Przeszczep włosów FUE można wspomóc odpowiednim leczeniem farmakologicznym, co bardzo pozytywnie wpływa na koszt, czas oraz efekty zabiegu. Przyjrzyjmy się konkretnemu przypadkowi. Jeden z pacjentów Kierach Medical Clinic zgłosił się do gabinetu na konsultację kwalifikującą do przeszczepu FUE. W obrazie dermatoskopowym stwierdzono znaczną miniaturyzację mieszków włosowych na całej górnej powierzchni owłosionej skóry głowy i wytworzone zakola po obu stronach. Lekarz trycholog i założyciel kliniki, dr Artur Kierach na pierwszej konsultacji ocenił, że zabieg powinien obejmować przeszczep włosów w ilości 2000 - 2200 mieszków włosowych (odbudowa włosów na zakolach i zagęszczenie całego przodu). Wsparciem dla zabiegu okazało się leczenie farmakologiczne, które miało na celu zatrzymanie wypadania włosów oraz odbudowanie ich pierwotnej grubości. Zaproponował wizytę kontrolną po 3 miesiącach regularnego stosowania zaleconego leczenia. 

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.
Zdjęcie przed fue kierach
Pierwsza wizyta. Zdjęcie przed leczeniem farmakologicznym.

A po 3 miesiącach, czekając na przeszczep włosów…

Po 3 miesiącach w badaniu uwidoczniono tylko pojedyncze cechy miniaturyzacji mieszków włosowych. Makroskopowo widoczna była wyraźna poprawa jakości włosów i znacznie lepsze zagęszczenie włosów. Dzięki temu zaproponowano uzupełnienie samych zakoli (1400 mieszków włosowych), ponieważ przerzedzenia na skórze głowy zniknęły. Takie działanie sprawiło, że koszt samego zabiegu FUE zmniejszył się o 30%, a czas potrzebny na wykonanie przeszczepu został skrócony. Efekty leczenia farmakologicznego można zaobserwować na zdjęciach zrobionych przed i po wykonaniu zabiegu.
3mce1
.Wizyta kontrolna po 3 miesiącach leczenia farmakologicznego

Co o takim rozwiązaniu sądzi sam pacjent?

Opinia pacjenta: “Powodem, dla którego zdecydowałem się na przeszczep był brak zadowolenia z tego, jak wyglądam. Postępujące łysienie powodowało, że popadałem w coraz większe kompleksy - w końcu mam dopiero 27 lat, a wyglądałem jak moi 40 letni kuzyni! Byłem zaskoczony, że dr Kierach proponuje mi leczenie farmakologiczne, ponieważ przez lata szukałem wsparcia u trychologów, którzy przepisywali mi szampony i suplementy. Jak nietrudno się domyślić, te specyfiki mimo stosowania przez lata nie przynosiły efektu, a łączyły się z dużymi wydatkami. Zaufałem i zaryzykowałem trzymiesięczną terapię, której miesięczny koszt zamykał się w 80 zł. Efekt był spektakularny i nieporównywalnie lepszy niż przy wcześniejszym “leczeniu”. Informacja o tym, że przeszczep będzie tańszy o 30% była nagrodą za moje zaufanie do dr Kierach. Na innej konsultacji w moim mieście lekarz od zaproponował przeszczep mówiąc, że nic już nie pomoże.”

Podsumowując

Wnioski nasuwają się same. Warto mieć na uwadze, że porada wykwalifikowanego lekarza przed wykonaniem samego przeszczepu FUE może okazać się niezwykle pomocna. Dzięki temu możemy znacznie zatrzymać wypadanie włosów i odbudować je na tyle, na ile jest to możliwe. Dzięki takiemu leczeniu mamy pewność, że odbudowane włosy nie będą oddzielać się od naturalnej linii, efekt przeszczepu będzie trwały i mocno widoczny, a sam zabieg bardziej komfortowy dla pacjenta. 
Jeśli zastanawiasz się, czy możemy ci pomóc - umów się na wizytę. https://kierach.nakiedy.pl

A skoro już mowa o przeszczepie włosów – wszystko, co musisz wiedzieć

Problem łysienia i wypadania włosów jest bardzo powszechny. Eksperci szacują, że zmaga się z nim nawet 70% mężczyzn i 40% kobiet. Łysienie może powodować duże kompleksy, które znacznie obniżają pewność siebie i wpływają negatywnie na samoocenę i samopoczucie, nierzadko bardzo utrudniając codzienne życie. Okazuje się, że dostępne na rynku kosmetyki, preparaty oraz suplementy wykazują niską skuteczność, co nierzadko przekłada się na utratę czasu i pieniędzy. Z tego względu warto skorzystać z profesjonalnej pomocy i zabiegów oferowanych przez kliniki medycyny estetycznej. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia zaawansowanego łysienia androgenowego okazuje się farmakoterapia oraz przeszczep włosów metodą FUE.

