- Strona główna
- /
- Labioplastyka
Labioplastyka
Jest to zabieg polegający na wymodelowaniu kształtu mniejszych i/lub większych warg sromowych.
Labioplastyka jest to dziedzina ginekologii plastycznej, obejmująca redukcję przerostu, wyrównanie asymetrii lub zmianę kształtu kobiecych warg sromowych. Przerośnięte wargi sromowe mogą powodować dyskomfort estetyczny, fizyczny, a nawet seksualny.
O labioplastyce, plastyce warg sromowych
Labioplastyka to zabieg chirurgicznej korekty warg sromowych. Defekty okolic intymnych, jak np. przerost czy nieodpowiedni kształt w dużej mierze są wynikiem uwarunkowań genetycznych, stosowaniem hormonów androgennych, jak również częstymi infekcjami okolic sromu. Przerośnięte wargi sromowe mogą powodować dyskomfort estetyczny, fizyczny, a nawet niekorzystnie wpływać na życie intymne i doznania w trakcie współżycia. W wielu przypadkach mogą prowadzić do częstych podrażnień oraz infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Skrajna hipertofia warg sromowych może powodować dyskomfort podczas siedzenia lub uprawiania sportów. Niekiedy zabieg labioplastyki łączy się z plastyką napletka łechtaczki, mającą na celu usunięcie nadmiaru otaczającej tkanki. Pozwala to na zachowanie estetycznych proporcji i poprawę wyglądu przerośniętego lub asymetrycznego napletka łechtaczki.
Labioplastyka – przygotowanie oraz przebieg zabiegu
Zabieg plastyki warg sromowych poprzedza wywiad lekarski oraz badanie ginekologiczne. W trakcie konsultacji specjalista prezentuje szczegółowy opis przebiegu labioplastyki i oraz konsultuje z pacjentką oczekiwany efekt korekty. Przed poddaniem się zabiegowi wymagane jest wykonanie następujących badań:
- morfologia,
- badanie cytologiczne,
- pomiar glukozy,
- badanie układu krzepnięcia krwi.
Labioplastyka może być wykonywana za pomocą różnych technik. Najczęściej wykorzystywana jest technika klasyczna, polegająca na odcięciu nadmiaru tkanek warg wzdłuż ich przebiegu, od łechtaczki do spojenia dolnego. Możliwe jest także wykonanie zabiegu techniką klina, polegającą na wycięciu z obu warg sromowych mniejszych pojedyncze fragmenty tkanek w kształcie trójkąta oraz zbliżeniu do siebie ich brzegów przy użyciu szwów. Natomiast technika fenestracji zakłada wycięcie na powierzchni obu warg sromowych małych otworów, wraz z usunięciem nadmiaru tkanki i zachowaniem unerwionej części środkowej warg.
Gdy zostanie wybrana jednak z kilku możliwych technik przeprowadzenia operacji warg sromowych, wówczas sam proces trwa ok. 45 min. Pacjentka zostaje poddana miejscowemu znieczuleniu, po czym usunięty zostaje nadmiar tkanki. Na koniec rany zostają sprawnie zaszyte z pomocą wchłanialnych szwów śródskórnych, które dają gwarancję estetycznego wyglądu zaraz po wygojeniu.
Plastyka warg sromowych – wskazania?
Labioplastyka jest wskazana dla kobiet odczuwających dyskomfort okolic intymnych podczas wykonywania codziennych czynności lub aktywności sportowych. Jednak w przypadku nadmiernego rozwinięcia warg sromowych, zabieg rekomendowany jest także pacjentkom, które pragną poprawić ich estetykę. Dla wielu z nich tego rodzaju zabieg jest możliwością odzyskania pewności siebie, przyjemności ze współżycia, a także poprawy komfortu codziennego funkcjonowania.
