Z roku na rok w moim gabinecie wzrasta liczba kobiet, które spotkały się z problemem łysienia. Łysienie u kobiet- powody utraty włosów mogą być różne, jednak w przypadku wielu Pań zły wpływ na stan włosów mają cechy, które otrzymały w genach i uaktywniły się dopiero w pewnym momencie ich życia. Aż dwie trzecie kobiet doświadcza wypadania włosów – ta przykra przypadłość dotyczy szczególnie okresu menopauzy, a to oznacza że mniej niż połowa kobiet osiąga wiek powyżej 65 lat z głową pełną zdrowych włosów.

Wypadanie włosów u kobiet

Jak już wspomniałem, łysienie typu kobiecego[1] jest dziedziczne. Zazwyczaj ludzie tracą od 50 do 100 włosów dziennie i nie ma w tym zjawisku niczego niepokojącego. Zdrowy organizm pozbywa się włosów, by na ich miejscu mogły wyrosnąć nowe. Problem zaczyna się wtedy, gdy kobiety zaczynają tracić znacznie więcej niż 100 włosów w ciągu dnia. Wtedy możemy już mówić o zaburzeniach organizmu, takich jak np. łysienie typu kobiecego.

Łysienie, a nawet przerzedzenie włosów, jest zjawiskiem przysparzającym pacjentkom wielu zmartwień, dlatego zazwyczaj wiąże się z szukaniem pomocy, np. w nieskutecznych kosmetykach. Warto pamiętać, że produkty dostępne bez recepty nie przywrócą nam włosów, mogą jedynie poprawić wygląd tych, które jeszcze mamy.

Po jedyną skuteczną  pomoc należy zgłaszać się do gabinetu lekarskiego – im szybciej źródło wypadania włosów zostanie zlokalizowane, tym szybciej specjalista będzie mógł zaproponować i wdrożyć skuteczne metody leczenia. W przypadku wypadania włosów czas odgrywa kluczową rolę, wraz z jego upływem tracimy wiele możliwości szybkiego i mało kosztownego leczenie wypadania włosów.

SPRAWDŹ TAKŻE:
Przeprowadź test reaktywności i sprawdź, czy możesz zahamować wypadanie włosów w 3 miesiące!
Powstrzymaj wypadanie włosów

Jak wygląda łysienie typu kobiecego?

Musimy pamiętać o tym, że z wiekiem wzrost włosów spowalnia, a one stają się cieńsze. Jednak prawdziwy problem zaczyna się wtedy, gdy włosy robią się na tyle cienkie, że ich trzon robi się słabszy i zaczyna łatwo pękać – nowe włosy zaczynają rosnąć coraz dłużej. Kobiety mogą stracić włosy praktycznie z całej głowy, co odróżnia je od mężczyzn, u których w przypadku łysienia androgenicznego włosy z tyłu i z boków głowy zazwyczaj zostają nienaruszone.

Pacjentki spotykają się z łysieniem rzadziej niż mężczyźni, jednak gdy już zostaną dotknięte tą przypadłością  nie powinny zwlekać z wizytą u lekarza. Łysienie często zaczyna się wzdłuż linii przedziałku (przedziałek), wtedy sama linia włosów może pozostać nienaruszona, a wzór włosów przerzedza się w górnej części głowy. Łysienie u kobiet zazwyczaj występuję w trzech typach, gdzie:

Typ I to niewielka ilość przerzedzania, która zaczyna się w dowolnej części.

Typ II obejmuje poszerzenie części i zwiększenie przerzedzenia wokół niej.

Typ III jest przerzedzony, z przezroczystym obszarem na górze skóry głowy.

Łysienie u kobiet – Konsultacja online lub w gabinecie

Konsultacja z lekarzem powinna odbyć się od razu, gdy tylko dostrzeżemy u siebie problem związany z wypadaniem włosów. Czas ma tutaj duże znaczenie, ponieważ im proces zaawansowania łysienia będzie większy, tym więcej pracy i środków pieniężnych będzie wymagało leczenie. Najważniejsze jest odnalezienie przyczyny wypadania włosów, ponieważ to ona zadecyduje o metodzie skutecznego leczenia.