W przypadku wypadaniem włosów, możliwość zahamowania tego procesu jest uzależniony od czasu reakcji na problem. Im dłużej pacjenci zwlekają z wizytą u lekarza, tym ich szanse na skuteczne rozwiązanie problemu za pomocą leczenia farmakologicznego maleją. Osoby borykające się z utratą włosów zachęcam do przeprowadzenia testu reaktywności, na podstawie którego dowiemy się, czy zahamowanie wypadania włosów z wykorzystaniem najbardziej podstawowych leków jest możliwe.

Czym jest test reaktywności?

W zdecydowanej większości przypadków wypadania włosów skuteczne w zwalczaniu problemu okazuje się odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne. Przyczyn wypadania włosów może być naprawdę wiele, jednak leczenie farmakologiczne jest w stanie pomóc w walce z wieloma z nich. Jednym z niezwykle popularnych sposobów dobierania leków jest tzw. test reaktywności, który często jest pierwszym etapem leczenia wypadania włosów. Polega on na sprawdzeniu odpowiedzi mieszków włosowych na najprostsze i najtańsze preparaty dostępne na rynku. W teście reaktywności wykorzystywane są wyłącznie substancje, które mają potwierdzoną skuteczność w dużych badaniach klinicznych. Test reaktywności trwa 3-4 miesiące – tyle potrzebują mieszki włosowe aby się zregenerować i wyprodukować nową łodygę. W ponad 80% przypadków odpowiedź organizmu jest pozytywna, co rozwiązuje problem wypadania włosów.

Jak wykonać test reaktywności?

Test reaktywności może zostać przeprowadzony już w trakcie konsultacji online. Wystarczy wejść na stronę w www.drkierach.pl i uzupełnić formularz medyczny. Na podstawie przekazanych informacji i przesłanych zdjęć podejmę decyzję, czy konkretny przypadek kwalifikuje się do rozpoczęcia leczenia farmakologicznego. Pacjent po e-konsultacji otrzymuje listę badań, które powinien wykonać, plan leczenia na 3 miesiące, szczegółowe zalecenia oraz, jeśli jest taka potrzeba, receptę elektroniczną.

Czy leczenie farmakologiczne jest dla każdego?

Musimy pamiętać, że każdy pacjent oraz sposób łysienia jest inny, dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek kroków zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem. Jeśli nie utraciliśmy jeszcze zbyt wielu włosów, leczenia farmakologiczne jest rozwiązaniem, od którego należy rozpocząć walkę z problemem.