Leczenie łysienia i wypadania włosów

W dobie szybkiego i często również stresującego życia wiele osób zapomina o dbaniu o swój organizm, co skutkuje nie tylko pogorszeniem stanu zdrowia, ale także wyglądu zewnętrznego. Często pojawiającym się problemem w tej drugiej kwestii jest wypadanie włosów. Powodów tej dolegliwości może być wiele, podobnie jak ze sposobami na leczenie wypadania włosów i łysienia. Najpierw warto zagłębić się w przyczyny tego procesu.

 1. Wrażliwość mieszków na dihydrotestosteron To jedna z podstawowych przyczyn utraty włosów. Proces ten występujący zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, a spowodowany wrażliwością mieszków na męski hormon nazywany jest łysieniem androgenowym. W przypadku mężczyzn i kobiet, dzieje się tak głównie z powodu podwyższonej zawartości dihydrotestosteronu w organizmie.
 2. Zaburzenia hormonalne Stres przyczynia się do produkcji większej ilości prolaktyny, który natomiast może wpływać na utratę włosów. Na utratę włosów mogą wpływać choroby autoimmunologiczne czy zaburzenia funkcji tarczycy.
 3. Styl życia Nieodpowiednie odżywianie, dostarczanie wysoko przetworzonej żywności oraz używek również może wpłynąć na pogorszenie stanu włosów, a nawet do uszkodzenia ich cebulek. Na utratę włosów może mieć także wpływ anoreksja i bulimia.
 4. Niedobór minerałów i substancji odżywczych W związku z poprzednim punktem dotyczącym niewłaściwego odżywiania, gdy do organizmu nie są dostarczane odpowiednie witaminy i minerały, organizm nie może poradzić sobie na przykład z prawidłowym i regularnym wzrostem cebulek włosowych. Jedną z głównych przyczyn jest niedobór żelaza, dlatego zaleca się stosowanie suplementów diety bądź poddanie się zabiegowi mezoterapii igłowej głowy, podczas której podskórnie wprowadzane są specjalnie przygotowane substancje hamujące utratę owłosienia oraz odżywiające skórę głowy.
 5. Nieodpowiednie fryzury Choć powód może wydawać się prozaiczny, to silne ściąganie pasm włosów gumką czy mocne i ciasne upięcia mogą naciągnąć włókna, co natomiast podrażnia mieszki, powodując ich spłycanie i przerzedzenie.

Rodzaje łysienia:

 • Androgenowe Choroba o podłożu genetycznym, dotycząca około 80% mężczyzn. Określane mianem łysienia typu męskiego, jednak ta dolegliwość może dotyczyć również kobiet, których organizm wykazuje nadwrażliwość na dihydrotestosteron,
 • Bliznowaciejące Zaliczane do zmian trwałych, wyróżniane są dwa rodzaje: pierwszo lub drugorzędowe. Najlepszym sposobem na leczenie łysienia tego typu jest transplantacja włosów,
 • Plackowate Występuje najczęściej w dzieciństwie lub młodym wieku, choć może pojawić się w każdym momencie życia. Postęp choroby prowadzi nie tylko do utracenia włosów na głowie, ale również brwi, rzęs i pozostałego owłosienia,
 • Dziedziczne Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a zintensyfikowane działanie choroby można zauważyć wraz z wiekiem. Za jej powstanie odpowiedzialny jest wcześniej wymieniany dihydrotestosteron. Leczenie wypadania włosów tego typu jest najskuteczniejsze, poprzez zabiegi chirurgiczne.

Istnieją także inne rodzaje łysienia, między innymi poporodowe, które jednak nie wymaga leczenia na poziomie chirurgicznym, a dostarczeniu do organizmu odpowiednich wartości odżywczych.

 • Leczenie wypadania włosów po prawidłowym rozpoznaniu rodzaju utraty owłosienia warto przyjrzeć się sposobom na przywrócenie prawidłowej kondycji skórze głowy. W wybranych przypadkach możliwa jest:
 • Transplantacja włosów Jednym ze sposobów na odtworzenie owłosienia skóry głowy jest przeszczep włosów z tylnej i bocznej części głowy, gdzie są bardziej odporne na wypadanie. Transplantacja może odbyć się przy wykorzystaniu metody FUE (Follicular Unit Extraction), która przede wszystkim nie wymaga skalpela i jest jedną z najnowocześniejszych alternatyw leczenia wypadania włosów.
 • Mikropigmentacja Kiedy w grę nie wchodzi przeszczep czy mezoterapia igłowa, można wziąć pod uwagę tatuaż medyczny, nazywany w branży mikropigmentacją skóry głowy lub trichopigmentacją. Zabieg pozwala na imitację wyglądu krótko ogolonych włosów, dzięki czemu może pokryć obszar pozbawiony owłosienia i świetnie wkomponować się w naturalną fryzurę. Nici PDO Zapewniają odbudowę grubości skóry właściwej i jednocześnie hamują proces wypadania.
 • Mezoterapia igłowa Wprowadzanie śródskórnie niewielkich dawek leczniczych, które hamują proces utraty włosów oraz stymulują odrost nowych cebulek. Substancje lecznicze, które odżywiają i regenerują skórę, dostarczane są bezpośrednio w okolicę mieszka włosowego. Przeciwwskazaniami do wykonania tego zabiegu są między innymi choroby nowotworowe, infekcje bakteryjne oraz wirusowe, a także ciąża i karmienie piersią.
 • Laseroterapia LLLT Idealny sposób na leczenie łysienia męskiego i damskiego. Efektem jest odbudowa naturalnej grubości włosów i zatrzymanie procesu utraty owłosienia.   Osoby borykające się z problemem wypadania włosów powinny skontaktować się ze specjalistami, którzy doradzą najskuteczniejsze rozwiązania. Po rozpoznaniu przyczyny problemu przeprowadzane są specjalistyczne konsultacje, podczas których można uzyskać fachowe porady i wybrać dogodną formę leczenia. Powyższe zabiegi wykonywane są przy użyciu specjalnych substancji oraz sprawdzonych urządzeń i narzędzi do ich przeprowadzenia.


Masz pytania?

Zapraszamy do skorzystania
z darmowej konsultacji on-line!

Rozpocznij konsultację