CTA POSLUCHAJ

Łysienie to problem, który dotyka wielu osób na całym świecie. Choć wśród nich przeważają głównie mężczyźni po 30-tym roku życia, Łysienie może dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć. Medycyna wciąż poszukuje innowacyjnych, skutecznych rozwiązań, które mogą okazać się niezwykle pomocne w leczeniu nadmiernego wypadania włosów. Jest to ważne, ponieważ łysienie odbija się negatywnie na naszym poczuciu atrakcyjności, co w konsekwencji może prowadzić do spadku pewności siebie. Jednym z najskuteczniejszych sposobów podtrzymania mieszków włosowych przy życiu podczas przeszczepu jest technologia ATPv, wykorzystująca substancję pomocniczą z ATP. W dzisiejszym artykule opowiemy, na czym dokładnie polega ten rodzaj terapii. 

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.

Czym jest ATP?

ATP to adenozynotrifosforan oraz, najprościej mówiąc – uniwersalny nośnik energii. Jest to cząsteczka, która składa się z adeniny, rybozy i trzech reszt fosforanowych. Dzięki specjalnemu, wysokoenergetycznemu wiązaniu, możliwe jest wydobycie niezbędnej energii. Zawsze, gdy dochodzi do rozpadu cząsteczek, odłączana jest jedna reszta fosforanowa. Wskutek takiej przemiany otrzymujemy związek ADP – adenozynodifosforan. To właśnie z niego ponownie powstaje ATP, ale najpierw musi zajść odpowiednia reakcja chemiczna, czyli fosforylacja. Podstawową funkcją cząsteczki ATP jest przenoszenie energii, która jest uwalniana wtedy, gdy cząsteczka ulegnie jednemu z 2 procesów: częściowej hydrolizie do ADP (adenozynodifosforan) i ortofosforanu oraz całkowitej hydrolizie do AMP (adenozynomonofosforanu) i pirofosforanu. 

Czym jest technologia ATPv?

ATPv to opatentowana technologia oraz istotny dodatek do roztworów, które są używane do podtrzymywania rezultatów przeszczepów włosów na całym świecie. Technologia ATPv zdobyła wielkie zaufanie wśród byłych oraz obecnych przewodniczących ISHRS, a także lekarzy pracujących w ponad 300 różnych klinikach specjalizujących się w transplantacji włosów. Najwięksi światowi eksperci wykorzystują ATPv do leczenia łysienia. 

Na łamach pisma “Hair Transplant Forum”, w numerze z 2014 roku, dr Jerry Cooley opisał dokładne zastosowanie oraz korzyści wynikające z użycia liposomalnego roztworu ATP w chirurgii odtwórczej włosów. Liposomalny roztwór ATP, zwany ATPv, dodaje się do roztworów, w których przechowuje się meszki włosowe w trakcie przeszczepu, aby dostarczyć im energii i wydłużyć żywotność mieszków w czasie, kiedy są poza ciałem. Jest to pierwsza substancja pomocnicza z ATP do stosowania w operacjach przeszczepiania włosów. Niezależnie od tego, czy dany specjalista wykonuje FUE czy FUT, liposomalny roztwór ATP będzie właściwym wyborem dla podtrzymania rezultatów przeszczepu. ATPv jest produkowany w sposób sterylny, a jego filtracja przebiega zgodnie z normami ISO-13485. Roztwór został przetestowany zgodnie z protokołem USP-61.

W jakim celu stosuje się liposomalny roztwór ATP?

Stosowanie ATPv w roztworze 1:10 (1 cm3 ATPv na 9 cm3 roztworu podtrzymującego) zapewnia buforowane środowisko odżywcze dla komórek, które doświadczają negatywnego oddziaływania czynników zewnętrznych. Korzyści płynące ze stosowania ATPv zarówno w przeszczepach FUE, jak i FUT są powszechnie znane wśród specjalistów. ATPv poprawia rezultaty przeszczepu u wielu pacjentów, co przekłada się na znakomite wyniki w zakresie odbudowy włosów. Coraz więcej lekarzy dzieli się swoimi pozytywnymi opiniami dotyczącymi użycia liposomalnego roztworu ATP.

Technologia ATPv to jedyne na świecie rozwiązanie, które zapewnia wykonanie przeszczepu włosów z energią potrzebną jeszcze przed implementacją. ATPv pozwala dostarczyć ATP do komórek. Kiedy pobrane mieszki włosowe czekają na wszczepienie, poziom ATP w ich  komórkach zaczyna spadać, co może prowadzić do opóźnionego odrastania włosów. Technologia ATPv jest w stanie rozwiązać ten problem, dostarczając ATP do organizmu, co pozwala na zachowanie najlepszych wyników zabiegu. 

W jaki sposób należy używać technologii ATPv?

Liposomalny roztwór ATP powinien być rozcieńczony w roztworze podtrzymującym przeszczep włosów (np. sól fizjologiczna, Hypothermosol, Plasmalyte A). Polecane jest rozcieńczenie z ilością 10% ATPv. Istotne jest także dokładne oszacowanie zapotrzebowania, ponieważ trwałość roztworu ATPv to 120 dni. Roztwór należy go przechowywać w temperaturze 2-8 °C.