CTA POSLUCHAJ

W ostatnich latach transplantacja włosów stała się jednym z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni coraz chętniej decydują się na taki sposób walki z łysieniem. Jest on nie tylko skuteczny, ale i prowadzi do szybkiego uzyskania trwałych efektów. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja włosów i głowy – mycie głowy po transplantacji włosów wymaga szczególnego postępowania. Sprawdź, jak powinno się to prawidłowo robić! Instrukcja mycia głowy po przeszczepie nie jest skomplikowana. Polecamy zapoznać się z zaleceniami doktora Artura Kieracha, specjalisty od przeszczepów.

Pierwsze dni po transplantacji włosów

Przeszczep włosów wykonany metodą FUE polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych i wszczepianiu ich w łysiejące miejsca. Dawcą oraz biorcą mieszków jest ten sam pacjent. To właśnie dzięki temu zabieg FUE praktycznie nie niesie za sobą ryzyka odrzucenia przeszczepu przez organizm. Jest to jednak trwający kilka godzin zabieg, który osłabia organizm, a to sprawia że wymaga on odpowiedniego okresu rekonwalescencji. Choć pierwsze efekty przeszczepu włosów pojawiają się dopiero po kilku miesiącach, wspomniany okres rekonwalescencji trwa zazwyczaj zaledwie 5-7 dni. Po przeszczepie włosów musimy zwracać szczególną uwagę na pielęgnację skóry głowy, oto wskazówki przygotowane przez doktora Artura Kieracha.

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.

Mycie głowy po transplantacji – zaopatrz się w duże ilości sterylnej soli fizjologicznej!

Pewnie wiele osób zadaje sobie pytanie, jak umyć włosy po transplantacji? Początkowo standardowe mycie nie jest możliwe… Pacjenci HairCenter Kierach przez kolejne 3 dni po zabiegu powinni spryskiwać przeszczepione włosy solą fizjologiczną. Przeszczepionych włosów nie można w tym czasie dotykać, a cały proces pielęgnacji ogranicza się jedynie do spryskiwania głowy. Po opuszczeniu gabinetu musimy również odpowiednio dbać o obszar dawczy, czyli miejsce, z którego pobierane były mieszki włosowe (tył głowy). Obszar dawczy jest zasłonięty opatrunkiem, który zdejmuje się dopiero kolejnego dnia. Przez dwa dni jedynie przemywa się go gazą nasączoną solą fizjologiczną.

Instrukcja mycia po transplantacji włosów

Początki zawsze bywają najgorsze – podobnie jest również w przypadku rekonwalescencji po przeszczepie. Pierwsze trzy dni wymagają od pacjenta dużej skrupulatności. Czwartego dnia po przeszczepie pacjent zaczyna mycie głowy rano i wieczorem według zaleconej przez doktora Kieracha techniki. Do tego celu wykorzystuje się wyłącznie szampon nie zawierający w składzie silikonu. Przez dwa dni głowa powinna być myta bardzo delikatnie – opuszkami palców, bez zdrapywania suchej skóry paznokciami.

Instrukcja mycia po przeszczepie wygląda następująco:

Krok 1. Głowę moczymy letnią wodą.

Krok 2. Na dłonie nakładamy szampon i rozcieramy, tak aby powstała piana. Pianę nakładamy na włosy, delikatnie dotykając – zostawiamy na 2 minuty.

Krok 3. Używając tylko opuszków palców myjemy głowę robiąc małe, okrężne ruchy i delikatnie masując

skórę głowy przez 3-4 minuty.

Krok 4. Przemywamy głowę letnią wodą.

Krok 5. Czynność powtarzamy ponownie – głowę myjemy drugi raz według tej samej instrukcji.

Krok 6. Głowę przecieramy bardzo delikatnie czystym ręcznikiem.

Ważne jest również by nie kierować silnego strumienia wody na głowę.

Mycie włosów po przeszczepie – jakie kosmetyki używać?

Po przeszczepie bardzo ważną rolę odgrywają kosmetyki, a szczególnie szampon do włosów. Wybór szamponu nigdy nie powinien być przypadkowy – w końcu również przed zabiegiem przywiązujemy do niego dużą wagę. Mycie włosów po przeszczepie wymaga jeszcze większej uwagi. Przez conajmniej dwa miesiące po zabiegu zalecane jest stosowanie wyłącznie szamponów nie zawierających w składzie silikonu. Jakie to szampony i czy musimy się nastawić na spory wydatek? Bynajmniej! Silikonu nie zawiera większość szamponów przeznaczonych dla dzieci, zatem koszty pielęgnacji włosów nie będą w tym wypadku zwiększone. Przez pierwszy miesiąc należy wystrzegać się również stosowania produktów chemicznych do stylizacji włosów (lakierów, żeli itp.)

