Wiele niedoborów żywieniowych negatywnie wpływa na nasze włosy, dlatego zawsze przypominam pacjentom, że zbilansowana dieta z odpowiednimi składnikami odżywczymi ma ogromne znaczenie, szczególnie jeśli borykają się z problemem wypadania włosów . W naszym organizmie nie może zabraknąć szczególnie 5 witamin i minerałów – to one pomagają utrzymać zdrowe i mocne włosy.

Witamina E

Witamina E jest przeciwutleniaczem, który może zapobiegać stresowi oksydacyjnemu i tak jak witamina C, pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry głowy i włosów. Witamina E zwiększa przepływ krwi, a to z kolei poprawia stan naszych włosów. W dermatologii jest stosowana od lat 50. XX wieku – to ona chroni naszą skórę przed starzeniem się, zapaleniami i nadmiernymi promieniami słonecznymi. Rozpuszczalny w tłuszczach przeciwutleniacz jest niezbędny do utrzymania zdrowej skóry i silnego układu odpornościowego.

Żelazo

Żelazo pomaga czerwonym krwinkom przenosić tlen do komórek, co czyni je ważnym elementem dla wielu funkcji organizmu, w tym wzrostu włosów. Niedobór tego minerału często powoduje niedokrwistość, a ta przyczynia się do wypadania włosów. Żelazo odgrywa również ważną rolę 
w procesie wytwarzania hemoglobiny we krwi. Musimy pamiętać, że to hemoglobina jest odpowiedzialna za przenoszenie tlenu m.in. do komórek, które stymulują wzrost włosów.

Cynk

We wzroście włosów ważną rolę odgrywa również cynk. To on pomaga utrzymać prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych i gruczołów olejowych wokół mieszków włosowych. Niedobór cynku przyczynia się nie tylko do wypadanie włosów, ale również ma duży wpływ na występowanie innych schorzeń, np. trądziku, łuszczycy, zmian skórnych, a nawet zaniku mięśni.

Witaminy z grupy B

Wpływ na włosy mają także witaminy z grupy B, w tym biotyna. Podstawowym białkiem, które tworzy włosy, skórę i paznokcie jest keratyna, a to właśnie biotyna poprawia infrastrukturę keratynową naszego organizmu.

Witamina A

Wszystkie komórki organizmu potrzebują witaminy A do wzrostu, dotyczy to również mieszków włosowych – to one są najszybciej rosnącą tkanką naszego ciała! Witamina A pomaga również gruczołom skóry wytwarzać oleistą substancję zwaną sebum. Dieta uboga w witaminę A może prowadzić do przerzedzenia i wypadania włosów, jednak musimy zachować umiar w jej spożyciu. Jak pokazują badania, witamina A w zbyt dużych ilościach może również przyczynić się do wypadania włosów.