Innymi wskazaniami do operacji warg sromowych są np.:
- utrata wypełnienia i objętości warg sromowych,
- nawracające infekcje miejsc intymnych,
- częste urazy, odparzenia lub otarcia okolic sromu,
- trudności w utrzymaniu higieny stref intymnych,
- dyskomfort psychiczny.
Plastyka warg sromowych – zalecenia pooperacyjne
Pacjentki po labioplastyce zazwyczaj tuż po skończonej operacji wypisywane są do domu, gdyż zabieg nie wymaga hospitalizacji. Pierwszy tydzień jest kluczowy dla prawidłowego gojenia się ran. Wówczas zaleca się prowadzenie umiarkowanego stylu życia i przestrzegania zasad higieny intymnej. W tym okresie niezbędne są częste prysznice oraz korzystanie z delikatnego mydła o właściwościach dezynfekujących, podczas każdorazowego korzystania z toalety. Ponadto wkładki higieniczne wykonane z naturalnych materiałów, pomogą uniknąć podrażnień oraz otarć. W trakcie okresu rekonwalescencji warto unikać długiego siedzenia np. w trakcie jazdy samochodem. Wykonywanie obciążających ciało aktywności fizycznych oraz uprawianie sportów jest całkowicie niewskazane. Plastyka warg sromowych wymaga kilkutygodniowego procesu gojenia, który nierzadko jest bolesny. Wówczas dyskomfort można minimalizować, stosując leki przeciwbólowe. Po ok. 9 dniach należy udać się na wizytę kontrolną. Całkowite zagojenie ran następuje po ok. 6-8 tygodniach.
Labioplastyka – efekty oraz możliwe skutki uboczne
Nadrzędnym celem labioplastyki nie są jedynie względy estetyczne, ale przede wszystkim wyraźna poprawa komfortu życia pacjentki. Najbardziej pożądanym efektem jest zarówno zadowalający aspekt wizualny, jak i funkcjonalny. Najczęściej udaje się osiągnąć takowy rezultat, jednak należy wskazać, iż końcowa wersja labioplastyki u poszczególnych kobiet może się znacząco różnić. Bywa, że osiągnięcie idealnych biologicznie proporcji jest niemalże niemożliwe. Operacje warg sromowych, jak każde inne, wiążą się z wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Do wczesnych zaliczane są często występujące obrzęki, przejściowe zaburzenia czucia lub ból pooperacyjny. Do późnych zaliczamy asymetrię (jeśli jest znacząca, można ją skorygować po 3 miesiącach od labioplastyki), a także zbyt małe lub zbyt duże wycięcie tkanek.
Labioplastyka – opinie po wykonanym zabiegu
Labioplastyka to zabieg, na który decyduje się coraz więcej kobiet. Dzięki niej mają prawie stuprocentową szansę na odzyskanie pewności siebie. Po poddaniu się zabiegowi pacjentki wyznają, że polepszyło się ich codzienne funkcjonowanie – nie odczuwają już dyskomfortu w okolicach miejsc intymnych. Dodatkowo są skrępowane w sytuacjach intymnych, a jakość ich życia seksualnego uległa znacznej poprawie. Kobiety, które zdecydowały się na wykonanie plastyki warg sromowych, zaczynają czerpać dużo większą przyjemność i satysfakcję z seksu. To sprawia, że labioplastyka cieszy się bardzo dobrymi opiniami i coraz większym zainteresowaniem wśród kobiet.
Zabiegi w Kierach Medical Clinic wykonuje dr n.med. Rafał Kierach oraz dr Piotr Jędrzejak.
Dla kobiet zastanawiających się nad skorzystaniem z zabiegu nierzadko zastanawiająca jest cena labioplastyki. Nie jest ona bowiem jednoznaczna, a najczęściej różni się w zależności od takich czynników, jak np. wygląd i kształt warg sromowych przed wykonaniem zabiegu. Z tego powodu koszty najczęściej ustalane są indywidualnie po konsultacji z lekarzem specjalizującym się w tej dziedzinie.
Umów wizytę telefonicznie lub online!
Umów wizytę