W ostatnich latach przeszczep włosów stał się zabiegiem wiodącym prym w medycynie estetycznej – pacjenci borykający się z wypadaniem włosów z roku na rok stają się coraz bardziej świadomi, posiadają aktualną wiedzę na temat walki z łysieniem i przede wszystkim – nie boją się podejmowania zdecydowanych kroków, dzięki którym mogą zachować włosy na głowie. Popularyzacja przeszczepiania włosów ma też swoje ciemne strony – jak zawsze, im więcej się o czymś mówi, tym więcej powstaje związanych z daną tematyką fake newsów. Mity nie oszczędzają również procedury FUE, przez co w internecie możemy przeczytać wiele abstrakcyjnych informacji. Wśród nich znalazłem również te dotyczące… koloru włosów! Czy kolor włosów pacjenta ma jakiekolwiek znaczenie w przypadku zabiegu FUE?

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.

Jasne włosy, a odrzucenie przeszczepu

Transplantacja włosów metodą FUE polega na pobieraniu mieszków włosowych z obszaru dawczego i wszczepianiu ich w obszar biorczy. Dawcą i biorcą mieszków włosowych jest ten sam pacjent, a to oznacza, że… ryzyko odrzucenia przeszczepu praktycznie nie istnieje. Dzieje się tak, ponieważ wszczepiany graft został wytworzony przez jeden organizm. Kilkukrotnie zdarzyły mi się sytuację, że pacjenci którzy wcześniej konsultowali się w innej klinice posiadali informację, iż jasne włosy mogą sprawić, że przeszczep się nie przyjmie. Oczywiście nie jest to prawdą. Jeśli mieszki włosowe nie zostaną uszkodzone podczas pobierania, wszczepiania, lub w czasie przechowywania pomiędzy pobraniem, a wszczepieniem, niezależnie od koloru będą odrastały tak samo. Inne przypadki, w których włosy mogą nie odrosnąć prawidłowo to te, w których pacjent choruje przewlekle – np. choroby skóry lub choroby autoimmunologiczne, które ukierunkowane są na niszczenie mieszków włosowych.

Ratunek przed siwymi włosami

Transplantacja włosów nie zatrzymuje naturalnie zachodzących procesów, takich jak np. siwienie. Skoro przeszczepiane, lub upraszczając – „przenoszone z miejsca na miejsce” – są nam nasze własne mieszki włosowe, cykl ich życia nie zmieni się w żaden sposób. Mieszek włosowy nadal produkuje te same włosy, które produkował – różnica jest tylko taka, że wyrosną one w innej części głowy. Nie znamy recepty na wieczną młodość, a to oznacza, że… z czasem nasze włosy zaczną się starzeć. Włosy siwieją za sprawą utraty melaniny, czyli barwnika odpowiadający za ich naturalny kolor. Jest to proces nieunikniony i dotyczy również włosów przeszczepionych.

Przeszczep siwych włosów

A skoro już jesteśmy przy siwieniu włosów, warto również obalić mit związany z brakiem możliwości przeszczepienia siwych włosów. Spotkałem się z sytuacją, gdy pacjent posiadający siwe włosy został poinformowany, że takich włosów nie można przeszczepić. Nie jest to prawdą – zabiegowiec przekazujący taką informację najwidoczniej nie posiadał wystarczającego doświadczenia do przeprowadzenia takiego zabiegu, jednak nie miał odwagi, by się do tego przyznać i wysłać pacjenta do innego lekarza. Siwe włosy można przeszczepić. Jest to technicznie trudniejsze do wykonania, ponieważ siwe włosy nie są wyraźnie widoczne podczas pobierania, a to oznacza, że lekarz w pierwszym etapie zabiegu musi sugerować się ich cieniem. Jest to trudne, wymaga od zabiegowca dużego doświadczenia, ale… jest w pełni wykonalne!

Jasne, ciemne, a nawet siwe włosy – przeszczepisz je w HairCenter Kierach.

W HairCenter Kierach kolor włosów nie ma znaczenia podczas planowania zabiegu transplantacji włosów. Osoby borykające się z problemem wypadania włosów zapraszam do skorzystania z bezpłatnej i niezobowiązującej konsultacji online kwalifikującej do zabiegu FUE – TUTAJ.