Wdrożenie leczenia farmakologicznego
Do mojego gabinetu trafił pacjent w wieku powyżej 25 lat w celu zaplanowania przeszczepu włosów metodą FUE. Konsultacja wykazała zaawansowaną utratą włosów typu androgenowego, jednak przeprowadzone badanie dermatoskopowe pozwoliło stwierdzić obecność licznych zminiaturyzowanych mieszków włosowych (charakterystycznych w przebiegu tego rodzaju łysienia) w okolicy korony i w obszarze środkowym. Badanie przedniej części głowy wykazało bardziej zaawansowaną miniaturyzację oraz obszary pozbawione mieszków włosowych.
Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.
Po dokładnej analizie przypadku zaproponowałem odroczenie przeszczepu włosów i wdrożenie leczenie farmakologicznego. Takie rozwiązanie miało na celu:
a) zatrzymanie wypadania włosów,
b) odwrócenie procesu miniaturyzacji, tak by włosy stały się grubsze i wyrastało ich więcej z każdego mieszka włosowego,
c) zmniejszenie rozległości ewentualnego przeszczepu włosów w przyszłości. Po zastosowaniu leczenia faramakologicznego i dobranej dla pacjenta mezoterapii skóry głowy, przywróciliśmy naturalną grubość włosów i sprowokowaliśmy mieszki włosowe do produkcji większej liczby włosów (podobnie do momentu sprzed rozpoczącia procesu łysienia).
Efekt wdrożonego leczenia był dla pacjenta na tyle satysfakcjonujący, że zdecydował się jedynie na kontynuację leczenia farmakologicznego i nie rozważa przeszczepu włosów.