Rekonstrukcja błony dziewiczej, znana także jako hymenoplastyka, to jeden z popularnych zabiegów w dziedzinie medycyny estetycznej i istotny w sferze społecznej. Wiele kobiet decyduje się na ten krok z różnych powodów, które są związane zarówno z aspektami kulturowymi, jak i osobistymi.

Kulturowe i społeczne powody rekonstrukcji

Zachowanie dziewictwa u kobiet jest nadal w wielu kulturach istotnym aspektem społecznym i dziewictwo traktowane jest jako ważny element tożsamości kobiety. W wielu społecznościach utrata dziewictwa przed rozpoczęciem małżeństwa może prowadzić do stygmatyzacji kobiety, ostracyzmu społecznego, a nawet przemocy fizycznej. I z tego właśnie powodu kobiety decydują się na rekonstrukcję błony dziewiczej, aby zachować pozory dziewictwa lub spełnić oczekiwania społeczne, a tym samym nie narażać się na wykluczenie.

Trauma po przemocy seksualnej

I chociaż jest to godne potępienia, niestety nadal wiele kobiet na całym świecie doświadcza traumy i przemocy seksualnej. W takich przypadkach rekonstrukcja błony dziewiczej może być częścią procesu terapeutycznego, który pomaga kobietom uporać się z przeżyciami, poczuć się znowu pewnie i odzyskać kontrolę nad własnym ciałem. Oczywiście sam zabieg nie usuwa psychicznych skutków doznanej przemocy seksualnej, to jednak pozytywnie wpływa na odzyskanie poczucia własnej wartości i leczenia doznanych ran pozostających głęboko w psychice skrzywdzonej kobiety. Tym samym pomaga w skomplikowanym procesie odzyskania poczucia własnej wartości.

Błona dziewicza – wybór osobisty

Rekonstrukcja błony dziewiczej to także osobiste decyzje, które nie wynikają z presji społecznej czy traumatycznych doświadczeń przemocy seksualnej. To także chęć odnowienia własnym intymnych doświadczeń seksualnych związanych z “tym pierwszym razem”. To również rozpoczęcie nowego etapu życia u boku nowego partnera życiowego, z którym kobieta pragnie niejako zacząć wszystko od nowa. 

Względy estetyczne

Kolejnym ważnym powodem wykonania zabiegu rekonstrukcji błony dziewiczej są aspekty estetyczne. I choć błona dziewicza nie wpływa na zdrowie fizyczne, to jednak dla niektórych kobiet jej odnowienie może wpływać na poprawę postrzegania wyglądu swojego ciała. A dzięki temu mogą poczuć się znacznie lepiej, zyskać pewność siebie i zadowolenie emocjonalne.

Co to jest błona dziewicza?

Błona dziewicza[1], zwana również hymenem, to cienka błona tkankowa znajdująca się w wejściu do pochwy. Przybiera różne kształty oraz formy, z tego też względu może nie być jednoznacznym wskaźnikiem dziewictwa. U jednych kobiet jest lepiej widoczna, u innych mniej, a u niektórych może być nawet niezauważalna. 

Jak wygląda błona dziewicza?

Błona dziewicza ze względu na swój kształt i formę może być cienka i delikatna, może być też grubsza i bardziej wytrzymała. Może charakteryzować się małymi otworami, bądź dużymi. Wygląd błony dziewiczej uzależniony jest od indywidualnych cech anatomicznych kobiecego ciała i etapu jego rozwoju.

Gdzie jest błona dziewicza?

Błona dziewicza znajduje się w dolnej części pochwy, tuż u jej wejścia. Ze względu na swoją delikatną strukturę może być łatwo uszkodzona, do głównych czynników należą: stosunek płciowy, aktywność fizyczna, a nawet aplikacja tamponu.

Co to jest rekonstrukcja błony dziewiczej 

Rekonstrukcja błony dziewiczej polega na zszyciu istniejących jej fragmentów, bądź na wprowadzeniu nowej tkanki w miejsce uszkodzonej lub brakującej błony. Zabieg jest bezpieczny, ale jak w przypadku każdej ingerencji chirurgicznej może być obciążony pewnym ryzykiem, dlatego warto wybrać rekomendowaną klinikę oraz doświadczonego lekarza specjalistę.

Rekonstrukcja błony dziewiczej cena

Zapraszamy na stronę internetową Kierach Medical Clinic do naszego cennika, a także zapraszamy do zapisu na konsultacje: https://centrumkierach.pl/cennik/

Podsumowanie

Rekonstrukcja błony dziewiczej to bezpieczny zabieg chirurgiczny podyktowany względami kulturowymi, społecznymi, emocjonalnymi i estetycznymi. Zabieg jest bezpieczny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa kilkadziesiąt minut.

W Kierach Medical Clinic każdy tego typu zabieg wykonywany jest z dokładną starannością, przez najlepszych lekarzy specjalistów, z zachowaniem indywidualnych cech oczekiwanego efektu końcowego. Zapraszamy na konsultacje, u nas nie ma tematów tabu!