Są takie zmarszczki, wobec których domowa pielęgnacja jest po prostu bezradna. Czy to oznacza, że musisz zaakceptować każdą nową linię, która pojawia się w okolicach oczu, kącikach ust, na czole bądź dekolcie? Oczywiście w zmarszczkach nie ma nic złego. Jednak nie każdy jest na nie gotowy, gdy zaczynają się pojawiać. Co możesz zrobić w takim przypadku? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów na pozbycie się zmarszczek, dostępnych w gabinetach medycyny estetycznej. 

Co ma do zaoferowania medycyna estetyczna w zakresie walki ze zmarszczkami?

Dzisiejsze gabinety medycyny estetycznej mają w swoim repertuarze mnóstwo sposobów na usuwanie zmarszczek i innymi oznak starzenia się skóry. Do najbardziej popularnych należą:

– kwas hialuronowy,

– botoks, 

– nici PDO,

– osocze bogatopłytkowe, 

– lipofiling. 

Przyjrzyjmy się, na czym polega każdy z nich.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to jedna z najczęściej stosowanych substancji do wypełniania zmarszczek i bruzd. Występuje ona naturalnie w organizmie każdego człowieka, w tym w skórze, dzięki czemu jest ona jędrna i sprężysta. Niestety wraz z wiekiem kwasu hialuronowego jest coraz mniej, przez co na twarzy pojawiają się kolejne zmarszczki, a cera staje się obwisła. Jak sobie z tym poradzić?

Przede wszystkim, jeśli zaczyna nam brakować kwasu hialuronowego, warto dostarczać go z zewnętrz. Stąd popularność wszelkiego rodzaju kremów, maseczek i innych kosmetyków, które mają tę substancję w swoim składzie. 

Jeśli jednak zależy ci na trwalszych efektach, możesz skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy stosuje się w celu wygładzenia istniejących zmarszczek i bruzd, modelowania policzków, korygowania kształtu nosa czy poprawy konturu żuchwy.   

W ramach takiej kuracji kwas hialuronowy zostanie wstrzyknięty pod skórę za pomocą cienkiej igły bądź kaniuli. Nie musisz się jednak obawiać. Pomimo użycia igieł sam zabieg jest nieinwazyjny, bezbolesny, dzięki znieczuleniu miejscowemu, a przede wszystkim bezpieczny. W końcu pod skórę wprowadzana jest substancja, która naturalnie występuje w twoim organizmie. Do tego po zabiegu nie będzie konieczna żadna rekonwalescencja, choć na wybranych obszarach nieznaczna opuchlizna może utrzymywać się przez około 2 tygodnie.  

Pierwsze efekty zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego widoczne są po kilku dniach i utrzymują się przez około 6 miesięcy. Sam zabieg można powtarzać wielokrotnie. 

Botoks

  Botoks, a dokładnie toksyna botulinowa, to bardzo popularna substancja wykorzystywana w medycynie estetycznej m.in. w celu redukcji zmarszczek. Działanie toksyny wywołuje porażenie mięśni, co powoduje ich rozluźnienie. Efekt? Wygładzone, mniej widoczne zmarszczki mimiczne, co w rezultacie sprawia, że skóra wygląda młodziej.

  Botoks podaje się za pomocą cieniutkiej igły. Sam zabieg jest bezbolesny, nieinwazyjny i szybki – trwa około 30 minut. Do tego nie wymaga żadnej rekonwalescencji, choć przez kilka dni w miejscu podania botoksu może utrzymywać się zaczerwienienie czy niewielki obrzęk. 

  Pierwsze efekty podania botoksu widać już po kilku dniach i utrzymują się do 6 miesięcy. Zabieg można powtarzać wielokrotnie. 

  Nici PDO

  Nici PDO to alternatywa dla inwazyjnych zabiegów liftingujących. Zabieg polega na wprowadzeniu nici PDO w wybrane obszary skóry za pomocą cienkiej igły. Dzięki temu stanowią one rusztowanie, które odpowiada za efekt podobny do tego, jak po chirurgicznym liftingu. To jednak nie wszystko.

  Wprowadzone w skórę nici PDO z czasem zaczynają się rozpuszczać. Substancja, z której zostały wykonane, stymuluje syntezę kolagenu i fibroblastów, co sprawia, że komórki skóry poprawiają swoją zdolność do regeneracji. W rezultacie cera staje się bardziej jędrna, napięta i elastyczna, dzięki czemu wygląda na młodszą niż przed zabiegiem. 

  Pierwsze efekty widoczne są niemal od razu po zabiegu, a na finalne rezultaty czeka się około kilku tygodni. Efekty zabiegu utrzymują się około 12 miesięcy. 

  Zabieg podania nici PDO jest bezpieczny i tylko w minimalnym stopniu inwazyjny. Po jego wykonaniu nie pozostają żadne blizny czy nacięcia. Poza tym zabieg wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu, dzięki czemu jest bezbolesny. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, a w miejscu wprowadzenia nici mogą pojawić się niewielkie krwiaki lub siniaki, które po kilku dniach znikną. 

  Osocze bogatopłytkowe

   Osocze bogatopłytkowe (PRP) wykorzystywane jest w zabiegu znanym potocznie jako „wampirzy lifting”. Wykonuje się go w celu:

   – poprawy kolorytu skóry,

   – wygładzenia blizn i przyśpieszenia gojenia ran,

   – usunięcia cieni i worków pod oczami,

   – poprawy gęstości i napięcia skóry w różnych partiach ciała, 

   – wsparcia działania nici PDO. 

   Sam zabieg polega na pobraniu od pacjenta krwi żylnej i stworzeniu na jej bazie preparatu bogatego w płytki. Następnie preparat ten wstrzykiwany jest w wybrane miejsce twarzy lub dekoltu pacjenta. 

   A jak w praktyce działa „wampirzy lifting”? Podane pacjentowi osocze prowadzi do przebudowy włókien kolagenowych, poprawy ukrwienia, napięcia i elastyczności skóry. Pierwsze, zauważalne efekty pojawiają się po około 2 tygodniach

   Co najważniejsze, zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest nieinwazyjny, szybki i bezpieczny. 

   Lipofiling na zmarszczki

   Lipofiling to metoda, która ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, w tym w redukcji i wypełnianiu zmarszczek. Sprawdza się, jeśli zależy ci na skutecznym wypełnieniu fałd nosowo-wargowych, doliny łez, czy ubytków objętości policzków. Dzięki niemu poprawisz także owal twarzy. 

   Sam zabieg składa się z 2 etapów. Podczas pierwszego z nich lekarz pobiera tłuszcz od pacjenta za pomocą liposukcji. Następnie pobrany materiał trafia do wirówki, gdzie usuwane są martwe komórki i nadmiar płynu. W drugim etapie tak przygotowany materiał wstrzykiwany jest cienką igłą na obszarach poddawanych zabiegowi. 

   Rekonwalescencja po zabiegu trwa około tygodnia, a w tym czasie należy ograniczyć aktywność fizyczną oraz wykonywanie gestów mimicznych. Poza tym warto zadbać o łagodzenie i schładzanie opuchlizny.   

   Podobnie jak w pozostałych przypadkach, lipofiling jest kuracją bezpieczną i małoinwazyjną. 

   Który z powyższych zabiegów jest najlepszy? To zależy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Jeśli chcesz usunąć zmarszczki, a nie wiesz, która kuracja sprawdzi się w twoim przypadku, skorzystaj z konsultacji z naszym lekarzem. Pomoże ci on dobrać najlepszy zabieg, z uwzględnieniem pożądanych efektów oraz ceny.