Plus Eyes działa na poziomie głębokim, dzięki czemu ma pozytywny wpływ na tkankę tłuszczową i kostną oraz na poziomie skóry właściwej, gdzie pobudza fibroblasty. Dzięki temu skóra wokół oczu wygląda młodziej, jest odpowiednio nawilżona i pełna blasku.
Zabiegi z wykorzystaniem Nucleofill Soft Plus Eyes zalecane są osobom, którym zależy na redukcji zmarszczek i bruzd wokół oczu oraz opadającej powieki, likwidacji cieni pod oczami, przywróceniu jędrności i napięcia powieki dolnej, przywróceniu nawilżenia oraz wyrównaniu kolorytu skóry.
5. Jalupro Classic
Jalupro Classic to preparat zawierający w swoim składzie aminokwasy: Glicynę, L-Prolinę, L-Lizynę, L-Leucynę oraz nieusieciowiony, mało i wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy. Takie połączenie składników pobudza aktywność fibroblastów, co prowadzi do produkcji nowego kolagenu i budowy swoistego rusztowania dla skóry twarzy. Dzięki temu skóra po zabiegu jest dogłębnie nawilżona, jędrna, elastyczna, a drobne zmarszczki ulegają spłyceniu.
Preparat Jalurpo zalecany jest osobom, które zmagają się cieniami i workami pod oczami, skórą z oznakami starzenia i fotostarzenia, średnio głębokimi zmarszczkami, skórą pozbawioną jędrności i elastyczności, wysuszoną i niedożywioną skórą oraz bliznami potrądzikowymi. Poza tym preparat Jalupro Classic wykorzystywany jest także do walki z rozstępami.
6. Prostrolane Natural-B
Prostrolane Natural-B to preparat peptydowy z dodatkiem kwasu hialuronowego, stosowany w terapii skóry twarzy i szyi. Wykorzystywany jest w celu nawilżenia, regeneracji i poprawy napięcia skóry. Poza tym działa przeciwzmarszczkowo i przeciwstarzeniowo, a do tego przyczynia się do zachowania naturalnego i zdrowego wyglądu skóry.
Prostrolane Natural-B można podać pod oczy, a także na czoło, obszar skroniowy, linie marionetki (zmarszczki smutku, na styku brody i policzków), bruzdę nosowo-wargową oraz na szyję. Preparat podaje się za pomocą kaniuli lub depozytowo, głęboko pod skórę.
7. Rejuran L
Rejuran L to kolagenowy stymulator tkankowy do okolicy oka. Za jego skuteczność odpowiada polinukleotyd oparty na DNA łososia, który pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu. Rejuran L zmniejsza cienie pod oczami, redukuje drobne linie i zmarszczki, poprawia nawilżenie okolic oczu, odmładza oczy, a także ma działanie przeciwstarzeniowe. W rezultacie skóra staje się zdrowsza, gładsza i bardziej elastyczna.
Delikatna i cienka skóra pod oczami wymaga specjalnego traktowania. Zwłaszcza że wraz z wiekiem traci swoją naturalną zdolność do regeneracji. Biostymulatory pod oczy idealnie sprawdzą się u osób, które chcą, aby ich skóra wokół oczu wyglądała młodo i zdrowo pomimo upływu lat.
Zabiegi w Kierach Medical Clinic wykonuje dr n.med. Rafał Kierach, dr Piotr Jędrzejak, lek. Milena Marzęcka, Aleksandra Budna, Katarzyna Pękała.