Wizyta u fryzjera po przeszczepie – kiedy można ją umówić?

Pielęgnacja włosów to nie tylko ich mycie, ale i ścinanie. Mężczyźni decydujący się na zabieg FUE muszą liczyć się z koniecznością znacznego skrócenia włosów na całej powierzchni głowy. W przypadku kobiet przeprowadzenie przeszczepu metodą FUE nie będzie wymagało aż takich „poświęceń”. Lekarz goli jedynie fragment z tyłu głowy, który po zabiegu będzie mógł zostać w całości zasłonięty włosami z wyższych partii. Włosy szybko odrastają, a fryzura już po kilku dniach zacznie wymagać nadania jej odpowiedniego kształtu. Wtedy w głowach wielu pacjentów pojawia się pytanie: kiedy po przeszczepie można iść do fryzjera? Wizyta u fryzjera w większości przypadków możliwa będzie już po 7 dniach. Ważna jest obserwacja. Jeśli po tym czasie brak jest niepokojących zmian, a proces rekonwalescencji przebiega prawidłowo, to ścinanie włosów po tygodniu od zabiegu nie powinno stanowić zagrożenia.

Dbaj o włosy po przeszczepie

Włosy w pierwszych tygodniach po przeszczepie wymagają od nas szczególnej uwagi. Poza przestrzeganiem zasad dotyczących mycia włosów, ważne jest również przestrzeganie kilku innych zaleceń pozabiegowych. Po transplantacji włosów musimy być bardzo ostrożni, aby nie wyciągnąć ze skóry wszczepionych mieszków włosowych. W tym celu powinniśmy zrezygnować z ubrań zakładanych przez głowę i przez kilka dni wybierać jedynie odzież zapinaną na guziki. Ważna jest również pozycja podczas snu. W trakcie nocy nie możemy dopuścić do pocierania głowy poduszką. Dlatego przez pierwsze 4-5 dni po zabiegu należy użyć małej uformowanej poduszki. Odpowiednia pozycja podczas snu powinna zapewnić bezpieczeństwo świeżo wszczepionym mieszkom włosowym. Przez pierwszy tydzień nie należy również zakładać czapek.Przez miesiąc po zabiegu należy unikać wszelkich kąpieli (morze, basen itp.) Doktor Artur Kierach zawsze po zabiegu przekazuje swoim pacjentom dokładną listę zaleceń pozabiegowych. Pacjenci HairCenter Kierach znajdują w niej wszystkie wskazówki dotyczące postępowania po przeszczepie.

Zabiegi wzmacniające transplantacje włosów – czy są obowiązkowe?

W HairCenter Kierach po przeszczepie pacjentom przysługują dwie bezpłatne wizyty kontrolne w gabinecie lekarskim. Doktor Artur Kierach zwraca uwagę na konieczność takiego spotkania: „Regularne kontrole pozabiegowe przyczyniają się do uzyskania jak najlepszego efektu końcowego. Podczas takiej wizyty oceniane są przede wszystkim postępy związane ze wzrostem przeszczepionych włosów”. Zaletą wizyty kontrolnej jest także możliwość rozwiania wszelkich wątpliwości, a nawet wdrożenie działań mogących dodatkowo wpływać na efekt zabiegu, np. leczenia farmakologicznego czy zabiegu uzupełniającego. Jednym z takich zabiegów jest np. mezoterapia, która ma bardzo dobry wpływ zarówno na skórę głowy, jak i na włosy. Decyzję o zasadności wdrożenia dodatkowych kroków podejmuje zawsze lekarz.

Czy można zniszczyć efekt przeszczepu?

Transplantacja włosów wykonana metodą FUE jest rozwiązaniem, które zostaje z pacjentem na długie lata. Jednak aby mogło się tak stać, bardzo ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń przekazywanych przez lekarza. Doktor Artur Kierach nie tylko tłumaczy pacjentom jak postępować po zabiegu, ale i dla pewności przekazuje wszystkie zalecenia na piśmie. Pacjent w dniu zabiegu często jest zmęczony lub zestresowany – tłumaczenie jak postępować jest ważne, ale ważne jest również zapisanie wszystkich wskazówek, tak aby w każdej chwili móc do nich wrócić. Przekazane przez lekarza zalecenia są najważniejsze – każdy pacjent jest inny, a zatem każdy może otrzymać inne, indywidualne wskazówki. Sumienne stosowanie się do wszystkich zaleceń zmniejsza ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań po zabiegu. W HairCenter Kierach pacjencji po przeszczepie zawsze mogą również konsultować ewentualne wątpliwości z lekarzem online. W takich sytuacjach doktor Artur Kierach prosi o wiadomość e-mail ze zdjęciami głowy.