CTA POSLUCHAJ

Egzosomy to zewnątrzkomórkowe nanopęcherzyki, produkowane przez mezenchymalne komórki macierzyste, które są zaangażowane w komunikację międzykomórkową. Inne komórki reagują na sygnały wysyłane przez egzosomy i modyfikują swoje zachowania. Obecnie naukowcy są w stanie izolować i dostarczać bezpośrednio sygnały egzosomów, bez udziału komórek macierzystych, co korzystnie wpływa na zachowania innych komórek.

Egzosomy podane w skórę głowy pomagają w regeneracji uszkodzonych, uśpionych mieszków włosowych i stymulują ponowny wzrost zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W dzisiejszym artykule opowiemy, na czym dokładnie polega terapia egzosomowa w leczeniu wypadania włosów.

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.

Czym jest terapia egzosomowa w leczeniu wypadania włosów?

W terapii egzosomowej, egzosomy izolowane są z ludzkich mezenchymalnych komórek macierzystych od dawców oraz odpowiednio przetwarzane w celu podania osobie, która poddaje się zabiegowi. Wyjątkową zaletą egzosomów jest to, że pochodzą właśnie z komórek macierzystych, co w przypadku terapii zapewnia podanie szerokiej gamy czynników wzrostu włosa. Dzięki temu, że egzosomy są tak niewielkie i zwinne, efektywniej i szybciej docierają do komórek docelowych, pokonując bariery nieosiągalne dla znacznie większych komórek macierzystych czy innych dostępnych preparatów o podobnym działaniu, wykorzystywanych od wielu lat w medycynie.

Badania kliniczne wykazują, że wstrzykiwanie egzosomów i czynników wzrostu pomaga w regeneracji i odrastaniu włosów. Ten rodzaj terapii sprawdza się w leczeniu wypadania włosów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet we wcześniejszych stadiach utraty włosów. Terapię egzosomową można stosować również w leczeniu łysienia plackowatego. 

Egzosomy zawierają zarówno RNA, jak i, co ważniejsze, mRNA; czynnik inicjujący produkcję białek. 

mRNA egzosomów niesie sygnały stymulujące własne komórki do syntezy wielu czynników wzrostu m.in.:

 • MIP-1: uczestniczy w przyciąganiu komórek jednojądrowych do miejsca regeneracji
 • VEGF: stymulator wytwarzania naczyń krwionośnych/angiogenezy
 • SCF: stymulator komórek macierzystych i wzrostu melanocytów
 • FGF: czynnik wzrostu fibroblastów wspomagający gojenie i rozwój tkanek
 • TGFβ3: podtyp transformującego czynnika wzrostu beta stymulujący konwersję prozapalnych limfocytów T do przeciwzapalnych

Terapia egzosomowa posiada także wiele innych zastosowań w medycynie. Może poprawić sprawność seksualną u kobiet i mężczyzn, a także wspomóc regenerację stawów. 

Jak przygotować się do terapii?

Przede wszystkim należy zgłosić się na konsultację medyczną. Przeciwskazaniem do terapii egzosomami są:

 • zapalenie wątroby typu B
 • zapalenie wątroby typu C
 • obecność wirusa HIV w organizmie
 • obecność wirusa HCV

Pacjentom zaleca się:

 • picie dużej ilości płynów przed zabiegiem
 • zjedzenie posiłku przed zabiegiem
 • odstawienie niektórych leków (aspiryna, Naproksen, Ibuprofen oraz NLPZ 3 dni przed zabiegiem)

Terapia egzosomowa – efekty

W niektórych przypadkach terapia egzosomami może stymulować naturalny wzrost włosów w ciągu zaledwie dwóch lub trzech miesięcy. Czasem jednak wzrost nowych włosów może trwać przez cały rok, a najbardziej zauważalne wyniki obserwuje się najczęściej sześć miesięcy po zastosowaniu leczenia.

Pomiędzy seriami zabiegów należy robić przerwy średnio od 3 do 6 miesięcy. Kiedy pacjent nie zauważy zadowalających efektów, lekarz powinien dokonać ponownej oceny i powtórzyć zabieg, o ile jest to konieczne.

Średnia liczba egzosomów na fiolkę wynosi 200 miliardów. Taka liczba jest zazwyczaj wystarczająca, by cieszyć się zadowalającymi efektami leczenia. Egzosomy są obecne w organizmie pacjenta od 6 do 8 miesięcy od wykonania zabiegu. 

Terapia egzosomowa – przeciwwskazania i ograniczenia

Nie istnieją przeciwwskazania do wykonania terapii egzosomowej. Jedynym ograniczeniem, jakie powinien zastosować pacjent przed leczeniem jest unikanie wyżej wymienionych leków. Po zabiegu pacjent może wrócić do domu i wziąć prysznic. Należy jednak pamiętać, że obszar, w którym został wykonany zabieg może być wrażliwy. Wielu pacjentów jest w stanie wrócić do pracy oraz swoich codziennych zajęć jeszcze tego samego dnia, w którym został wykonany zabieg. 

Terapię egzosomową można łączyć z innymi metodami zwalczającymi wypadanie włosów.