Czasami w moim gabinecie pojawiają się pacjenci, którzy nie są zadowoleni z efektu końcowego przeszczepu włosów, który wykonał na ich głowie inny lekarz. W większości przypadków już na pierwszy „rzut oka” widać, że zabieg został przeprowadzony przez niedoświadczoną osobę, a w trakcie popełniono wiele rażących błędów. W swojej karierze poznałem też pacjentów, którzy trafili do mnie, ponieważ byli niezadowoleni z efektu końcowego poprawnie wykonanego przeszczepu. Dlaczego tak się stało? Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy był brak komunikacji pomiędzy pacjentem a lekarzem. Aby wzajemnie się zrozumieć należy rozmawiać – pacjent powinien szczegółowo mówić o swoich oczekiwaniach, a lekarz realnie oceniać możliwości. Najlepszym momentem na taką rozmowę jest konsultacja.
Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.
Konsultacja rozwieje wątpliwości
Chociaż przeszczep włosów jest „niewielkim” zabiegiem chirurgicznym, musimy pamiętać, że zakończy się sukcesem tylko dzięki zachowaniu najwyższych standardów. Podczas takiej operacji zabiegowiec musi wykazać się nie tylko ogromnym doświadczeniem, ale i zdolnościami artystycznymi, które pozwolą mu stworzyć naturalnie wyglądającą linię włosów. Poszukiwania odpowiedniego lekarza warto zacząć od zapoznania się z opiniami na temat jego pracy. Przeglądając recenzje w internecie nie zapominajmy o tym, że najczęściej są one subiektywną oceną, a ich autor może np. mieć niższe oczekiwania niż my. Nie warto ślepo ufać we wszystko, co przeczytamy w sieci – zawsze przed podjęciem jakichkolwiek kroków należy umówić się na indywidualną konsultację. Konsultacja dla lekarza jest możliwością na rozpoznanie problemu i zaproponowanie najlepszych rozwiązań, natomiast dla pacjenta, to szansa na bliższe poznanie lekarza i zadanie wielu cennych pytań. W medycynie każdy przypadek jest inny i bez dokładnego poznania tematu lekarz nie będzie mógł nam pomóc.
Konsultacja w gabinecie lub online
Metoda przeszczepiania włosów FUE wymaga od lekarza precyzji i dużego doświadczenia. Sesje mogą być wykonywane w ciągu jednego dnia lub w niektórych przypadkach odbywają się w przeciągu dwóch kolejnych dni (w zależności od liczby wymaganych przeszczepów i powierzchni do leczenia). Pamiętajmy, że każdy przypadek jest inny, dlatego zawsze pierwszym krokiem powinna być konsultacja dotyczące wypadania włosów. W przypadku braku możliwości pojawienia się w gabinecie lekarskim (np. ze względu na dużą odległość od miejsca zamieszkania), warto poprosić o wstępną kwalifikację do przeszczepu FUE na podstawie przesłanych zdjęć. W Hair Center Kierach często zgadzam się na takie rozwiązanie, jednak bez spotkania w gabinecie stacjonarnym nigdy nie stawiam diagnozy i nie podejmuję decyzji o sposobie leczenia.