Egzosomy to zewnątrzkomórkowe nanopęcherzyki, produkowane przez mezenchymalne komórki macierzyste, które są zaangażowane w komunikację międzykomórkową. Inne komórki reagują na sygnały wysyłane przez egzosomy i modyfikują swoje zachowania. Obecnie naukowcy są w stanie izolować i dostarczać bezpośrednio sygnały egzosomów, bez udziału komórek macierzystych, co korzystnie wpływa na zachowania innych komórek.
Egzosomy podane w skórę głowy pomagają w regeneracji uszkodzonych, uśpionych mieszków włosowych i stymulują ponowny wzrost zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W dzisiejszym artykule opowiemy, na czym dokładnie polega terapia egzosomowa w leczeniu wypadania włosów.
Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.
Czym jest terapia egzosomowa w leczeniu wypadania włosów?
W terapii egzosomowej, egzosomy izolowane są z ludzkich mezenchymalnych komórek macierzystych od dawców oraz odpowiednio przetwarzane w celu podania osobie, która poddaje się zabiegowi. Wyjątkową zaletą egzosomów jest to, że pochodzą właśnie z komórek macierzystych, co w przypadku terapii zapewnia podanie szerokiej gamy czynników wzrostu włosa. Dzięki temu, że egzosomy są tak niewielkie i zwinne, efektywniej i szybciej docierają do komórek docelowych, pokonując bariery nieosiągalne dla znacznie większych komórek macierzystych czy innych dostępnych preparatów o podobnym działaniu, wykorzystywanych od wielu lat w medycynie.
Badania kliniczne wykazują, że wstrzykiwanie egzosomów i czynników wzrostu pomaga w regeneracji i odrastaniu włosów. Ten rodzaj terapii sprawdza się w leczeniu wypadania włosów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet we wcześniejszych stadiach utraty włosów. Terapię egzosomową można stosować również w leczeniu łysienia plackowatego.
Egzosomy zawierają zarówno RNA, jak i, co ważniejsze, mRNA; czynnik inicjujący produkcję białek.
mRNA egzosomów niesie sygnały stymulujące własne komórki do syntezy wielu czynników wzrostu m.in.:
- MIP-1: uczestniczy w przyciąganiu komórek jednojądrowych do miejsca regeneracji
- VEGF: stymulator wytwarzania naczyń krwionośnych/angiogenezy
- SCF: stymulator komórek macierzystych i wzrostu melanocytów
- FGF: czynnik wzrostu fibroblastów wspomagający gojenie i rozwój tkanek
- TGFβ3: podtyp transformującego czynnika wzrostu beta stymulujący konwersję prozapalnych limfocytów T do przeciwzapalnych
Terapia egzosomowa posiada także wiele innych zastosowań w medycynie. Może poprawić sprawność seksualną u kobiet i mężczyzn, a także wspomóc regenerację stawów.
Jak przygotować się do terapii?
Przede wszystkim należy zgłosić się na konsultację medyczną. Przeciwskazaniem do terapii egzosomami są:
- zapalenie wątroby typu B
- zapalenie wątroby typu C
- obecność wirusa HIV w organizmie
- obecność wirusa HCV
Pacjentom zaleca się:
- picie dużej ilości płynów przed zabiegiem
- zjedzenie posiłku przed zabiegiem
- odstawienie niektórych leków (aspiryna, Naproksen, Ibuprofen oraz NLPZ 3 dni przed zabiegiem)
Terapia egzosomowa – efekty
W niektórych przypadkach terapia egzosomami może stymulować naturalny wzrost włosów w ciągu zaledwie dwóch lub trzech miesięcy. Czasem jednak wzrost nowych włosów może trwać przez cały rok, a najbardziej zauważalne wyniki obserwuje się najczęściej sześć miesięcy po zastosowaniu leczenia.
Pomiędzy seriami zabiegów należy robić przerwy średnio od 3 do 6 miesięcy. Kiedy pacjent nie zauważy zadowalających efektów, lekarz powinien dokonać ponownej oceny i powtórzyć zabieg, o ile jest to konieczne.
Średnia liczba egzosomów na fiolkę wynosi 200 miliardów. Taka liczba jest zazwyczaj wystarczająca, by cieszyć się zadowalającymi efektami leczenia. Egzosomy są obecne w organizmie pacjenta od 6 do 8 miesięcy od wykonania zabiegu.
Terapia egzosomowa – przeciwwskazania i ograniczenia
Nie istnieją przeciwwskazania do wykonania terapii egzosomowej. Jedynym ograniczeniem, jakie powinien zastosować pacjent przed leczeniem jest unikanie wyżej wymienionych leków. Po zabiegu pacjent może wrócić do domu i wziąć prysznic. Należy jednak pamiętać, że obszar, w którym został wykonany zabieg może być wrażliwy. Wielu pacjentów jest w stanie wrócić do pracy oraz swoich codziennych zajęć jeszcze tego samego dnia, w którym został wykonany zabieg.
Terapię egzosomową można łączyć z innymi metodami zwalczającymi wypadanie włosów.