Przeszczep włosów metodą FUE – najskuteczniejsze leczenie łysienia

Transplantacja włosów metodą FUE jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod leczenia zaawansowanego łysienia. Zabieg polega na wszczepieniu włosów w miejscach wyłysienia lub przerzedzenia. Ta innowacyjna technika zdobywa dużą popularność dzięki bezpieczeństwu i możliwości otrzymania naturalnego, trwałego efektu bez konieczności użycia skalpela i szwów.

FUE (z angielskiego: follicular unit extraction) polega na pobraniu za pomocą specjalistycznego sprzętu pojedynczych mieszków włosowych. Część ekstrakcyjna rozpoczyna się od usunięcia mieszków włosowych, z których każda zawiera od 1 do 5 włosów, z obszaru potylicy. Pobrane mieszki są wszczepianie w obszarach łysienia lub przerzedzenia włosów. Zazwyczaj do tego zabiegu najlepiej kwalifikują się osoby cierpiące na łysienie typu męskiego lub chcące obniżyć naturalnie wysoką linię włosów.

Podczas zabiegu mieszki włosowe z potylicy są pobierane w znieczuleniu miejscowym. Przeszczep FUE można wykonać w trakcie krótkiej lub dłuższej sesji. Czas trwania zabiegu może być różny w zależności od stopnia utraty włosów. Zwykle proces trwa około 4-6 godzin. Niewątpliwą zaletą tego zabiegu jest krótki czas rekonwalescencji. Obszar z którego pobiera się mieszki włosowe zazwyczaj goi się w ciągu tygodnia i szybko można wrócić do pracy. 

Przeszczep FUE a inne metody

W porównaniu z innymi metodami, FUE nie pozostawia widocznych linijnych blizn, co czyni z niej najbardziej preferowany sposób przeszczepu włosów. Ból po zabiegu jest niewielki, dzięki czemu pacjenci mogą powrócić do codziennych zajęć już następnego dnia po wykonaniu zabiegu. Dodatkowo, efekty po FUE są bardzo trwałe, a sam zabieg małoinwazyjny, czego nie gwarantują inne metody przeszczepu włosów. 

Podczas jednego zabiegu możliwe jest przeszczepienie około 2500 mieszków włosowych, co w większości przypadków daje około 5000-6000 włosów. Z przeszczepionymi włosami można później postępować tak samo, jak z pozostałym, naturalnym owłosieniem na głowie.

Metoda FUE – główne zalety

Korzyści z wykonania zabiegu są bardzo duże. Do głównych zalet metody możemy zaliczyć m.in:

 • bezpieczeństwo – zabieg powoduje zdecydowanie mniejszy odsetek ewentualnych powikłań niż w przypadku innych metod przeszczepu włosów
 • szybkość działania – dzięki tej metodzie możemy uzyskać niezwykłe rezultaty już w kilka miesięcy
 • brak blizn linijnych po zabiegu – dużą zaletą FUE jest również brak blizn, które występują po metodzie “strip”
 • długotrwałe efekty – metoda FUE pozwala uzyskać poprawę wyglądu naszych włosów na długi czas
 • możliwość noszenia krótkiej fryzury – wszelkie ślady interwencji chirurgicznej pozostają niemalże niewidoczne

Przeszczep włosów – dla kogo?

Metoda FUE to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć powstawania widocznych, nieestetycznych blizn w miejscu pobierania mieszków włosowych, powstających zazwyczaj po innych metodach przeszczepu włosów. Wskazania do zabiegu FUE to:

 • łysienie androgenowe
 • łysienie bliznowaciejące (niepostępujące)
 • łysienie pourazowe
 • łysienie w wyniku oparzeń
 • ubytki owłosienia w okolicy brwi, wąsów, brody

Przeszczep FUE – przeciwwskazania

Decydując się na wybór tej metody, powinniśmy uwzględnić przeciwwskazania i upewnić się, że faktycznie możemy wykonać zabieg w pełni bezpiecznie. Mimo tego, że FUE jest metodą małoinwazyjną, niektóre przypadki mogą nie kwalifikować się do wykonania zabiegu. Do głównych przeciwwskazań należą:

 • nieleczona cukrzyca
 • nieleczone nadciśnienie tętnicze
 • aktywne choroby zapalne skóry
 • łysienie plackowate
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • alergia na środki znieczulające
 • aktywne choroby nowotworowe