Komórki macierzyste wykorzystywane są w medycynie regeneracyjnej od dłuższego czasu. W ostatnim czasie za często łączyć podanie komórek macierzystych z zabiegiem przeszczepu włosów (w klinice Kierach Medical Clinic robimy takie zabiegi od 2017 roku) jako jedni z pierwszych na świecie. W 2021 roku dr Jerry E.Cooley ze Stanów Zjednoczonych przeprowadził badanie, które miało na celu sprawdzenie skuteczności metody łączonej. Wyniki badań przedstawił na konferencji ISHRS (Międzynarodowego Stowarzyszenia Chirurgii Odtwórczej Włosów) w Panamie w październiku 2022 roku. Udowodnił w swoim badaniu, że podanie komórek macierzystych podczas przeszczepu włosów stymuluje powstawanie nowych naczyń krwionośnych w skórze głowy (lepsze ukrwienie i odżywienie mieszków włosowych), zmniejsza ryzyko mikrowłóknienia, poprawia przeżywalność mieszków włosowych i może przyspieszyć odrost włosów. Dodatkowo wzmacnia w stopniu małym lub umiarkowanym jakość włosów nieprzeszczepionych (ale zminiaturyzowanych wcześniej przez DHT). Komórki macierzyste wykazały właściwości zwiększające trwałości przeszczepu i zdrowia okolicy biorczej (miejsca wszczepienia mieszków włosowych). Nikt z biorących udział w badaniu pacjentów nie zgłaszał efektów ubocznych.
Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.
Czym są komórki macierzyste?
Komórki macierzyste to niedojrzałe i jeszcze niewyspecjalizowane komórki organizmu. Ich cechą charakterystyczną jest zdolność do intensywnego podziału, co sprawia, że zaczęto je powszechnie wykorzystywać w zabiegach regeneracyjnych. Odkrycie komórek macierzystych okazało się przełomowe dla medycyny. Dotyczy to także medycyny estetycznej, gdzie komórki macierzyste wykorzystywane są między innymi w leczeniu łysienia androgenowego.
Na czym polega zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych Regenera Activa?
Regenera Activa to skuteczna i małoinwazyjna metoda przeszczepu komórek macierzystych pochodzących od pacjenta. Polega ona na pobraniu materiału ze skóry głowy, a następnie na wyizolowaniu z nich komórek macierzystych i czynników wzrostu, które podaje się w miejsce docelowe na skórze głowy. Przyjrzyjmy się, jak krok po kroku przebiega taki zabieg.
Krok 1: Pobranie materiału tkankowego
Etap pierwszy polega na pobraniu niewielkich fragmentów tkanki o średnicy 2,5 mm z karku w okolicy linii owłosienia lub zza ucha. Dlaczego właśnie stąd? Ponieważ obszar ten jest najbardziej odporny na androgenowe wypadanie włosów, dzięki czemu efekt zabiegu będzie trwalszy.
Co ważne, zabieg przeszczepiania włosów z wykorzystaniem komórek macierzystych wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu pobranie tkanek jest całkowicie bezbolesne, a pacjent pozostaje przytomny. Kolejną zaletą tej metody są niewielkie blizny, które zagoją się samoistnie bez konieczności zakładania szwów.
Krok 2: Pozyskiwanie komórek macierzystych
Do tego etapu wykorzystuje się urządzenie separujące komórki macierzyste. Dzięki odpowiedniej kalibracji i filtrom tworzy ono z pobranych tkanek zawiesinę, która jest bogata m.in. w komórki macierzyste i czynnik wzrostu. Tak przygotowany materiał jest gotowy do podania.
Krok 3: Podanie komórek macierzystych
W kroku trzecim pozyskane komórki macierzyste należy podać w okolicę mieszków włosowych. W tym celu wykorzystuje się metodę mezoterapii igłowej. Polega ona na wprowadzaniu w skórę przygotowanej zawiesiny poprzez mikroiniekcje. Zaletą tej metody jest omijanie warstwy naskórka i dostarczanie substancji z komórkami macierzystymi w głąb tkanki. Dzięki temu w skórze głowy rozpoczną się procesy naprawcze, które zwalczą objawy łysienia i przyspieszą gojenie.
Warto podkreślić, że przeszczep komórek macierzystych jest bezpieczny. Pobrane tkanki pochodzą bezpośrednio od pacjenta, zatem nie występuje ryzyko wystąpienia odrzucenia tkanek.
Kto może skorzystać z przeszczepu włosów z wykorzystaniem komórek macierzystych?
Przeszczep włosów z wykorzystaniem komórek macierzystych zalecany jest osobom:
- z łysieniem androgenowym,
- z łysieniem bliznowaciejącym,
- osobom chcącym obniżyć linię włosów by zmniejszyć czoło.
Przeciwwskazaniami do zabiegu są:
- choroby nowotworowe,
- aktywne stany zapalne,
- niewyrównana cukrzyca,
- niewydolność nerek lub wątroby,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- ciąża.
Jeśli masz problem z wypadaniem włosów i rozważasz przeszczep włosów, skorzystaj z darmowego formularza konsultacyjnego by zostać wstępnie zakwalifikowanym do zabiegu. Dowiesz się czy można wykonać zabieg, jaki jest jego koszt i rozległość. Na wizytę w gabinecie możesz umówić sie pod adresem kierach.nakiedy.pl lub telefonicznie +48 579645819.