W ostatnich latach transplantacja włosów staje się coraz modniejszym zabiegiem, któremu chętnie poddają się osoby dotknięte łysieniem. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu brak włosów niejednokrotnie przyczynia się do pogorszenia zdrowia psychicznego – zaczynając od kompleksów, a kończąc nawet na głębokiej depresji. Przeszczep włosów wbrew pozorom należy do skomplikowanych zabiegów, i jak każdy zabieg niesie za sobą ryzyko powikłań. Z tego wpisu dowiecie się, jakie konsekwencje wiążą się z niepoprawnie wykonanym przeszczepem.
Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.
Niepoprawne pobranie mieszków włosowych
Rozwój nowoczesnych technologii odgrywa ogromną rolę w medycynie, a współcześni lekarze dysponują robotami, które potrafią naciąć naskórek wokół mieszka włosowego (nie, roboty nie pobierają i nie wszczepiają mieszków). Jednak czy to nowoczesne rozwiązanie sprawdza się przy przeszczepianiu włosów? Niekoniecznie. Światowej sławy specjaliści nadal pobierają mieszki włosowe ręcznie. Robot, w przeciwieństwie do doświadczonego lekarza, nie uwzględnia indywidualnych potrzeb pacjenta – w każdej części skóry głowy zachowuje się tak samo, a to oznacza, że nie zauważa zmiany kierunku wzrostu włosa czy zmiennego napięcia skóry głowy. Do największych wad pobierania mieszków włosowych przez roboty należy również brak doboru odpowiednich ostrzy. Powtórzę się, ale każdy pacjent, tak jak i każdy przypadek łysienia wymaga indywidualnego podejścia, dlatego decydując się na transplantację włosów, w pierwszej kolejności dowiedzcie się czy mieszki włosowe będą pobierane przez lekarza czy robota.
Nienaturalny wygląd odrastających włosów
Pacjent z przeszczepionymi włosami zostaje na długie lata, zatem podczas zabiegu transplantacji lekarz musi zwracać uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Włosy po poprawnie wykonanym zabiegu nie tylko rosną, ale przede wszystkim wyglądają naturalnie i estetycznie. Doświadczony zabiegowiec odtwarza naturalną krzywiznę linii włosów. Gdy odrastająca linia włosów jest zbyt ostra i prosta, zabieg należy uznać za wykonany niepoprawnie. Pamiętajmy, że po dobrze wykonanym przeszczepie linia włosów zawsze zachowuje naturalną krzywiznę, która jest adekwatna do wieku pacjenta – nie jest „ostra” i delikatnie się rozmywa. Wyzwaniem dla lekarza jest również kąt, pod którym rosną włosy. W przypadku wczepienia mieszków pod nieodpowiednim kątem, odrastające włosy będą odstawać, a fryzura nie będzie się układać.
Bezcenne doświadczanie
Kiedy zatem możemy mieć pewność, że transplantacja włosów zostanie wykonany poprawnie? Odpowiedź jest niezwykle prosta… zabieg powinien przeprowadzić doświadczony lekarz, który potrafi przewidzieć jego przebieg oraz skutki. Przykre konsekwencje powinny Was ominąć, jeśli zdecydujecie się na transplantację włosów u lekarza z wieloletnim stażem.