Łysienie negatywnie wpływa na pewność siebie i często przysparza nam wielu zmartwień – w końcu zdrowe i gęste włosy stały się atrybutem atrakcyjnego wyglądu i kojarzymy je z młodością i pełnią sił witalnych. Transplantacja włosów to jedna z metod na łysienie w młodym wieku. Dobrze dobrana fryzura wielu osobom odejmuje lat oraz pozytywnie wpływa na ich samoocenę, dlatego rozumiem zakłopotanie, w które może wprowadzać młodych ludzi brak włosów. Na co dzień staram się uświadamiać pacjentów, że problem wypadania włosów nie ma wieku i może spotkać każdego.
Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.
Transplantacja włosów metodą FUE
Często pacjenci decydują się na przeszczep włosów, aby zachować lub odzyskać młodzieńczy wdzięk. Każdy przypadek łysienia wymaga indywidualnej konsultacji ze specjalistą, a im wcześniej zgłosimy się do lekarza, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie farmaceutyczne. Niestety w wielu przypadkach na tego typu metody jest już za późno, a najlepszym rozwiązaniem okazuje się przeszczep.
Współczesne przeszczepy różnią się od zabiegów, które wykonywane były w przeszłości. Dawniej lekarze stosowali metodę FUT[1], która niosła za sobą wiele skutków ubocznych, takich jak np. linijne blizny z tyłu głowy. Dziś mieszki włosowe najczęściej przeszczepia się metodą FUE, która zrewolucjonizowała medycynę estetyczną.
FUE nie tylko nie pozostawia linijnych blizn, ale przede wszystkim jest rozwiązaniem bezbolesnym i szybkim. Na przeszczep mogą zdecydować się nawet osoby prowadzące intensywny tryb życia – okres rekonwalescencji po zabiegu trwa zaledwie 5-7 dni, co oznacza że można go przejść nawet w trakcie krótkiego urlopu i po kilku dniach wrócić do pracy w dobrej formie.
Gen łysienia
Na wypadanie włosów u młodych ludzi może mieć wpływ wiele czynników, np. predyspozycje genetyczne. Problemy z łysieniem często przechodzą z pokolenia na pokolenie i ujawniają się już w młodym wieku, dlatego by uniknąć cofania linii włosów, pacjenci nie powinni zwlekać z konsultacją medyczną.
Gen łysienia „typu męskiego” powoduje postępującą utratę włosów. Tego typu łysienie najczęściej pojawia się na czubku głowy lub powoduje tzw. „zakola”, a dopiero z upływem czasu może prowadzić do zaawansowanej utraty włosów na skórze całej głowy. Zazwyczaj odporne na DHT zostają obszary z tyłu i z boków głowy, które medycznie znane są jako obszar dawcy (stąd lekarz prowadzący zabieg przenosi mieszki włosowe w miejsca wypadania włosów).
Ogólny wzór takiego łysienia jest dziedziczony, a cały proces utraty włosów może zacząć się już w wieku 20 lat i postępować nawet do 50. roku życia. Leczenie powinno rozpocząć się jak najszybciej, ponieważ sposób w jaki będzie postępować łysienie jest trudny do przewidzenia.
Naturalne i gęste włosy
Transplantacja włosów jest doskonałą metodą w walce z łysieniem „typu męskiego” i może zostać przeprowadzony również u pacjentów w młodym wieku. Aby zabieg mógł zakończyć się powodzeniem, powinien przeprowadzić go doświadczony lekarz, który potrafi przewidzieć postęp wypadania włosów w przyszłości. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu lekarza, odrastające włosy będę wyglądać naturalnie, a ich linia zostanie odpowiednio dopasowana do wieku pacjenta.