Problemy z łysieniem u wielu pacjentów zaczynają się w stosunkowo młodym wieku. W przypadku ich wystąpienia niezwykle ważną rolę odgrywa czas, ponieważ dzięki szybkiemu znalezieniu przyczyny wypadania włosów skuteczne może okazać się np. wdrożenie leczenia farmakologicznego. Niestety w przypadku niektórych typów łysienia leki mogą okazać się nieskuteczne. Jeśli problem z wypadanie włosów pojawił się po stronie naszej matki lub ojca, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dotknie on również nas. Im wcześniej rozpocznie się proces wypadanie włosów, tym większa jest szansa, że jeszcze w młodym wieku łysienie posunie się do zaawansowanego etapu, dlatego nigdy nie powinniśmy zwlekać z wizytą u doświadczonego lekarza. 

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.

Łysienie androgeniczne czy dojrzewająca linia włosów

Dostrzeżenie zmian wzdłuż linii włosów jest często sygnałem, że odziedziczyliśmy od członków naszej rodziny tzw. gen łysienia. Łysienie androgeniczne powoduje pogorszenie jakości włosów na całej głowie – stają się one cieńsze i delikatniejsze, dlatego należy pamiętać, że sama zmiana ich linii nie zawsze jest jednoznaczna z łysieniem typu męskiego. Do wyjątków należą np.  młodzi mężczyźni. W ich organizmie, za sprawą niestabilnej równowagi hormonalnej, mogą zachodzić przejściowe problemy z włosami, czyli zjawisko tzw. dojrzewającej linii włosów (zazwyczaj ustępuje wraz z upływem czasu). Etapy i wzorce łysienia androgenicznego zostały sklasyfikowane w skali Norwooda, gdzie NW2 przypisywany jest minimalnemu wypadaniu włosów, a NW7 oznacza wypadaniu włosów aż na samym czubku głowy. Ważne jest, by nigdy nie bagatelizować wypadania włosów. Jeśli źródło problemów zostanie rozpoznane stosunkowo wcześnie, możliwe jest zahamowanie tego procesu i utrzymanie zdrowych włosów przez wiele lat. Istnieją zabiegi, którym możemy poddać skórę głowy – tego typu działania są skuteczne i mogą nie tylko zahamować ww. proces, ale i korzystnie wpłynąć na wzrost naszych włosów. 

Konsultacja online

Aby znaleźć źródło problemów związanych ze zmieniającą się linią włosów, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Pierwszym krokiem może być np. konsultacja online. Warto przesłać zdjęcia swojej głowy mailowo (w HairCenter Kierach można to zrobić za pomocą formularza kontaktowego), już w odpowiedzi zwrotnej powinniśmy otrzymać wstępne rozpoznanie problemu i proponowane rozwiązanie. Łysienie typu męskiego postępuje stopniowo, dlatego opcja stałej odbudowy włosów nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Stworzenie bardzo niskiej, często młodzieńczej linii włosów, może wyglądać dobrze u osoby przed 30. rokiem życia, jednak w przypadku dojrzałego mężczyzny często sprawia nienaturalne wrażenie. Przy podejmowaniu takich decyzji niezwykle ważne jest doświadczenie lekarza. Tylko doktor z wieloletnim stażem jest w stanie przewidzieć postępowanie wypadania włosów w przyszłości i zaprojektować linię włosów adekwatną do wieku i kształtu twarzy pacjenta.