Pandemia COVID-19 wprowadziła wiele zmian w naszym życiu. Niektóre z nich są dużym utrudnieniem i bez wątpienia traktujemy je jako rozwiązanie przejściowe, o którym – gdy tylko skończy się pandemia – na pewno będziemy chcieli zapomnieć, inne sprawdzają się całkiem dobrze w codziennym funkcjonowaniu. Rozwiązaniem, które faktycznie jest dużym ułatwieniem są np. e-konsultacje z lekarzami, z których przed pandemią korzystaliśmy raczej niechętnie. Jak to wygląda obecnie i jakie są plusy i minusy e-konsultacji?

e-konsultacja – kiedy warto z niej skorzystać?

E-konsultacja wiąże się z wieloma korzyściami, wśród których już na samym wstępie należy wymienić brak konieczności wychodzenia z domu i ogromną oszczędność czasu. Spotkania z lekarzami dotychczas kojarzyły nam się z długimi kolejkami i odległym terminem wizyty, a działo się tak, ponieważ niezależnie od przyczyny pacjenci zmuszeni byli do osobistego stawienia się w gabinecie. Okazuje się, ze wiele spraw, takich jak np. wizyta kontrolna czy przedłużenie recepty, bez problemu możne odbyć się zdalnie. E-konsultacja świetnie sprawdza się także na pierwszą wizytę, ponieważ na podstawie zdjęć oraz przeprowadzonego wywiadu lekarz może np. zlecieć wykonanie dodatkowych badań, bez których rozpoczęcie skutecznego leczenia nie będzie możliwe. Dzięki temu, że pacjenci kontaktujący się w mniej skomplikowanych sprawach (np. przedłużenie recepty) decydują się na e-konsultację, w kalendarzu lekarza pojawia się więcej wolnych terminów, a to ułatwia pacjentom, z bardziej skomplikowanymi dolegliwościami zapisać się na konsultację w gabinecie.

Negatywne strony e-konsultacji

Pomimo wielu plusów konsultacji online, ta metoda wizyt lekarskich nie zawsze jest równa spotkaniom twarzą w twarz w gabinecie. E-konsultacje świetnie sprawdzą się podczas planowania czy przedłużania leczenia, jednak w przypadku gdy przyczyna dolegliwości nie jest oczywista, zawsze niezbędne okazuje się umówienie stacjonarnej wizyty. Nie wszystkie przypadki mogą zostać zdiagnozowane i leczone zdalnie.